monika-s
17.05.06,07:14
Ukončili sme pracovný pomer so zamestnancom ku dňu 31.12.2005. Pre mňa to znamená, že ešte 31.12.2005 bol našim zamestnancom.
V januári 2006 zostal PN. Tak som zaslala do Soc poisťovne podklady - VZ za rok 2005.
Dnes mi volali, že pre nich je už deň 31.12.2005 prerušenie a teda potrebujú VZ za rok 2004.

Mne sa to akosi nezdá. Kde by som si to overila (nejaký paragraf). Ďakujem
fipina
17.05.06,05:18
Ak mal výpoveď k 31.12.05, tak tento deň sa považuje za deň v pracovnom pomere. Prerušenie by bolo od 01.01.06. Navyše si myslím, že pri prerušení by mali skôr žiadať predpokladaný príjem a nie príjem za rok 2004.
Ingrid G.
17.05.06,05:25
Ak som to správne pochopila, bývalý zamestnanec prestal byť Vašim zamestnancom 1.1.2006. Ak ochorel v januári 2006 - pre výpočet nemocenského by malo byť rozhodné obdobie rok 2005. Vôbec ma nenapadá, z akého dôvodu by sa pre výpočet nemocenského (v 01/2006) malo brať rozhodné obdobie r. 2004.
monika-s
17.05.06,05:58
ďakujem za reakcie. Aj mňa to dosť zmiatlo. Pretože deň kedy končí pracovný pomer považujem ešte dotyčného za zamestnanca firmy. Podľa toho aj spracúvam dochádzku.

Keď pracovný pomer končí napr. ku dňu 10.10.2006, v tento deň si zamestnanec robí výstup a väčšinou mu dochádzku vykážem tak, že napíšem napr. 0,5 dňa odpracovaného (vybavovanie výstupu) a 0,5 dňa RD (ak mu nejaká zostala).

Je to OK - lebo už neverím ani sama sebe a ešte ten dnešný tlak...
Soňurka
07.06.06,19:36
Prosím o radu skúsenejších ;)
SZČO od 1. 7. 20O6 vznikla povinnosť platiť na nemocenské poistenie z minimálneho základu (6900,-Sk). Za predchádzajúce obdobie (rok) platil poistenie vyššie.
Má význam pre neho sa dobrovoľne pripoistiť napr. zo základu 15.OOO,-
pre prípad PN, alebo je pre neho tiež rozhodným obdobím minulý rok?
Veľmi pekne Vám ďakujem, ak sa niekto nájde v tomto pokročilom čase :)
endrju
08.06.06,09:38
Prosím o radu skúsenejších ;)
SZČO od 1. 7. 20O6 vznikla povinnosť platiť na nemocenské poistenie z minimálneho základu (6900,-Sk). Za predchádzajúce obdobie (rok) platil poistenie vyššie.
Má význam pre neho sa dobrovoľne pripoistiť napr. zo základu 15.OOO,-
pre prípad PN, alebo je pre neho tiež rozhodným obdobím minulý rok?
Veľmi pekne Vám ďakujem, ak sa niekto nájde v tomto pokročilom čase :)

Závisí to od toho, čo očakáva od dobrovoľného nemocenského poistenia.
Ak vie vopred, že peniaze na poistné nebudú nenávratne investované, asi to význam má. U väčšiny ľudí vzhľadom na "solidárne" prvky v podmienkach vzniku nároku na výplatu nemocenských dávok je možné považovať dobrovoľné nemocenské poistenie iba za plytvanie peniazmi. :)
Soňurka
08.06.06,11:52
Andrej, ďakujem veľmi pekne :)
Konkrétne sa mi jednalo o to, či v prípade, že by ochorel, jeho nemocenské dávky by sa počítali z platieb za minulý rok, alebo by sa mu počítali z minimálnych odvodov+dobrovoľné pripoistenie (napr. 15000),ktoré by si platil od 1.7. 2006. ;)
ajobs
08.06.06,12:02
Prosím o radu skúsenejších ;)
SZČO od 1. 7. 20O6 vznikla povinnosť platiť na nemocenské poistenie z minimálneho základu (6900,-Sk). Za predchádzajúce obdobie (rok) platil poistenie vyššie.
Má význam pre neho sa dobrovoľne pripoistiť napr. zo základu 15.OOO,-
pre prípad PN, alebo je pre neho tiež rozhodným obdobím minulý rok?
Veľmi pekne Vám ďakujem, ak sa niekto nájde v tomto pokročilom čase :)

Ak sa poistí dobrovoľne nemocensky od 1.7.2006, musí na získanie nároku na nemocenské dávky z tohto poistenia dosiahnuť 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch. Takže, ak nebola predtým DNP, môže získať nemocenské dávky až v budúcom roku. Jej VZ bude daný tým, aké bude u nej rozhodujúce obdobie v zmysle § 54, ods.1 a 2 zákona o soc. poistení.
ajobs
08.06.06,12:08
Ukončili sme pracovný pomer so zamestnancom ku dňu 31.12.2005. Pre mňa to znamená, že ešte 31.12.2005 bol našim zamestnancom.
V januári 2006 zostal PN. Tak som zaslala do Soc poisťovne podklady - VZ za rok 2005.
Dnes mi volali, že pre nich je už deň 31.12.2005 prerušenie a teda potrebujú VZ za rok 2004.

