dobrava
20.03.15,09:03
Založil som pre deti produkt "Konto života". Je to dlhodobý sporiaci produkt. Nahovoril ma na to pán z OVB, že je to super produkt - samozrejme som uveril. Tento produkt však dlhodobo vykazuje stratu a tak som sa rozhodol zrušiť ho. Z uvedenej spoločnosti mi poslali len žiadosť o odkup, ktorý som podpísal, no a potom mi už prišli na účet peniaze, ktoré samozrejme boli v oveľa nižšej čiastke, ako som vložil.
Ako mám zistiť, či čiastka, ktorá prišla na účet, je naozaj zostatok /po odpočítaní poplatkov, ktoré si účtuje spoločnosť na zrušenie/, ktorý zostal na uvedenom účte? Mám právo žiadať aspoň nejaký "zdrap papiera" o zrušení sporenia, alebo niečo podobné - akým paragrafom sa môžem "oháňať". Veď je to vrcholne neseriózne voči klientovi, alebo je to normálne? Ďakujem.
Radka08
20.03.15,08:26
Je to možno vrcholne neseriózne, ale pri niektorých produktoch je to skutočne tak. Ja napr. teraz ak zruším poistku (investičné životné poistenie), ktorú platím 28 mesiacov, tak nedostanem nič a zaplatila som tam zhruba 1500 €.
Odkupná hodnota mi nabieha až po 36 mesiacoch a jej výšku mi vopred povedať nevedeli.
Je to nevedomosť nás, bežných ľudí, ktorí týmto poistkám nerozumieme a podraz od tých, ktorí nám ich uzatvárajú a zámerne niektoré fakty zamlčujú.
To že si dostal menej peňazí ako si vložil je pri týchto poistkách normálne, všade kde máš nejakú viazanosť alebo dobu sporenia a porušíš ju, tak dostaneš menej (je to taká nepísaná pokuta za to, že si to ukončil skôr, ako bolo pôvodne dojednané).

Ale možno by Ti v tej spoločnosti vedeli nejakým spôsobom zdokladovať, ako presne sa k čiastke, ktorá Ti bola vyplatená, dostali. Každopádne už je to tam a o tie peniaze si prišiel.

Možno by som na Tvojom mieste oslovila toho milého pána, ktorý Ťa do toho naviezol. Ak to je nejaký finančný poradca, dokáže sa dostať k množstvu informácií pohodlnejšie ako bežný spotrebiteľ...
irma1
20.03.15,08:34
Kedy si to zakladal?
irma1
20.03.15,09:07
IŽP je dlhodobá záležitosť. Prvé dva roky nakupuješ len prvotné akumulačné jednotky. Ak to počas tejto doby zrušíš, nedostaneš nič. No a potom záleží od investičnej stratégie. Ak je to zainvestované dobre, nemusíš dostať menej, ako si vložila.
Ale upozorňujem, že to, čo vkladáš nie je sporenie, ale poistenie. To znamená, že napr. 2 tretiny sa investujú a 1 tretina ide na poistenie života. Keď si platíš poistenie domu, tiež Ti nikto nevráti poistné, lebo dom nezhorel. Napriek tomu sa Ti môže vrátiť aj všetko, čo si vložila. Záleží od tej investičnej stratégie. Nikto Ti nič negarantuje.