Imrišatko
19.03.15,18:39
vie niekto poradit co mam robit aby ma u zubara nenapinalo na zvracanie iba m napina nevraciam .v ten den ked mam ist zubarke a umyvam si zuby tak uz toho strachu ze ma tam bude zasa napinat ma napina aj pri umyvani zubov ako tomu predist?
ivka70
19.03.15,17:42
To by ti mal povedat lekar.
Ale pomaha dychat nosom a silno sa na to pravidelne dychanie nosom sustredit.
buchač
19.03.15,17:43
Teba nejak furt napína ...

Očuj...a nebudeš Ty tehotná ? ;)
Imrišatko
19.03.15,17:44
to mi hovori zubarka stale ale mne to nepomaha a minule mi musela streknut nejaky sprej co mi znecitlivelo zvnutra usta a az potom chudatko mohla konecne zacat robit
Imrišatko
19.03.15,17:48
ha ha nie to by som bola tehotna uz dva roky ten prvy pripad to uz je vuriesene ty bolo vraj zo stresov
Tweety
19.03.15,17:51
pred návštevou zubára nejedz
buchač
19.03.15,17:52
...a myslíš si, že návšteva u zubára nie je v podstate tiež stres ? ;) :D

P.S.:
Tehotenstvo = sranda musí byť. ;)
Imrišatko
19.03.15,17:59
ja nejem uz vecer od nervozity
Tweety
19.03.15,18:01
potom to máš z tej nervozity, ukľudni sa, máš asi panický strach zo zubára, čo?
Imrišatko
19.03.15,18:10
co sa tyka zubara sa nebojim vobec nemam strach s toho ze mi bude vrtat alebo hocico ine robit ja mam strach s toho ze ma bude napinat
Anika61
19.03.15,18:48
Ked vies,ze Ta zo stresu napina na vracanie daj si 1 az 2 hodiny pred navstevou zubara liek na ukludnenie/Lexaurin napr/...poziadaj svojho obvodneho lekara o predpisanie a vysvetli mu situaciu.

Ak nechces lieky,mozes vyskusat bylinky-proti vracaniu
http://www.caro-byliniek.sk/

http://www.poradenstvo-renata.sk/poslom-v-prirode/bylinky-a-ich-moc/
Imrišatko
19.03.15,18:56
mam predpisane xanax a citalec snazim sa to obmedzovat citalem mi nato nepomaha a xanax mi kazal doktor len v najhorsiom pripade vraj je navykovy
alaya1
19.03.15,18:59
tieto lieky predsa nemozem uzivat, ako ti pride? Pri ich indikacii je nutne dodrziavat predpisane davkovanie lekarom.
Anika61
19.03.15,19:02
Ved ani neradim,aby si to jedla ako cukriky:-) ...daj si xanax to je proti uzkosti...ved nechodis k zubarovi kazdy den....vies kolki sa boja-ja tiez:-)
Imrišatko
19.03.15,19:08
citalec mam predpisany na kazdy den ale ako hovorim to mi nepomaha
Anika61
19.03.15,19:13
Ja rozumiem...citalec je proti depresii-uzivas kazdy den,xanax proti uzkosti o.i.,lekar kazal pri uzkosti,alebo panike
Imrišatko
19.03.15,19:19
nie xanax mi dal iba ked som bol prvy krat u neho vtedy mi dal cialec ale vraj zacina ucinkovat az po mesiaci uzivania tak dovtedy mi dal xanax ak by som surne potrebovala ale este som ho nemala ani raz
kopretinka
19.03.15,21:12
no tak nech ti nastrieka ten sprej hneď,ako si sadneš do kresla a hotovo.
alaya1
20.03.15,06:36
Citalec ti predpisal vseobecny lekar, ci si psychiatricky pacient? Citalec je antidepresivum, jeho ucinok nie je mozne postrehnut hned po zacati uzivania. na preklenutie uzkostnych stavov pri zubnom osetreni postupuj, ako ti tu uz radili ini Poradaci. Liecbu citalecom neprerusuj a neuzivaj ho nahodne.
Imrišatko
20.03.15,06:42
nie ten som uzivala kazde rano po jedle dva roky v kuse a kedze sa mi zda ze sa polepsilo tak skusam ho vynehavat no uvidim ci budem musiet nanovo zacat s uzivanim
alaya1
20.03.15,06:48
Antidepresivum nemozes vynechat naraz. Lekar ti mal ozrejmit postup pomaleho uberania davok. je to dlhodobe, inak ucinok nie je adekvatny.
Imrišatko
20.03.15,06:53
uzivas nieco take aj ty?mas nejake skusenosti s takymi liekmi?
alaya1
20.03.15,06:54
Nie, neuzivam, precujem v oblasti, kde ludia uzivaju.
Imrišatko
20.03.15,07:11
aha tak hovoris ze aj ked som prestala uzivat ze racej mam nanovo zacat aby sa mi nevratil tie stavy co som mala je pravdaze om ovela kludnejsia a zivot berie muplne inak ako kedysi neriesim nejake banalne veci co niesu v zivote podstatne zacala som uvazovat tak a zivot brat tak ze nejako bolo a nejako bude
alaya1
20.03.15,07:15
odporucat ti, ist k svojmu lekarovi a poradit sa, ako postupovat v liecbe, alebo ako liecbu ukoncit.
buchač
20.03.15,07:19
Imrišatko (Včera 21:19) nie xanax mi dal iba ked som bol prvy krat u neho vtedy mi dal cialec ale vraj zacina ucinkovat az po mesiaci uzivania tak dovtedy mi dal xanax ak by som surne potrebovala ale este som ho nemala ani raz
=====================================

