BOBY
17.05.06,12:49
Ahoj poraďáci, dnes mám narodky a nemám chuť moc rozmýšľať.
Kúpili sme starú výrobnú halu už s kolaudačným rozhodnutím. Túto halu budeme postupne prerábať na naše technické podmienky výroby, ale de facto je použiteľná pre iné prevádzkové účely. Majetok chcem zaradiť hneď do používania dňom zdaniteľného plnenia s tým, že rekonštrukciu budem účtovať naďalej na AE účtu 042 a na konci roka ju doúčtujem ako technické zhodnotenie. Máte na to rovnaký názor? A ešte otázočku navyše: výrobnú halu a ňou zastavaný pozemok mám odpisovať spoločne ako budovu, alebo halu zvlášť a pozemky dľa zákona neodpisovať?
Metodik
23.05.06,08:31
Myslím, že nie je správne zaradiť majetok do používania dňom zdaniteľného plnenia, nakoľko stará hala neslúži na vaše prevádzkovo technické využitie aj keď pre iné áno.K jej reálnemu využitu dochádza až po rekonštrukcii, takže ja osobne by som účtovala všetko na 042 vrátane rekonštrukcie a dňom spustenia výrobenej prevádzky (alebo dňom prvého použitia ) budovu zaradila. Jednoznačne by som odpisovala halu zvlášt a pozemok by som neodpisovala.
48912
23.05.06,08:47
Podla mojho nazoru tu halu zarad do majetku dnom zdanitelneho plnenia a rekonstrukciu budes uctovat na 042 v AE tak ako si to pisal ty. Po ukonceni rekonstrukcie celkovu sumu na 042 zauctujes ako technicke zhodnotenie a tym sa zvysi OC haly.
Halu zarad osobitne a uplatnuj odpisy, pozemok tiez osobitne a ten sa neodpisuje.
kalkulka
24.05.06,07:00
Ahoj poraďáci, dnes mám narodky a nemám chuť moc rozmýšľať.
Kúpili sme starú výrobnú halu už s kolaudačným rozhodnutím. Túto halu budeme postupne prerábať na naše technické podmienky výroby, ale de facto je použiteľná pre iné prevádzkové účely. Majetok chcem zaradiť hneď do používania dňom zdaniteľného plnenia s tým, že rekonštrukciu budem účtovať naďalej na AE účtu 042 a na konci roka ju doúčtujem ako technické zhodnotenie. Máte na to rovnaký názor? A ešte otázočku navyše: výrobnú halu a ňou zastavaný pozemok mám odpisovať spoločne ako budovu, alebo halu zvlášť a pozemky dľa zákona neodpisovať?
Halu zaraď v zmysle zmluvy, podľa toho kedy nadobudneš vlastnícke právo. Ešte by som zvážila aj toto, lebo ak ju nebudeš využívať na podnikateľské účely, tak by ste ju nemali odpisovať. Na stavebné úpravy nepotrebuješ náhodou stavebné povolenie alebo nemáš povinnosť ohlasovať stavebné úpravy a pod.? Nebude na stavebné úpravy potrebné kolaudačné alebo iné vyjadrenie odborného dozoru? Dávala by som pozor na konci roka, či môžem technické zhodnotenie budovy na konci roka fakt zaradiť a odpisovať. Zváž všetky povinnosti a možnosti, aby ti niekto potom nevyhodil z nákladov odpisy a aby ste v zmysle stavebného a iných súvisiacich zákonov nemali problémy pri prevádzkovaní budovy. Pozemok by som zaradila osobitne a v zmysle zákona by som neodpisovala.