SendyJ
20.03.15,12:14
Zamestnávateľ ruší prevádzku v Detve a premiestňuje ju do Zvolena (30 km), kde ponúka prácu všetkým zamestnancom. Keď odmietnem dochádzať do Zvolena a nepodpíšem dohodu o zmene pracovnej zmluvy, ani o skončení prac. pomeru z dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. a), môže ma zamestnávateľ nútiť pracovať počas výpovednej doby (čo by znamenalo dochádzať do Zvolena)?
Tweety
20.03.15,11:20
VD je na to, aby sa odpracovala, ak teda dostaneš výpoveď, PP sa skončí až jej uplynutím. Ale môžete sa dohodnúť na skončení PP Dohodou podľa §60 ZP z rovnakých dôvodov ako pri výpovedi. Tu nebudeš mať VD a PP skončí dátumom, na ktorom sa dohodnete.
Llívia
20.03.15,11:38
Výpovedná doba neznamená, že už nemusíš vykonávať prácu pre zamestnávateľa.
Ak máš v pracovnej zmluve ako miesto výkonu práce uvedené mesto ABC a zamestnávateľ chce, aby si išla vykonávať prácu do mesta Zvolen, ide o pracovnú cestu. Na vyslanie zamestnanca na pracovnú cestu treba jeho súhlas. Ak s tým nesúhlasíš, nemôže ťa nijako sankcionovať za to, že si do Zvolena nešla. Pre istotu mu to však daj písomne a v liste trvaj na prideľovaní práce v mieste, ktoré bolo dohodnuté v pracovnej zmluve.
Pozri však pracovnú zmluvu, či si v nej nedala súhlas s vysielaním na pracovnú cestu. Ak áno, musíš ísť pracovať do Zvolena, inak ti hrozia sankcie.
SendyJ
20.03.15,11:59
Keď sa ale nechcem dohodnúť o skončení PP Dohodou podľa § 60 ZP z dôvodu výpovede (čiže § 63 ods. 1 písm. a)), lebo proste nechcem skončiť, nechcem dochádzať, nechcem aby sa prevádzka zrušila, proste chcem robiť problémy, lebo si myslím, že tým niečo vyriešim, môže ma zamestnávateľ nútiť, aby som dochádzala?
Llívia
20.03.15,12:02
Pozri si moju odpoveď - nemôže ťa nútiť.
SendyJ
20.03.15,12:09
Ale ak je v pracovnej zmluve, že súhlasím s vysielaním na pracovnú cestu, tak by sa to počas výpovednej doby posudzovalo ako pracovná cesta?
Llívia
20.03.15,12:10
Áno, posudzovalo by sa to ako pracovná cesta, mala by si nárok na stravné (diéty) a musela by si ísť pracovať do Zvolena.
Tweety
20.03.15,12:10
ty o zrušení prevádzky nerozhoduješ, ak ju teda zruší, s tým nič nenarobíš
Llívia
20.03.15,12:11
Mala by si aj nárok na náhradu cestovných výdavkov.
SendyJ
20.03.15,12:14
Zoberme to z druhej strany: Som mzdárka, od ktorej šéfka žiada záväzné, právne nenapadnuteľné stanovisko, čo robiť, ak zamestnanci odmietajú spolupracovať a dokonca hrozia štrajkom. Myslím si, že ak odmietnem ponúkanú prácu, mala by som sa dohodnúť o skončení PP. Môžem od zamestnanca vyžadovať, aby podpísal dohodu o skončení PP (samozrejme z dôvodu výpovede a s patričným odstupným), ak počas výpovednej doby odmietne pracovať?
Llívia
20.03.15,12:19
Vyžadovať môžeš, čo chceš, zamestnanec nie je povinný na dohodu pristúpiť.