Ani Xanax nezaberá okamžite.
alaya1
20.03.15,07:29
Ak nechces uzivat psychofarmaka, skus si pozriet nieco o Bachovej terapii. Avsak nehodi sa kazdemu, nakolko ucinky na jednotlivcov mozu byt rozdielne,
Imrišatko
20.03.15,07:50
pozriem co je to za terapiu nerada sa dopujem liekmi to asikazdy tak pozriem co to je za terapiu dakujem za radu
alaya1
20.03.15,07:52
IIla
26.03.15,11:23
Ako prevencia proti žalúdočným ťažkostiam sa osvedčilo:
1.) aspoň 15 minút pred raňajkami si umyť zuby (niektorí, keď sa najedia s neumytými zubami, tak asi ten povlak spôsobuje problémy, a keď sa k tomu ešte pridá stres...)
2.) raňajkovať niečo ľahké (napr. chlieb alebo rožok s maslom, môže byť tmavý. Keď sa chystám k zubárovi, dám si na to aj petržlenovú vňať a zuby si umývam až 15 minút po raňajkách – pre belšie zuby. Ráno sa vyhýbam jedlám, z ktorých by som mohla mať ťažkosti; v mojom prípade je to väčšina ovocia a kyslomliečne výrobky.)
3.) pri napínaní na zvracanie vypijem trochu čistej vody, a ak môžem (napr. nesedím u zubára) zjem napr. kúsok suchého rožka: keď je žalúdok "zaťažený" ľahkým jedlom, tak sa tak ľahko nedvíha...

Ak je žalúdok dlhodobo oslabený, môže pomôcť piť harmančekový čaj – nie silný; je dobré piť ho nesladený (ale kto nie je zvyknutý, aspoň zo začiatku býva vhodné tento čaj sladiť).

Je veľa techník, ktoré pomáhajú zvládať stres, a tým aj zmierňovať fyzické ťažkosti, ktoré s ním súvisia (vypiť trochu vody, dýchacie cvičenia, fyzická aktivita: beh, rýchla chôdza, cvičenie, tanec; potraviny s obsahom vitamínu B, draslíka a horčíka, ako napr. orechy, banány, arašidy. Sú aj čaje, ktoré pomáhajú. Tam je však dobré zohľadniť stav konkrétneho človeka: niektoré čaje sú vhodné pre tých, ktorí majú vysoký krvný tlak, ale ľuďom s nízkym tlakom môžu spôsobiť problémy. No harmanček a repík sú vhodné takmer pre každého. Ak budete chcieť vedieť viac o čajoch, pozrite si nejakú knižku o bylinkách.)

Zaujímavosť: na upokojenie žalúdka môže pozitívne vplývať aj spievanie. V čakárni si asi spievať nebudete ;-) ale doma hádam môžete.

Ešte k otázke strachu zo zubára:
Čoho sa vlastne bojíte? Bolesti? Ak je bolesť primeraná okolnostiam, je prejavom dobre fungujúcich nervov. (No strach ju môže zväčšiť.)
Máte diagnózu, ktorá by mohla vážne ohroziť zdravie či život? Skúste ju vnímať ako profesionálnu výzvu pre lekára, a zároveň ako skúšku trpezlivosti pre Vás oboch. Je to pre Vás príležitosť naučiť sa lepšie zvládať stres.
Ak z nejakého dôvodu nie ste spokojná so svojím zubárom, môžete ho vymeniť. (Môže sa síce stať, že Vás neprijme hneď prvý, ktorého sa opýtate, alebo že bude potrebné za novým zubárom cestovať... No za možnosť jesť bez bolesti to hádam stojí.)

Prípadnú bolesť sa môžete pokúsiť vnímať ako pomocníka, ktorý Vám aj lekárovi ukazuje, kde je problém, ktorý treba riešiť. (Je to síce nepríjemný pomocník, ale užitočný...)
Katul17
26.03.15,18:30
Skús myslieť na to ako už odchádzaš od zubára domov šťastný a spokojný, že už to máš za sebou. Stále si prehrávaj v mysli ako už odchádzaš domov a nepredstavuj si ako sedíš v kresle a trpíš. Sústreď sa na pozitívny výsledok a malo by ti to pomôcť.