MAGDALIENKA
17.05.06,08:59
Zamestnávateľ zráža zamestnancom zo mzdy súkromné telefonické hovory.
Ako to zaúčtovať? Ako zníženie nákladov na 518?
Keď príde DF z Slovak telekomu, faktúru zaúčtujem celú do nákladov, vrátane nároku na odpočet DPH. Ja netuším či vôbec, komu a koľko dajú k náhrade, až keď sa mi dostane do ruky rekapitulácia výplat a tam vidím zrážky zo mzdy za firmu ako celok.
Konateľovi som sa snažila vysvetliť, že nemáme tým pádom nárok na celú DPH.
Bolo mi povedané, že sa tým vôbec nemusím trápiť a robiť si starosti, a že ja ani nemusím vedieť, že zrážka sa týka telefónov.
Ale ja tú zrážku musím niekam zaúčovať. Tak ako a kam s tým.
Diky M.K.
Peterka
17.05.06,07:10
Myslím si že najjednoduchšie je , že náhrada od zamestnancov správne by mala ísť na 602 a zároveň by sa mala odviesť DPH na výstupe (faktúra pre neplatiteľa sa nemusí vyhotoviť), t.j.335/602,335/343., potom zrážka 331/335.
účtovník 007
17.05.06,07:14
Ak si uplatňuješ náhradu od zamestnanca po zaúčtovaní fa za telef. hovory účtuješ
518-xxx/321-xxx
343-xxx(celé uplatníš)

Vyúčtuješ pohľadávku zamestnancovi
335-xxx/518-xxx
........../343-xxx (odvedieš prisl.časť DPH k hovorom)

Úhrada od zamestnanca zrážkou zo mzdy(neviem či nemusí byť nejaká dohoda)
331-xxx/335-xxx
Úhrada priamo do pokladne
211-xxx/335-xxx
účtovník 007
17.05.06,07:18
Myslím si že najjednoduchšie je , že náhrada od zamestnancov správne by mala ísť na 602 a zároveň by sa mala odviesť DPH na výstupe (faktúra pre neplatiteľa sa nemusí vyhotoviť), t.j.335/602,335/343., potom zrážka 331/335.

Ja by som sa skôr priklonila k účtovaniu v prospech účtu 518-xxx ako v prospech účtu 602-xxx.
MAGDALIENKA
17.05.06,08:10
Ja som to pôvodne takto aj začala robiť, ale bola som za trapnú, že sa s tým tak babrem (to som si vyslúžila samozrejme od "neúčtovníka"). Takže idem znova do toho. Vďaka za podporu.
Peterka
17.05.06,08:54
Ja by som sa skôr priklonila k účtovaniu v prospech účtu 518-xxx ako v prospech účtu 602-xxx.
Osobne mám ale zlé skúsenosti pri daňovej kontrole s §7,os.6 Zákona o účtovníctve
Účtovná jednotka účtuje majetok a záväzky, náklady a výnosy, výdavky a príjmy v účtovných knihách a zobrazuje ich v účtovnej závierke samostatne bez ich vzájomného započítania s výnimkou niektorých prípadov upravených účtovnými zásadami pre účtovné jednotky zriadené podľa osobitných predpisov.15)
Pri kontrole DPH "nesedia účty triedy 6 s DPH a potom nevedia rýchlo skontrolovať DPH" aj keď logicky si mám znížiť náklady.Ale pre DPH "poskytujem službu" text v "" je vyjadrenie daňovej kontroly
účtovník 007
17.05.06,09:49
Išla som kuknúť do publikácie Ing.Cenigovej. Tá tiež uvádza účtovanie v prospech účtu 518-xxx. Ale netvrdím na 100%, že môj názor je správny. No myslím si, že ja som v tomto prípade službu neposkytla. Nemám v ŽL poskytovanie telekomunikačných služieb.
Peterka
17.05.06,10:53
Išla som kuknúť do publikácie Ing.Cenigovej. Tá tiež uvádza účtovanie v prospech účtu 518-xxx. Ale netvrdím na 100%, že môj názor je správny. No myslím si, že ja som v tomto prípade službu neposkytla. Nemám v ŽL poskytovanie telekomunikačných služieb.
Súhlasím ja to tiež pokladám správnejšie -518 verné zobrazenie mojich skutočných nákladov ale požiadavka bola na 602,lebo z pohľadu DPH je to poskytnutie služby aj keď DPH a účtovníctvo sú dve rozdielne.
tibor
17.05.06,11:12
celé mi pripadá akosi divné. iste neviem viac otom - hlavne o aké objemy súkromných telefónov ide a kam vlastne je volané - ale ak sú to neni telefonáty do audiotextových služieb - tak by som to skúsil nechať na ťarchu firme aj aby som si mohol odpočítať celú DPH a ak by sa aj nejaké súkromné telefonáty udiali - predsa je na mne aby som si to obhájil ako doteraz. a ak zamestnanec nejaký taký aj urobí (volal si napríklad do Croatie za účelom rezervácie dovolneky) - tak mu poviem - vieš čo - kúp 1-2 kávy do kuchynky, resp. niečo primerané...

ale opakujem - neviem o aké objemy ide a o akú spoločnosť, resp. jej zameranie.
Jana Acsová
17.05.06,11:26
V praxi sa mi najviac osvedčilo účtovanie pohľadávky voči zamestnancom priamo na faktúre. Ak vieme, že volali súkromne, tak môžeme deklarovať vznik pohľadávky pri zaúčtovaní faktúry s tým, že DPH uplatníme pomernou časťou vo vzťahu k plneniu za účelom podnikania.