Mne sa to akosi nezdá. Kde by som si to overila (nejaký paragraf). Ďakujem

Monika, Sociálna poisťovňa má v tomto prípade - nebýva to často;) :confused: - pravdu. Zamestnanec totiž ochorel v ochrannej lehote ( § 32 ZSP ), a preto sa u neho rozhodujúce obdobie stanoví k dňu zániku nemocenského poistenia ( § 54, ods. 3 ZSP ). Týmto dňom je 31.12.2005, takže ak poistenec nemal prerušenia NP, je RO rok 2004. Ak by jeho pracovný pomer, a teda aj NP skončilo k 1.1.2006, bol by tento deň dňom zániku NP, a preto RO by bol rok 2005.
Soňurka
08.06.06,16:22
TONO pridávam bodík. Moje upresnenie otázky je v príspevku č. 7. Táto konkrétna SZČO je poistenná už dlhé roky,dotyčný maródil za 13 rokov platenia asi len 3x krátkodobo (je to workoholik), 270 dní je v poriadku, ide mi len o výšku prípadnej PN, či sa dá ovplyvniť, ak by si odvody zvýšil dobrovoľným pripoistením, nakoľko výška dávok pri PN je veľmi nízka pri minimálnych odvodoch, ktoré mu vznikli povinne odvádzať od 1. 7. 2006.
Predpokladám, na základe Tvojho iného príspevku (tiež pre mňa):p, že ak by sa dobrovoľne pripoistil od 1. 7. 2006 napr. zo sumy 15.OOO,- Sk k povinnému zo 6.900,- Sk a ochorel by napr. 2. 7. 2006, tak jeho PN by sa počítala už z tejto zvýšenej čiastky odvodov, teda 21.900,-Sk v tomto (hypotetickom prípade).
Alebo sa mýlim? :confused:
Momentálne je to čiste v teoretickej rovine, dúfam, že nejakú chorobu neprivolám :(:(, sú to viacmenej moje obavy.
Ešte raz ďakujem za trpezlivosť a pozdravujem :) :) :)
ajobs
08.06.06,21:10
TONO pridávam bodík. Moje upresnenie otázky je v príspevku č. 7. Táto konkrétna SZČO je poistenná už dlhé roky,dotyčný maródil za 13 rokov platenia asi len 3x krátkodobo (je to workoholik), 270 dní je v poriadku, ide mi len o výšku prípadnej PN, či sa dá ovplyvniť, ak by si odvody zvýšil dobrovoľným pripoistením, nakoľko výška dávok pri PN je veľmi nízka pri minimálnych odvodoch, ktoré mu vznikli povinne odvádzať od 1. 7. 2006.
Predpokladám, na základe Tvojho iného príspevku (tiež pre mňa):p, že ak by sa dobrovoľne pripoistil od 1. 7. 2006 napr. zo sumy 15.OOO,- Sk k povinnému zo 6.900,- Sk a ochorel by napr. 2. 7. 2006, tak jeho PN by sa počítala už z tejto zvýšenej čiastky odvodov, teda 21.900,-Sk v tomto (hypotetickom prípade).
Alebo sa mýlim? :confused:
Momentálne je to čiste v teoretickej rovine, dúfam, že nejakú chorobu neprivolám :(:(, sú to viacmenej moje obavy.
Ešte raz ďakujem za trpezlivosť a pozdravujem :) :) :)

Soni, situácia je asi nasledovná:
1. ak by sa dal poistiť z maxima od 1.7.2006, a do 31.7.2006 by aj nastúpil na PN, mám za to, že VZ by sa mu spočítali, ak by rozhodujúce obdobie bolo rovnaké. To znamená, že ak bude mať od 1.7.2006 DNP z maxima, a splní 270 dní obdobia nemocenského poistenia, môže byť pri identickom RO jeho PN počítaná z maxima,
2. od 1.8.2006 musí dosiahnuť obdobie DNP celkovo 270 dní v posledných 2 rokoch (teda obdobia rôznych NP sa nemôžu navzájom prelínať, môžu plynúť iba paralelne vedľa seba). Čiže ak sa teraz DNP-í, môže z tohto poistenia čerpať efektívne nemocenskú dávku až v budúcom roku.