ahoj33
19.03.15,12:31
Dobrý deň, mám dotaz ohľadom exekúcie. Máme nového zamestnanca, na ktorého boli doručené tri exekúcie. Z toho dve prednostné z 2/3 (zo SP a zo ZP) a jedna neprednostná z 1/3 (autoservis). Pred tým tento zamestnanec bol u nás zamestnaný ale vtedy mal len jednu exekúciu konkrétne tú 1/3 (autoservis) a aj sme ju vtedy začali uspokojovať ale nie celú pretože ukončil PP. Teraz keď sme ho znovu zamestnali tak najprv prišla prednostná zo SP, potom autoservis a nakoniec ZP. Písala som exekútorovi že mám dve prednostné exekúcie a ze musí čakať, kym začnem uspokojovať jeho neprednostnú. Exekútor mi volal že musím uspokojovať všetky tri naraz.
No, len ja mám momentálne problém, ako mám spraviť výpočet. Vždy som uspokojovala iba buď prednostnú a keď už bola tak som začala neprednostnú. Alebo iba neprednostné..
Neviem si predstaviť ten výpočet.
Zamestnanec má ČM 420,00 €
- 118, 85 € = 301,15 €
Deti a ani manželku nemá, nemá žiadnu vyživovaciu povinnosť.
A teraz neviem čo mám dalej robiť. Dakuejm
Zuzanka_ba
19.03.15,15:44
Poradie je teda: 1.SP, 2.neprednostná, 3.ZP.
Ako prvá prišla prednostná SP, z prvej tretiny aj druhej tretiny budeš odvádzať len SP.
Až keď sa podarí celú SP splatiť, začneš potom z prvej tretiny platiť autoservis. A zároveň z druhej tretiny začneš platiť ZP.
Potom v závislosti od toho, čo sa podarí skorej splatiť:
Ak prvé dokončíš autoservis, zrážka do ZP sa rozšíri aj do prvej tretiny, takže budeš platiť z prvej aj druhej ZP.
Ak prvé dokončíš ZP, ostane platiť len z prvej tretiny autoservis.
Exekučný poriadok
Vykonávanie zrážok
§ 72
(1) Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú na vymoženie niekoľkých pohľadávok, jednotlivé pohľadávky sa uspokoja z prvej tretiny zvyšku čistej mzdy podľa svojho poradia bez ohľadu na to, či ide o prednostné pohľadávky alebo o ostatné pohľadávky.
(2) Ak podľa § 71 ods. 1 sa vykonávajú zrážky z druhej tretiny zvyšku čistej mzdy, uspokoja sa z nej bez zreteľa na poradie najskôr pohľadávky výživného a až potom podľa poradia (odsek 3) ostatné prednostné pohľadávky. Ak suma zrazená z druhej tretiny nestačí na uspokojenie všetkých pohľadávok výživného, uspokojí sa najprv bežné výživné všetkých oprávnených a až potom nedoplatky za skorší čas, a to podľa pomeru bežného výživného. Ak by však sumou zrazenou z druhej tretiny nebolo kryté ani bežné výživné všetkých oprávnených, rozdelí sa medzi nich suma zrazená z druhej tretiny pomerne podľa výšky bežného výživného bez ohľadu na výšku nedoplatkov.
(3) Poradie pohľadávok sa spravuje dňom, keď sa platiteľovi mzdy doručil príkaz na začatie exekúcie. Ak sa mu doručil toho istého dňa príkaz na začatie exekúcie pre niekoľko pohľadávok, majú tieto pohľadávky rovnaké poradie; ak nestačí suma na ne pripadajúca na ich plné uspokojenie, uspokoja sa pomerne.