Účtovanie by bolo:
518 a k tomu prislúchajúca DPH na 343 na MD
335 vo výške súkromných tlf vrátane DPH na MD
321 D

Predmetné je podľa môjho názoru v súlade s účtovnými aj daňovými predpismi. Z účtovného hľadiska neúčtujeme o náklade, ktorý sa netýka podnikania a z daňového hľadiska uplatníme DPH pomernou časťou a zároveň deklarujeme vznik pohľadávky voči zamestnancovi, nakoľko v čase, keď príde vyúčtovanie vieme, že telefonoval súkromne.

Problém je iba s časom, kedy účtovník dostane do ruky informáciu o súkromných telefónoch. Tu doporučujem "skrátiť čakaciu dobu". Ak sa vedia urobiť podklady k spracovaniu miezd, nemal by byť problém dostať vyúčtovanie súkromných hovorov aj k účtovaniu faktúry.
Jana Acsová
17.05.06,11:30
A ešte poznámka:
Uvedené doporučujem zapracovať a odôvodniť v internej smernici napr. v rámci špecifických účtovných prípadov.
účtovník 007
17.05.06,11:47
celé mi pripadá akosi divné. iste neviem viac otom - hlavne o aké objemy súkromných telefónov ide a kam vlastne je volané - ale ak sú to neni telefonáty do audiotextových služieb - tak by som to skúsil nechať na ťarchu firme aj aby som si mohol odpočítať celú DPH a ak by sa aj nejaké súkromné telefonáty udiali - predsa je na mne aby som si to obhájil ako doteraz. a ak zamestnanec nejaký taký aj urobí (volal si napríklad do Croatie za účelom rezervácie dovolneky) - tak mu poviem - vieš čo - kúp 1-2 kávy do kuchynky, resp. niečo primerané...

ale opakujem - neviem o aké objemy ide a o akú spoločnosť, resp. jej zameranie.

Tibor, vôbec to nie je divné. Aj také riešenie je možné ako píšeš, ale iba v malom a v malej firme. Ale nie je to správne. Predstav si, že máš vo firme 50 zamestnaneckých telefónov a každý si bude telefonovať od buka do buka. Chcem vidieť toho konateľa , čo by také niečo povolil.
tibor
17.05.06,13:05
Tibor, vôbec to nie je divné. Aj také riešenie je možné ako píšeš, ale iba v malom a v malej firme. Ale nie je to správne. Predstav si, že máš vo firme 50 zamestnaneckých telefónov a každý si bude telefonovať od buka do buka. Chcem vidieť toho konateľa , čo by také niečo povolil.

ale veď to mi je práve divné, že keď konateľ raz určí, že telefóny sú len na firemné účely - tak je tým povedané všetko - predsa v dnešnej dobe má takmer každy svoj mobil na svoje veci. predsa aj keď sa stane, že občas si zavolá - nebudem z toho robiť vedu...a riešim to ako som popísal vyššie.

ja som si urobil internú smernicu o používaní mobilov aj pevnej linky pre všetkých zamestnacov a ak si dám urobiť občasný výpis z volania - musia zamesntnaci odôvodniť nejaké tie čísla.

ale nerobím z toho vedu, ak je tam aj častejšie volané napríklad k nemu domov...to predsa viem takisto zdokladovať daňovej kontrole...je to podľa mňa o vťahoch na pracovisku a morálke zamestnacov
MAGDALIENKA
18.05.06,07:32
Janka, s tvojím postupom 100 % súhlasím a to podľa mňa najčistejší spôsob, ale ako si spomenula "ak sa vedia urobiť podklady" nemal by byť problém, lenže tá ochota tu chýba a ja ako účtovník tu ťahám za kratší koniec.

Magdaléna
Zoltán Kovács
19.05.06,08:09
Janka, s tvojím postupom 100 % súhlasím a to podľa mňa najčistejší spôsob, ale ako si spomenula "ak sa vedia urobiť podklady" nemal by byť problém, lenže tá ochota tu chýba a ja ako účtovník tu ťahám za kratší koniec.

Magdaléna

Súhlasím s Magdalienkou, len malá poznámočka z vlastnej skúsenosti. Vyúčtovanie (teda faktúra od ST) niekedy prichádza až po termíne výplat, čo v tom prípade. Termín výplat je 10. v mesiaci, ale faktúra dorazí až 13. v mesiaci.
Jana Acsová
19.05.06,08:41
Súhlasím s Magdalienkou, len malá poznámočka z vlastnej skúsenosti. Vyúčtovanie (teda faktúra od ST) niekedy prichádza až po termíne výplat, čo v tom prípade. Termín výplat je 10. v mesiaci, ale faktúra dorazí až 13. v mesiaci.V tomto prípade je možné účtovať vo vyúčtovaní miezd napr. za 04/2006 zrážku za tlf za 03/2006, alebo to riešiť príjmom do pokladne. Dôležité je naúčtovať vznik účtovného prípadu na faktúre a ostatné riešiť v závislosti od konkrétnych podmienok vo firme. Prístupov a možností na ich riešenie je viac. Potrebné je však principiálne dodržať základné zásady, aby nedošlo k nesprávnemu uplatneniu DPH pri zúčtovaní dodávok, ktoré sú na súkromné účely zamestnancov.