player85
20.03.15,05:48
Pekny den poradaci
Rada by som sa spytala. S manzelom mame 8mesacneho syna ja dostavam rodicovsky prispevok cca 220e spolu s rodinnymi co sa tyka manzela minuly mesiac ukoncil zivnost a nahlasil sa na upsvr
Chcem sa spytat co sa tyka nas ako rodony mame na nieco narok? Predsa nemozeme vsetci traja zit z 200e mesacne?? Manzel pomimo pracuje cize odpovede tipu nech ide muz robit a podobne neberiem. Ide naozaj iba o to ze fakt rodina ma vyzit z 200e v tomto state? Ved to je rodicovsky prispevok ktory patri dietatu nie? Prosim poradte ;) diiik
Llívia
20.03.15,05:18
Rodičovský príspevok nahrádza príjem matke, ktorá z dôvodu starostlivosti o dieťa nemôže pracovať.
Píšeš, že manžel zarába pomimo, čiže máte viac než 200 EUR mesačne. Má to nahlásené na úrade práce? Alebo pracuje načierno? A chcete ešte ďalšie peniaze od štátu?
evuš
20.03.15,05:20
Ak manžel "pomimo pracuje" - tak máte i jeho príjem nie? Inak nazýva sa to čierna práca a sú zato festovné pokuty... A ver, že štát pramálo zaujíma, kto a z čoho žije...
evuš
20.03.15,05:52
Oliw, škoda vravieť...minulý rok bol tiež bez práce....
Llívia
20.03.15,05:55
Oliwa, odkiaľ si vzala, že Rómovia majú nárok na iné alebo vyššie dávky než neRómovia?
sosak
20.03.15,06:42
Oliwa
20.03.15,07:07
Zo života... Napr. príspevok za to, že dieťa ráno vstane a ide do školy...
player85
20.03.15,10:39
:D ano cez vikend chodi vypomahat znamym za co mu daju par drobnych aby sme z toho vyzili
Ked nepracuje vobec. Tak je zle nech si hlada robotu ked robi tak je zle lebo nema zmluvu.chcela som rada a nie hned osocovanie. Kolko je zivotne minimum na 3clennu rodinu by ma zaujimalo.
player85
20.03.15,10:40
Co sa tyka zivotneho minima viete mi poradit kolkp to je na 3clennu rodinu? Dakujem
evuš
20.03.15,11:10
198,09 € prvá dospelá osoba, 138,19 € druhá dospelá osoba a 90,42 € dieťa = 426,70 €
Chobot
20.03.15,11:12
Tu máš všetko o dávkach v hmotnej núdzi:

http://www.upsvar.sk/tn/socialne-veci-a-rodina/oddelenie-pomoci-v-hmotnej-nudzi/pomoc-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=277934

To, že teraz manžel nemá prácu ešte nemusí znamenať, že ste v hmotnej núdzi. Aj postup vybavovania a podmienky tam nájdeš.
evuš
20.03.15,11:14
...minimum som napísala pod moju prvú odpoveď...
Xanti
20.03.15,11:18
Čítaj tu http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/pomoc-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=363675
Dávka je:
d) 160,40 eura mesačne, ak ide o dvojicu s dieťaťom alebo najviac so štyrmi deťmi,
Príspevok na bývanie je určený na čiastočnú úhradu nákladov spojených s bývaním.
Výška príspevku je:
b) 89,20 eura mesačne, ak ide o domácnosť s viacerými
členmi domácnosti, alebo ak ide o nájom bytu viacerými
nájomcami.
Ochranný príspevok je určený na zabezpečenie osobných výdavkov člena domácnosti, ktorý nemá možnosť zabezpečiť si príjem alebo zvýšiť si príjem vlastnou prácou.

Ochranný príspevok za každého člena domácnosti je
c) 13,50 eura mesačne, ak ide o člena domácnosti, ktorý je
1. tehotná žena od začiatku štvrtého mesiaca tehotenstva, ktorá sa zúčastňuje pravidelne raz za mesiac na preventívnych prehliadkach u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo; za účasť na preventívnej prehliadke v príslušnom mesiaci sa považuje aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti v ústavnej zdravotnej starostlivosti,

Suma sumárum .... 160,40+ 89,20+13,5 = 263,10 eur dávka v hmotnej núdzi.
Poberáš RP vo výške 203 eur a dáke drobné, ak požiadate o dávku v hmotnej núdzi a príspevky tak budú doplácať tak bajočko 60 eur mesačne.
Llívia
20.03.15,11:22
Životné minimum nie je suma, ktorú ti dá štát.
willma
20.03.15,14:02
Dávka je určená na zabezpečenie základných životných

podmienok.

