Tamarita
23.03.15,15:39
Mám zriadené chránené pracovisko, kde zamestnavam 1 zťp pracovníčku ako recepčnú. Pracujem tam ja s ňou. Kvôli otváracej dobe od 9:00 do 21 :00 hod. som sa potrebovala s niekym striedať, pretože robiť sama toľko hodín denne sa nedá.Na úrade práce mi ponúkli zamestnankyňu , ktorú som prijala. Počas roka chodievala po doktoroch, kontrolách a vyšetreniach. Vždy sme sa dohodli, ze si to chcela odpracovať, alebo mala pečko. Jej vymeskania sa začínajú stupňovať, opäť mi oznámila, že ide na týždeň PN, vraj na vyšetrenie do nemocnice. Samozrejme má na to nárok. Len ja neviem čo robiť. Prevádzku nemôžem zatvoriť, musím zarobiť na nájom, výplatu, odvody atď. Na zastupovanie nemôžem na čierno nikoho zamestnať, tiež sama robiť denne 12 hodín nemôžem. Môžem požiadať na úrade práce o výmenu zťp zamestnanca? Zamestnaná je aby pracovala a pokiaľ viac chodí po lekároch, mám aj ja právo zamestnať iného? Podotýkam že žiadny akútny stav nemá, ju len lekárka testuje a posiela na vyšetrenie. Ako mám postupovať s prípadnou výpoveďou, alebo výmenou? Ďakujem
Tweety
23.03.15,15:43
Platí § 66 , teda len so súhlasom ÚP.
veronikasad
23.03.15,15:54
dostala si z UP dotáciu na mzdy ? Odkedy trvá prac.pomer ? Prac.zmluvu má na dobu určitú alebo neurčitú ?
Tamarita
23.03.15,15:58
Dotáciu na mzdy dostávam . Pracovný pomer má od 16.3.2014. Pracovná zmluva je na dobu neurčitú.
veronikasad
23.03.15,16:00
Týždňová PN-ka určite nie je dôvod na preobsadenie miesta. Pozri do zmluvy s UP, máš tam presne stanovené podmienky. Bohužial, so zdravotne postihnutými to občas tak býva, nie vždy je pre zamestnávatela výhra zobrať dotáciu na zamestnanie občanov so zdr.postihnutím.
veronikasad
23.03.15,16:02
Tento problém na Porade nevyriešiš, treba isť osobne na UPSVaR
terezamaria
23.03.15,16:16
S PN-kou pri chránenej dielni a zťp pracovníčke musíš počítať....pokiaľ to nie je dlhodobá PN-ka, ÚPSV a R Ti súhlas určite nedá, musíš si to zatiaľ poriešiť nejakou dohodovou pracovníčkou.
Tamarita
23.03.15,16:58
Rátať s PN sa musí u každého, nie len zťp. Nikomu neberiem keď omaroduje. Ja som sa len pýtala, či mi môže byť poskytnutá náhrada za ňu pokiaľ je PN, pretože mám ohrozenu prevádzku. Je iné keď je niekto chorý. Na kontrolách a vyšetreniach mala všetky výsledky dobré, viem že teraz ide do nemocnice len na nejaké testovanie, vôbec nie nutné. Ja ju zamestnávam, platím a teraz musím za ňu aj ťahať 12 hodinové zmeny,este jej budem platiť aj PN. Dokonca mi nevie povedať koľko dní tam bude. Zamestnávateľ je v dnešnej dobe bezbranny chudák, bez svojich práv.Jej vymeškané dni sa stupňujú, neviem, či ju mám upozorniť na to, že budem musieť požiadať o jej zrušenie prác. pomeru, pretože súrne potrebujem zamestnanca , ktorý bude na pracovisku, nie doma. Tak by som musela postupovať aj v prípade, že by nešlo o zťp.
Na dohodu zamestnať ďalšieho človeka? Aj za toho treba potom platiť odvody?
veronikasad
23.03.15,17:02
Pýtala som sa ťa, či ti UP prepláca mzdy - odpovedala si ano. Potom si odporuješ. Preobsadenie miesta je nutné až po 2-3 ??? (máš to v zmluve) mesiacoch.
Tamarita
23.03.15,17:13
ÚP prepláca za 3 mesiace len 1 mesiac mzdy. Ďakujem za odpoveď. Myslím,že nemám dôvod si odporovať. Tento štát chráni iba zamestnancov, nie zamestnávateľov. To by som mala akože robiť sama 12 - 14 hodín denne, dva mesiace? V tom prípade nepotrebujem nikoho zamestnávať a už keď si to mám sama odmakat, aspoň by mi peniaze zostali. Platená je veľmi dobre, začala ma zneužívať a ja nemám žiadne právo ju vymeniť? Keby aj nebola PN. Čo v prípade, že nie je zamestnanec spokojný s prácou zamestnanca?
veronikasad
23.03.15,17:16
Na to ti odpovedia na UP.
Tamarita
23.03.15,17:21
Ďakujem za odpoveď.
Tamarita
23.03.15,17:39
Alenka to by nebol zlý nápad. Ale pracujem na 6 hodín, zamestnankyňa tiež 6.v prípade, že by som zamestnávala 2 pracovníčky, ja by som musela sedieť doma a ich platiť. Moja prevádzka neuživí 3 ľudí. Sú mesiace, keď mne nezostane skoro nič . Príspevok na mzdy z ÚP je o polovicu menší, ako moje výdavky na zamestnanca.
dmc
24.03.15,12:29
"Zamestnávateľ je v dnešnej dobe bezbranny chudák, bez svojich práv"....... toto si dnes musím zapísať na nástenku
kopretinka
24.03.15,12:50
no s tou PN-kou asi nič neurobíš,ale nepreplácaj jej paragrafy,ak bude chodiť na vyšetrenia a po doktoroch,ak pracujete na smeny,tak jej na ten deň daj poobednú smenu a nech si lekára vybaví doobeda. Toto robí môj zamestnávateľ.