SendyJ
20.03.15,12:23
Takže ak nepristúpi na dohodu o zmene pracovnej zmluvy (zmena miesta práce), ani na dohodu o skončení PP, proste prevezme výpoveď a povie, že do Zvolena nepríde, tak mám dať príkaz na pracovnú cestu? A ak to odmietne, tak je to porušenie pracovnej disciplíny?
Llívia
20.03.15,12:23
ak počas výpovednej doby odmietne pracovať? - Ak odmietne pracovať na pracovisku v inom meste, než má dohodnuté, neurobíš s tým nič (za predpokladu, že nemajú v pracovnej zmluve podpísaný súhlas s vysielaním na pracovnú cestu). Ak nenastúpia do práce na pôvodnom pracovisku, z toho môžeš vyvodiť sankcie - neospravedlnená absencia, krátenie dovolenky z dôvodu neospravedlnenej absencie, okamžité skončenie prac. pomeru z dôvodu závažného porušenia pracovnej disciplíny.
Llívia
20.03.15,12:23
Majú v pracovnej zmluve súhlas s vyslaním na pracovnú cestu?
SendyJ
20.03.15,12:24
Áno.
Llívia
20.03.15,12:28
Potom platí to, čo si napísala o 14:23 - príkaz na pracovnú cestu. Ak odmietnu, je to porušenie pracovnej disciplíny.
SendyJ
20.03.15,12:30
ĎAKUJEM
Llívia
23.03.15,12:17
No čo, presvedčila si ich, že musia ísť do Zvolena?
Llívia
31.03.15,05:50
Ako sa celá situácia vyriešila?
SendyJ
31.03.15,06:17
Zatiaľ prevádzka zostáva v Detve.
Llívia
31.03.15,06:20
Samo Sato vyriešili :D
veronikasad
31.03.15,06:24
Zamestnávatel mal doručiť zamestnancom výpovede v dostatočnom predstihu, aby výpovedná doba končila dňom zrušenia prevádzky. Ak tak neurobil a zamestnanci nesúhlasia s dohodou o zmene pracovnej zmluvy, do konca výpovednej doby je to prekážka v práci na strane zamestnávatela, za ktorú patrí zamestnancom náhrada mzdy.
Llívia
31.03.15,07:12
Prečítaj si ostatné príspevky. Zamestnanci majú v pracovnej zmluve napísané, že súhlasia s vyslaním na pracovnú cestu. V rámci nej ich môže vyslať aj na výkon práce do Zvolena a ak odmietnu, môže vyvodiť dôsledky.
veronikasad
31.03.15,07:14
Lívia, toto nie je pracovná cesta.
Llívia
31.03.15,07:19
Prečo?
veronikasad
31.03.15,07:20
Lebo ich nemajú odkial poslať na prac.cestu. Miesto výkonu práce dohodnuté v prac.zmluve zaniklo. To by pred IP určite neobstálo.
Llívia
31.03.15,07:24
Pracovná cesta môže začať aj doma.
Pôvodná prevádzka zatiaľ nezanikla.
veronikasad
31.03.15,07:25
Skôr by sa dalo aplikovať ustanovenie § 54-55 ZP, ale to by musel zamestnávatel preukázať dôvody, pre ktoré došlo k uzatvoreniu prevádzky skôr ako bolo plánované.
Inak je to prekážka v práci na strane zamestnanávatela, ako som písala vyššie.
Llívia
31.03.15,07:30
V zadaní otázke je len, že sa prevádzka ruší, nie k akému dátumu má byť zrušená.
veronikasad
31.03.15,07:35
Napíš dotaz na IP, som zvedavá na odpoveď.
Llívia
31.03.15,07:37
To myslíš mňa? Prečo by som mala písať "dotaz", môj problém to nie je. Keby sa to týkalo mňa, snažila by som sa ho vyriešiť podľa prvej vety tvojej odpovede.
veronikasad
31.03.15,07:41
Nechcelo sa mi s tebou dohadovať či to je alebo nie je pracovná cesta