mr2
20.03.15,18:02
dobry den, dostal som darom byt od babky (este zije). ak ho chcem predat, musim cakat 5 rokov aby som neplatil dan, alebo mozem ho predat hned? uz v nom mam trvale bydlisko. dakujem
buchač
20.03.15,17:07
1. Musíš - neplatíš
2. Môžeš - platíš
3. Momentálne nepodstatné - bydlisko
Kvaka
20.03.15,17:43
Ak predáš byt hneď, musíš podať daňové priznanie. Nemusíš však platiť daň, ak byt predáš za cenu, ktorá nebude vyššia, ako cena bytu v čase darovania. Vtedy bude (príjem z predaja mínus uplatnený výdavok) rovný alebo menší ako nula, základ dane bude nula. Ten uplatnený výdavok je cena bytu v čase darovania. Predpokladom tohto riešenia je to, že babka by mala pri prípadnom predaji bytu v čase darovania príjem z predaja oslobodený od dane, teda mala ho viac ako 5 rokov.
dmc
20.03.15,17:54
Do 5 rokov od darovania dan platis. Trvaly pobyt uz nieje podstatny.

Neplatis dan s celej (predajnej) sumy -ale laicky povedane z rozdielu cien - hodnota bytu pri darovani (cena za ktoru by sa byt obstaral v case darovania a hodnota bytu pri predaji (predajna cena).

Pri urcovani ceny- za ktoru by sa byt obstaral v case darovania som nasiel nasledovny komentar:

"Táto cena nemusí byť bezpodmienečne stanovená len znaleckým posudkom, ale aj akýmkoľvek iným dôkazným dokumentom o výške ceny danej nehnuteľnosti v čase darovania"
Co tym autor okrem znaleckeho posudku myslel - nemam tusenie.

A potesim ta - okrem dane budes platit aj odvod do zdravotnej poistovne.
Kvaka
20.03.15,18:37
Ten výdavok - cena bytu v čase darovania platí iba v prípade, ak by bol prípadný príjem z predaja bytu v čase darovania u darcu oslobodený.
buchač
21.03.15,10:21
Predpokladom tohto riešenia je to, že babka by mala pri prípadnom predaji bytu v čase darovania príjem z predaja oslobodený od dane, teda mala ho viac ako 5 rokov.
===========================================

Toto čítam už od včera...a nie raz som to...
Ale ani za toho oného neviem prísť k pointe. :rolleyes: :confused:

Uvažujem (laicky) takto :
Babka darovala byt vnukovi.
Vnuk predá byt po (povedzme) 3 troch rokoch.
Ako s tým súvisí babkin príjem v dobe darovania, respektíve to, že bola majiteľkou bytu viac ako 5 rokov ?
To mi nejak nedáva zmysel.
Veď majiteľom bytu je predsa vnuk...
Tá cena sa ale aj odvíja od znaleckého posudku v čase darovania a aj predaja...či ?

Aj keď netvrdím, že to sa takto nedá...len sa pýtam.
Kvaka
21.03.15,11:02
Pozri si ako sa určuje obstarávacia cena podľa § 25. V prípade darovania, ak by predaj v čase darovania nebol od dane oslobodený, platí § 25 ods. 1 písm. a), teda skúma sa cena bytu u darcu, za koľko ho on obstaral. Ak by predaj bytu bol v čase darovania oslobodený, platí obstarávacia cena v čase darovania.
Kvaka
21.03.15,11:14
Pri tej dvojke, môžeš - platíš alebo neplatíš, závisí od obstarávacej ceny a predajnej ceny. :)
Katy a R
21.03.15,11:18
tak veru - celkom správne by bola dvojka - že: "podávaš DP - možno platíš daň a možno ani nie" :)
reny01
17.11.15,18:49
A ak by nebol oslobodeny v case darovania ?