marions
19.03.15,19:12
Dobrý večer,
chcela by som sa spýtať, ako v alfe účtujete preddavok, faktúru k vyúčtovacej platbe a nulovú vyúčtovaciu faktúru?
Zapísala som preddavkovú faktúru a faktúru k prijatej platbe ako úhradu z preddavku. Teraz chcem zapísať nulovú vyúčtovaciu a neviem ako, lebo mi dph odráta aj s prijatej platby aj z vyúčtovacej.
Môžem zapísať len preddavkovú, faktúru k vyúčtovacej platbe a nulovú len priložiť a nezapisovať? Alebo to riešite nejako ináč? Ďakujem
Zorenka1
19.03.15,18:31
Napr. dostaneš zálohovú fa, zaeviduješ ako preddavok, uhradíš, zaradíš do nákladov.. Na základe uhradenej preddavkovej fa Ti zašlú faktúru k prijatej platbe , kde je rozpísaná úhrada zálohovej fa na DZ a DPH, s poznámkou k úhrade 0. Túto faktúru zaeviduješ v záväzkoch s rozpisom na daň základ a DPH. Úradu v Alfe neriešiš cez peňažný denník, ale ako opravu, kde sa nastaviš na vyrovnanie a zaklikneš úhrada príslušnou preddavkovou faktúrou. Potom však interným dokladom urobíš preúčtovanie DPH. Ak prsacuješ v programe Alfa plus, na Krose sú aj videonávody k tejto problematike. Keby si si založila len preddavkovú, z tej Ti neodráta DPH! Preto treba aj tá nulová fa , ktorá je zúčtovacou fa s rozpisom DPH
marions
19.03.15,19:02
Ďakujem, viem, že musím zaevidovať faktúru k prijatej platbe, len som chcela vedieť, či stačí zaúčtovať preddavok a faktúru k prijatej platbe a nulovú faktúru stačí len priložiť, alebo treba zaúčtovať aj fa k prijatej platbe aj nulovú
Zorenka1
19.03.15,20:27
Ak tomu rozumiem, na jeden prípad dostaneš až tri fa? Prvá je preddavková napr. materiál 300,- zaúčtuješ pri úhrade do materiálu./nevstupuje do DPH/ Potom Ti príde fa k prijatej platbe s rozpisom na 250,-.+50,- DPH./vstupuje do DPH/ Ako tretia Ti príde nulová fa na ktorej je zúčtovaná preddavková fa s prijatou platbou? priznám sa, že s týmto postupom som sa osobne nestretla, ale je možná. V tomto prípade na základe tejto nulovej faktúre urobiš rozúčtovanie ako došlá fa, ale urob rozpis sumy tlačidlom R - do základu 20% daj 250, doplní sa mi DPH a suma spolu 300, do riadku N daj do základu- /mínus 300, doplní sa ti DPH 0 a spolu - 300.Keď to odklikneš, zrejme sa ta program opýta, či chceš uložiť 0 doklad. Odklikni áno, ale voľbu zápis do DPH musíš mať vypnutú./táto fa nesmie vstupovať do DPH/, ale mala by v konečnom dôsledku ti opraviť sumu z preddavkovej fa - mat 300, odpočíta - 50 do DPH.Vyskúšaj a daj mi vedieť. veľa zdaru:) Samozrejme po zaevidovaní tej nulovej faktúry vstupiuješ do nej cez peňažný denník, a následne ID-výdaj.
marions
20.03.15,05:27
Ďakujem za vysvetlenie, idem skúšať, len sa mi to vidí dosť komplikované a tie vyúčtovacie faktúry sú nulové všetky a je ich pomerne dosť. Majú asi taký program, čo im to všetko vytvára aj keď nieje treba. Preto sa hrám s myšlienkou, či by mohlo byť, že zaúčtujem preddavok a faktúru k prijatej platbe, a tú nulovú len priložím k tej faktúre za prijatú platbu. Zdá sa mi to logické, a správne, môže byť nejaký problém v súvislosti s postupmi účtovania. A vyúčtovaciu zaúčtujem len v prípade, že by nebola nulová, len v sume nedoplatku.
marions
20.03.15,11:17
Prosím, mohlo by to tak byť, že sa nulová faktúra nezapíše?
Zorenka1
22.03.15,07:53
Ak sa jedná o jedného dodavateľa, radšej k nim zavolaj, kam smerujú nulovú faktúru v DPH. Ktorá fa im vstupuje do výkazu ako zúčtovacia. Ak fa k prijatej platbe, je to OK, nulovú založ, ale ak zúčtovacia je tá nulová, nebudete ladiť v kontrolnom výkaze DPH a to by mohol byť problém...
Natty
22.03.15,13:11
Pozri prílohy ;)

Komunikácia s pracovníčkou Kros-u:
Nulová vyúčtovacia faktúra
(Erika Dingová, 08.01.2015, 14:50, Reakcia na: Nulová vyúčtovacia faktúra)
Dobrý deň,
postup účtovania prijatých a poskytnutých preddavkov aj pre neplatiteľa DPH nájdete na našej stránke www.kros.sk/11265. Do textu doplňte napr. Preddavky.
Faktúru k prijatej platbe je potrebné zaevidovať opätovne do evidencie záväzkov. Úhradu tohto záväzku zaevidujete na záložke Vyrovnanie - Ručne.

...Reakcia na: re: Nulová vyúčtovacia faktúra)
Ak zaúčtujem faktúru vo výške preddavku (preddavok=vyúčtovanie), bude v evidencii záväzkov táto suma duplicitná, aj keď ju ručne vyrovnám preddavkovou faktúrou. Je to správne?

re: Nulová vyúčtovacia faktúra
(Erika Dingová, 08.01.2015, 15:33, Reakcia na: re: Nulová vyúčtovacia faktúra)
Dobrý deň,
faktúru je potrebné zaevidovať so skutočnou sumou - lebo je to daňový doklad.
V evidencii záväzkov bude táto suma uvedená dvakrát - raz ako daňový doklad a druhý raz ako preddavková faktúra (nedaňový doklad).
marions
22.03.15,16:13
Ďakujem, to zistím, ale podľa môjho názoru by mala byť v kontrolnom výkaze faktúra k prijatej platbe, lebo na základe nej sa uplatňuje DPH. Ale overím. A ak to bude tak, potom by malo byť v poriadku, že nulovú len priložím k nej a nazaevidujem do záväzkov. Lebo mne sa to vidí zbytočné. Ďakujem za odobrenie