pipera
17.05.06,10:46
mam jednu otazku. ked obcan kupi pozemok nie ako investiciu, ale ako zaruku, ze peniaze nestratia hodnotu. potom ich chce predat, ale medzi kupov a predajom sa zmenil zakon o DPH a uz je aj registorvana osoba. je pri predaji pozemkov povinny sa zaregistrovat ako registrovana a osoba a z predaja pozemkov odviest dph? dakujem, andrea
KEJKA
17.05.06,09:01
ak je registrovaný ako platiteľ DPH, tak sa musí chovať ako platiteľ DPH.
Príležitostný predaj - tento pojem v súvislosti s DPH sa rieši v prípade koeficientu. Nie však v prípade dodania tovaru alebo služby.
Odporúčam vypracované odpovede k otázkam k DPH.
pipera
17.05.06,10:15
no aby sme sa dobre rozumeli, ked ma niekdo prijem s prilezitostneho predaju a ma potrebny obrat /ako obcan, nie ako firma/ je povinny sa zaragistrovat na DU ak sa jedna o prilezitostny prijem a musi s tohto prijmu odviest dph?
Milan Benka
17.05.06,10:27
Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť - činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem ........... viď zákon DPH §3.
Predaj pozemku z pohľadu DPH - § 38 zákona DPH


no aby sme sa dobre rozumeli, ked ma niekdo prijem s prilezitostneho predaju a ma potrebny obrat /ako obcan, nie ako firma/ je povinny sa zaragistrovat na DU ak sa jedna o prilezitostny prijem a musi s tohto prijmu odviest dph?


§ 3
Zdaniteľná osoba
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-01012005.html#hore)

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak
Peterka
17.05.06,11:09
Pozri §4,ods.9 samozrejme do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy ) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
Denda
17.05.06,11:26