michaela329
20.03.15,09:04
Potrebujem si ujasniť, lebo o DPH som ešte ako tak neúčtovala. DPH, ktorú musí mesačne firma zaplatiť nie je daňovým výdavkom. Pri účtovaní si môžem na daný mesiac mi OMEGA urobí uzávierku ID. Potom treba urobiť úhradu na bankovom budem účtovat 343/221.000 Mám si k ej úhrade vytvoriť aj nejaký samostatný ID? Mám si vytvoriť nejakú špeciálnu analytiku na 343.XXX a viesť ju ako nedaňový výdavok? Alebo mi 343 ako taká automaticky neovplyvňuje daň z príjmu. Vďaka za trpezlivosť.
katka s.
21.03.15,14:24
Ak účtuješ v OMEGE od výrobcu sú prednastavené analytiky na DPH. Pozri v účt. rozvrhu. Pri uzávierke ti program vytvorí ID. Výsledkom je daň. povinnosť (alebo odpočet). Program ti preúčtovania urobí sám. Výsledok vidíš na 343.000. Účet vyrovnáš cez bankový výpis úhradou 343.000/221.XXX. Už žiadny ID nerobíš. Samozrejme ak si nezasahoval do účt. rozvrhu a nenastavila si svoju analytiku. V tomto je dobré nič nemeniť. Majú to nastavené veľmi dobre.
michaela329
21.03.15,17:26
ďakujem za reakciu, už som sa s tým potrápila medzičasom a tvoja odpoveď ma uistila, ďakujem ešte raz. Teraz sa idem trápiť s tým, prečo mi mesačne nesedí saldokonto - chybu vykazuje kvôli ID o povinnom zmluvnom poistení (vzťahujú sa na rok 2013-2014, 2014 - 2015).
katka s.
22.03.15,14:05
Záväzkové účty na ktoré účtuješ záväzok z poistiek si v účt. rozvrhu zruš krížik saldokontné. Alebo ak chceš sledovať záväzky aj pri týchto účtoch presne podla partnerov tak musíš pri predpise -ID aj pri úhrade mať rovnakého partnera vybratého z číselníka.
michaela329
22.03.15,17:40
ďakuje katka :) metódou pokus omyl som na to prišla, ale zožralo mi to pol zdravia. Toto je moje prvé daňové priznanie a tak trochu chaosím. Po kontrole mi už saldokonto nevykazovalo chyby, tak to bude snáď dobre.