Dávka je:

a) 61,60 eura mesačne, ak ide o jednotlivca,

b) 117,20 eura mesačne, ak ide o jednotlivca s dieťaťom alebo najviac so štyrmi deťmi,

c) 107,10 eura mesačne, ak ide o dvojicu bez detí,

d) 160,40 eura mesačne, ak ide o dvojicu s dieťaťom alebo najviac so štyrmi deťmi,

e) 171,20 eura mesačne, ak ide o jednotlivca s viac ako štyrmi deťmi,

f) 216,10 eura mesačne, ak ide o dvojicu s viac ako štyrmi deťmi.

takto vyzerajú dávky v hmotnej núdzi a nie je to doplatok do životného minima - čiže pre rodinu s jedným až 4 deťmi je to 160 € a to vy prevyšujete, takže nárok nemáte
player85
21.03.15,07:53
Evus no byvame v rodicovskom byte ziadne naklady ziadna najomna zmluva. Mne kazdy tvrdi ze nemame narok na nic ze mame zit z mojho rodicaku. Nerozumier ty pises ze zivotne minimum jr cez 400e tak kde je pravda????
ajka432
21.03.15,17:21
Ak nechcete zit z 220 eur, este mas moznost ist do prace a dieta do jasli. Jasle zapltis bud z rodicaku alebo si vybavis prispevok na jasle, ak tp bude pre teba vyhodnejsie. A ty budes mat prijem z prace.
ivka70
21.03.15,17:38
Kedze nevedia preukazat naklady na byvanie, tak mozno aj nic.
Xanti
21.03.15,17:44
Súhlasím s tebou, až potom dopísala, že bývajú pri rodičoch ... :)
Katy a R
21.03.15,17:47
a čítala si odpovede a priložené linky ? Hádam si nemyslíš, že niekto ti len tak dá 400 eur? (je jedno, koľko je ŽM). xanti ti napísala, koľko by ti mohla dávka HN výjsť, keby ste bývali samostatne. keď bývate u rodičov - tak veru asi žiadna nevýjde.
avalik
21.03.15,17:55
"player85 (Dnes 09:53) Evus no byvame v rodicovskom byte ziadne naklady ziadna najomna zmluva. Mne kazdy tvrdi ze nemame narok na nic ze mame zit z mojho rodicaku. Nerozumier ty pises ze zivotne minimum jr cez 400e tak kde je pravda????"

Životné minimum je spoločensky uznaná minimálna hranica príjmov fyzickej osoby, pod ktorou nastáva stav jej hmotnej núdze.
Nie je to hranica, do ktorej vám štát musí prispievať. Od výšky životného minima závisia jednotlivé štátne dávky.

Riešenie hmotnej núdze upravuje zákon č. 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi http://www.zakonypreludi.sk/zz/2013-417 ... ak splníte podmienky, dávku dostanete, pokiaľ stav a podmienky hmotnej núdze bude trvať.

Neviem aké sú možnosti pre manžela zamestnať sa vo vašom okolí, ale je dobré zvážiť aj dochádzanie za prácou prípadne "týždňovky".
Katy a R
21.03.15,17:56
Ja by som na to pozrela aj z druhej strany.
Doplnila si - že bývate u rodičov - teda máš to šťastie, že máš rodinu, ktorá ti pomôže.
manžel ukončil SZČO - prečo? Veď ak má rodinu s malým dieťaťom - tak v prvom rade ju má živiť on. Alebo sa môžete vymeniť - ak si nájdeš ty prácu a on sa bude starať o dieťa.
dávka v hmotnej núdzi je určená na nevyhnutnú obživu a bývanie - a to vtedy - ak si z nejakého vážneho dôvodu nie ste schopní zabezpečiť sami. Platia ju všetci daňoví poplatníci - ktorí tiež majú svoje deti, rodiny a musia ich živiť ....