denkaa1
20.03.15,17:47
Dobrý deň,
chcem sa opýtať. Mám pozemok, na ktorom je okrem mňa ešte ďalších 10 spouvlastníkov. U nás v dedine prebieha ROEP. Podala som si žiadosť na vysporiadanie tohto pozemku, aby som bola jediným vlastníkom tohto pozemku. Žiadosti do ROEP sa podávali cca. v roku 2011-2012.
Teraz, keď som si vytiahla LV, je u jedného spoluvlastníka od r. 2013 exekučné záložné právo na jeho podiel.
Proste nečinnosťou komisie, alebo orgánov ROEP - naťahovaním času sa dostal na LV exekútor. V čase podávania žiadosti bol LV čistý, bez ťarchy. Prejde teraz tento pozemok cez ROEP, ak je tam exekutor? Bude sa prihliadať na to, že v čase podávania žiadosti tam neboli žiadne ťarchy? alebo sa môžem s vysporiadaním tohto pozemku rozlúčiť? :(
Prosím o radu, ďakujem.
AmmiS
21.03.15,06:31
Ak máte kúpnu alebo inú zmluvu, ktorá osvedčuje, že vaši predkovia kúpili celý pozemok a teda máte právny titul, že pozemok je váš, len tento prevod nebol zapísaný v minulosti do katastra nehnuteľností, nemusíte sa s vyporiadaním rozlúčiť. Len bude potrebné to riešiť s advokátom (to exekučné záložné právo).

V minulosti sa z dôvodu zrušenie princípu intabulácie = na vznik vlastníckeho práva postačila uzavretá zmluva osvedčená štátnym notárstvom (nemusel byť vklad do katastra) a môže byť, že je to aj váš prípad...

Možno by bolo dobré uviesť aj to, aký je teda váš právny titul na to, aby ste "mali prepísaný celý pozemok na seba"?
denkaa1
22.03.15,18:19
Dobrý deň,
práveže nemám žiadnu zmluvu o vlastníctve, preto sme pozemok vysporiadat cez ROEP.
V minulosti sa pozemky predavali a kupovali bez papierov, jednoducho pradedo v krcme pri pive predal/kupil pozemok a nikde sa to papierovo neriesilo. Postupne tieto pozemky prechadzali dedicskymi konaniami a na jednotlivych pozemkov sa rokmi nazbieralo niekolko desiatok vlastnikov.
Ked sa v obci spustila ROEP, tak sme to chceli vysporiadat cez nu...pozemok uzivame roky, len to nie je dane na papieri. Teraz sme zistili, ze jeden z tychto spoluvlastnikov ma na svoj podiel exek.zalozne pravo a bojim, sa ze kvoli tomuto "expertovi" dany pozemok cez ROEP neprejde.