ingrid0908
21.03.15,16:33
Robila som pre jednu firmu ako mzdová účtovníčka, mali sme len ústnu dohodu, majiteľka mi platila dovtedy kým som jej nepovedala že končím.Posledné 2 faktúry mi nevyplatila. Aký nárok a podľa ktorého paragrafu by som vedela od nej vymáhať peniaze čo mi dlží?Viem dokázať na mesačných výkazoch že som pre tú firmu robila, ale ani mandátnu ani pracovnú zmluvu medzi sebou nemali. Ďakujem pekne.
veronikasad
21.03.15,15:40
máš živnosť ?
ingrid0908
21.03.15,15:48
áno mala som živnosť do 15.2 a dovtedy som tam robila, a moja posledná faktúra je na obdobie od 1.2 do 15.2 a nechce ani januárový ani februárový vyplatiť
evuš
21.03.15,15:51
Posledné dve faktúry ? čiže máš živnosť ?
ingrid0908
21.03.15,16:30
mala som do 15.2 a dovtedy som v tej firme pracovala
kn-alka
21.03.15,16:34
ked máš vystavené faktúry, najprv zašli doporučene upomienku prvú, potom druhú a potom exekútor
ingrid0908
21.03.15,16:38
aj ja to chcem tak spraviť ale neviem aký paragraf tam uviesť, a či to nevadí že nemám písomnú zmluvu len ústnu?
AmmiS
21.03.15,19:56
1/ Vystaviť faktúru s cenou, ako ste sa ústne dohodli s dátumom splatnosti - ak nezaplatí
2/ Klasická výzva na zaplatenie s uvedením údajov oboch strán, uvedením dlžnej sumy (fakt. č. ..., zo dňa ... splatná dňa ... ), ktoré neboli zaplatené ku dňu splatnosti, opäť nová možnosť na zaplatenie - krátka lehota na zaplatenie (napr. 7 dní odo dňa doručenia tejto výzvy). Zaslať doporučene. Pokiaľ nedôjde k zaplateniu podať
3/ návrh na súd v mieste sídla alebo bydliska dlžníka na vydanie platobného rozkazu
4/ potom sa zvyčajne už zaplatí :-) Nereagovaním ani na vydaný platobný rozkaz tento sa márnym uplynutím lehoty na zaplatenie stáva právoplatným a vykonateľným a môžete podať
5/ návrh na vykonanie exekúcie.

Vo výzve na zaplatenie nemusíte argumentovať žiadnym §. To až pri návrhu na vydanie platobného rozkazu na súd (vzor nájdete na internete).
ingrid0908
22.03.15,14:07
Veľmi pekne ďakujem.
Jakubec
23.03.15,11:40
Exekutora nemoze na nikoho poslat, kedze nema exekucny titul. Najskor sud, kde musi preukazat, ze vykonala fakturovane prace a musi ziskat rozsudok v svoj prospech. Pokial ani na zaklade rozsudku nedostane zaplatene, az potom moze prist na rad exekutor. Otazne pre sud je iba to, ci vie ustat dokazne bremeno, ze pre zakaznika vykonala v danom obdobi na zaklade ustnej zmluvy uctovne prace.Ak to dokazat nevie, sud prehra.
AmmiS
23.03.15,20:04
Áno, to je potrebné dokázať, ak odporca (dlžník) podá voči platobnému rozkazu včas a odôvodnený odpor. Súd v takom prípade nariadi pojednávanie. Ja som rátala v odpovedi s tým, že to preukáže, že pre dotyčnú poskytla účtovné služby. ;-)