Romana
17.05.06,09:20
Prosím o radu.Vystavujeme fakútry odberateľom v EUR. Ide o zahraničných odberateľov. Úhrady boli doteraz v eur len teraz sa asi odberateľ zmagoril a posiela mi CZ na bežný účet SKK. Ako mám prerátať koľko eur mi vlastne uhradil? Hlavne ktorým kurzom?

Dakujem
Lila
17.05.06,11:53
Ak Vám poslal CZK na korunový SKK účet, tak by som to prepočítala takto- Uvediem príklad:
17.5.2006 príjem 130.000 Skk na SKK účet t.j. mám avízo z banky, že klient mi poslal 100.000 CZK /samozrejme, že banka nám pripísala SKK vo svojom komerčnom kurze t.j. tých 130.000 Skk/

17.5.2006 si pozriem kurz NBS,kde 1 EUR bude napr. 40 Skk.

Vypočítam: 130.000 Skk /ktoré som fyzicky dostala na SKK účet/
delené kurz NBS 1 EUR . Výsledok je 3250 EUR.
Tým viem, že 100.000 CZK, ktoré mi klient poslal činí 3250 EUR.

Samozrejme by som to dala na vedomie i môjmu klientovi, aby vedel koľko mi ešte dlží EUR. Pre klienta je takáto operácia veľmi nevýhodná, nakoľko keď to posiela na korunový SKK účet, tak banky dávajú zlé prepočítacie kurzy. Pre Vášho klienta je výhodnejšie to poslať na Váš devízový účet.
A to mohol poslať aj CZK na EUR-ový účet. Tam sú lepšie prepočítacie kurzy.
Romana
18.05.06,05:42
dakujem veľmi pekne .. tiež som premýšla že použijem kurz NBS ale napadlo ma aj kurz komerčnej banky, len vidím že veľa ludí s tým asi skúsenosti nemá, nerada by som to zaúčtovala nesprávne.
Lila
18.05.06,08:20
Kurz komerčnej banky, ale akú menu máš na mysli ? Nerozumiem Tvojej odpovedi.
Romana
18.05.06,12:35
prepáč asi som sa zle vyjadrila .. som mala namysli že ked si vytlačím kurzový lístok platný v den kedy mi peniaze prišli na účet tak vidím v akom kurze sú eur.. že si to jednucho len prerátam .. tak ako si uviedli ty len nie kurzom nbs ale komerčnej banky.. len to že som nevedela ktorým kurzom .. nákupy, predaj, stred .. ja sa v tých kurzoch moc nevyznám
Lila
19.05.06,05:46
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: Ty nemôžeš len tak použiť kurz komerčnej banky. Ten sa používa v prípade, že Ti to tá banka pri konverzii CM uvedie do bankového výpisu. A ona Ti uvedie k tomu aj príslušnú menu.
To, v akej mene to potrebuješ mať- tak to si musíš vypočítať podľa NBS.