dendoz
17.05.06,08:09
Som konateľ a zároveň spoločnik novovzniknutej s.r.o. a nie som nikde v žiadnom zamestnaneckom pomere. Za výkon funkcie konateľa nepoberám žiadnu odmenu. Som povinny platit odvody? Ak áno, v akej vyske?

V prípade, že by som sa zamestnal na skrátený pracovný pomer na 5 hodín týždenne s mesačným príjmom 3000,- Sk budem platiť odvody z tejto sumy alebo z minimálnej mzdy, keďže nie som nikde zamestnaný v hlavnom pracovnom pomere a nemám ani iné príjmy?

Pripadne poradte skuseni mzdari ako tento problem rozumne vyriesit.
marym
22.05.06,07:53
Ako konateľ ak nepoberá odmenu nie je povinný platiť poistné na zdravotné poistenie. Ak nie je poistený z iného zamestnaneckého pomeru alebo ako SZČO musí si poistenie platiť ako dobrovoľne poistená osoba.
Je možnosť poberať odmenu ako spoločník s.r.o. vo výške min. mzdy t.j. 6900,- Sk a vtedy si platí ZP vo výške 4% a 10% platí zamestnávateľ t.j. s.r.o.. Ale sociálne poistenie (nemocenské a dôchodkové) mu zamestnávateľ platiť nemôže- musí sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba.
Ak by sa zamestnal v s.r.o. ako zamestnanec musí dodržať ustanovenia Zákonníka práce- t.j. môže sa zamestnať na kratší pracovný pomer ale musí dodržať ustanovenie o minimálnej mzde a minimálnych mzdových nárokoch. To znamená, že si nemôže vyplácať na 5 hod. úväzok 3000,- Sk- nedodržanie ani minimálnej mzdy v prepočte na počet hodín. ZP si môže platiť aj nižšieho VZ ako je 6900,- Sk pri kratšom PP ale musia byť dodržané uvedené podmienky.
dogicka
23.05.06,11:33
A ako je to v prípade spoločníka s.r.o., ktorý nie je konateľom s.r.o., a nie je nikde zamestnaný, nie je ani zamestnancom uvedenej s.r.o.? Poberá len podiely na zisku.
marym
23.05.06,12:12
Ak je spoločníkom sro to znamená, že má majetkovú účasť a jeho podiely zo zisku po zdanení nie sú predmetom vymeriavacieho základu na ZP. Ak nie zamestnancom ani SZČO a nie je ani poistencom štátu napr. dôchodca a pod. musí si platiť zdrav. poistenie sám ako tzv.dobrovoľne poistená osoba
dogicka
23.05.06,12:15
Ak je spoločníkom sro to znamená, že má majetkovú účasť a jeho podiely zo zisku po zdanení nie sú predmetom vymeriavacieho základu na ZP. Ak nie zamestnancom ani SZČO a nie je ani poistencom štátu napr. dôchodca a pod. musí si platiť zdrav. poistenie sám ako tzv.dobrovoľne poistená osoba.

Ďakujem za pomoc, potrebovala som sa uistiť, pekný deň prajem.
Danabard
23.05.06,12:19
Ako je to s dôchodkovým poistením v zahraničí? Šéf má zriadenú s.r.o. v ČR, v ktorej je konateľom. Neplatí žiadne odvody a chcel by vedieť, čo by musel urobiť, ak by chcel v starobe poberať dôchodok aj z ČR.
Sany
23.05.06,12:33
Ak by sa zamestnal v s.r.o. ako zamestnanec musí dodržať ustanovenia Zákonníka práce- t.j. môže sa zamestnať na kratší pracovný pomer ale musí dodržať ustanovenie o minimálnej mzde a minimálnych mzdových nárokoch. To znamená, že si nemôže vyplácať na 5 hod. úväzok 3000,- Sk- nedodržanie ani minimálnej mzdy v prepočte na počet hodín. ZP si môže platiť aj nižšieho VZ ako je 6900,- Sk pri kratšom PP ale musia byť dodržané uvedené podmienky.
Ale nejde o 5 hod. úväzok, ale o 5 hodín týždenne a tam stačí 3.000,- Sk mzda.
marym
24.05.06,05:46
Sorry nevšimla som si tak potom samozrejme 3000,- Sk stačí.
Ružena
24.05.06,06:46
Ak pôjde o skrátený PP, musí platiť odvody ako zamestnanec. Ak bude dostávať odmenu konateľa bez PP, bude platiť iba do ZP fy aj zam. Treba sa rozhodnúť, či chce platiť len ZP alebo chce byť poistený aj v SP.