danovnik85
21.03.15,03:39
V tomto článku http://www.etrend.sk/financie/najdolezitejsie-danove-cisla-ktore-budete-potrebovat.html - sa píše "Do priznania sa nedávajú tie príjmy, ktoré sú už daňovo vysporiadané. Medzi také patria všetky, ktoré boli zdanené zrážkovou daňou. Tou sa zdaňujú napríklad úroky v banke či autorské honoráre."

Ja ale neviem, či suma, ktorú mi banka pripísala bola zdanená zrážkovou daňou. Nie je mi ani celkom jasné, či článok hovorí pravdu v tom, že žiadne príjmy takto zdanené netreba uvádzať.

V samotnom DP B je v VII. ODDIELE PRÍJMOV Z KAPITÁLOVÉHO MAJETKU riadok 2.: úroky, výhry a iné výnosy z vkladov na vkladných
knižkách, z peňažných prostriedkov na vkladovom
účte, na účte stavebného sporiteľa a z bežného
účtu okrem úrokov uvedených v § 6 ods. 5 písm. b)
zákona
(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,


Toľkoto som sa dočítal, ale moc si z toho istý teda nie som. Takže moja konkrétna situácia
Mám
a) bežný účet, ktorý využívam na účely podnikania
b) aj bežný účet, ktorý nevyužívam na účely podnikania
c) termínovaný účet


Zvlášť u tých bežných účtov ide o veľmi nízke sumy, v prípade b) doslova centy. Poprosil by som poraďákov, či teda treba niektorý z týchto prípadov do priznania uvádzať. A ak by bolo treba a neuvediem to, aké hrozia sankcie pri prípadnej kontrole (napr. ak by som to mal uvádzať v prípade b) pri celkovom súhrnne príjmov z úrokov povedzme 60 centov a v prípade c) pri celkovom príjme z úrokov povedzme 100 €.


Mám tendenciu si myslieť a dúfať, že všetky 3 prípady sa napokon riešia tou zrážkovou daňou a nemusím nič uvádzať. Napokon pri bežných zamestnancoch (DP typu A) asi neoznamujú zamestnanci zamestnávateľovi, že koľko sa im napr. pripísalo na termínovanom účte, či áno?


Dúfam, že som otázku položil zrozumiteľne a vopred ďakujem za odpoveď.
Katarina
21.03.15,08:28
Banka pripísané úroky zdaňuje, v daňovom priznaní sa daň z úrokov neuvádza.