sway
25.10.04,07:12
Zdravím Poradu,
v mzdách som nie až taká silná, tak prosím o radu, matka má 61 rokov - je na dôchodku, chodí mi vypomáhať a chcem to nejako legalizovať. Môžem si ju dať na dohodu?, čo mi z toho plynie? - a nechcem aby bol problém - aby neprišla o dôchodok... a všetky ostatné aspekty... poradí niekto??
vďaka
vladan
25.10.04,05:44
takže najlepším výberom je dohoda o vykonaní práce, z výšky odmeny odvádzate Sociálnej poisťovni 0,8% a daňovému úradu 19%nú daň. Plynie vám z toho to, že ak ste doposiaľ nemali žiadnych zamestnancov a vaša matka bude jediným, tak prihlásenie sa do Sociálnej poisťovne ako zamestnávateľ a každomesačný odvod z výšky odmeny dohodára + mesačné výkazy. A zároveň prihlásenie sa na daňový úrad ako platiteľ dane zo závislej činnosti (to vám vo vašom osvedčení vyznačia - platiteľ dane z príjmov zo závislej činnosti). Na daňový úrad budete podávať štvrťročný prehľad zrazených preddavkov a po skončení kalendárneho roka budete podávať súhrnný výkaz o zrazených preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za celý predchádzajúci rok. Zrazený preddavok na daň (z dohody) budete odvádzať na daňový úrad do 5 dní od vyplatenia dohody.
Matka nepríde o dôchodok, pretože nový zákon o sociálnom poistení dovoľuje pracovať dôchodcom bez obmedzenia. Jediné, na čo nemá vaša matka nárok je nezdaniteľná časť - v prípade, ak jej mesačný dôchodok je vyšší ako 6736,- Sk. Ak má dôchodok nižší, tak rozdiel sumy 6736 a jej dôchodku si môže uplatniť ako nezdaniteľnú časť. Jasné, že v tomto prípade musí mať podpísané vyhlásenie o zdanení príjmov. Suma 6736 je platná do 31.12.2004.
Pekný deň
sway
25.10.04,06:08
ďakujem moc.
misurka
26.10.04,04:41
to vladan:

Kedy uplatniť pri dôchodcoch rozdiel medzi dôchodkom a nezdanit. minimom, mesacne pri vyplate alebo az pri roc. zuctovani_
vladan
26.10.04,05:14
to vladan:

Kedy uplatniť pri dôchodcoch rozdiel medzi dôchodkom a nezdanit. minimom, mesacne pri vyplate alebo az pri roc. zuctovani_
nevidím dôvod pre neuplatnenie rozdielu mesačne. veď aj normálny zamestnanec má mesačný nárok na nezdaniteľnú časť a dôchodca je rovnakým zamestnancom ako ostatní (len s rozdielom výšky nezdaniteľnej časti). Takže podľa môjho názoru uplatniť nárok na nezdaniteľnú časť pre dôchodcu možno mesačne.
Pekný deň
Jozef Mihál
26.10.04,06:07
vladan, nesúhlasím, nárok na nezdaniteľnú časť u dôchodcu nie je možné uplatniť mesačne, viď § 35 ods.1 písm.b) ZDP:

...na sumu o ktorú sa znižuje základ dane u poberateľa dôchodku sa prihliadne až pri ročnom zúčtovaní...
vladan
26.10.04,06:33
vladan, nesúhlasím, nárok na nezdaniteľnú časť u dôchodcu nie je možné uplatniť mesačne, viď § 35 ods.1 písm.b) ZDP:

...na sumu o ktorú sa znižuje základ dane u poberateľa dôchodku sa prihliadne až pri ročnom zúčtovaní...
ojha, fakt. OK, beriem späť moju odpoveď :(
misurka
26.10.04,11:52
p. Mihál, ste skvely!!!
sway
26.10.04,12:04
aj ja sa pripájam ku komplimentu od misurky na p.Mihála, dnes som od neho obdržala dvojitú porciu rád . ale na mna vybehol čo?? -hihihihihi

naozaj dík.
Zita5
13.04.05,05:14
Poraďte prosím , ako je v tejto dobe najlepšie zamestnanť dôchodcu . .

Práca na 6 hodín denne , predavačka . Čo je lepšie TPP alebo DOV ? Čo mi z toho vyplýva všetko ? Je dôchodca limitovaný výškou príjmu , aby mu nezobrali dôchodok ? A čo odvody za takého dôchodcu .?:confused: :confused: :confused:

Vrelé ďakujem .
Zita5
13.04.05,05:53
Prosím Vás juknite sa na môj defacto probléma .