Jozef Mihál
17.05.06,12:25
Príklad i komentár nájdete v prílohách napravo.
ajka77
19.05.06,06:38
Majú povinnosť vykonať RZ osobní asistenti s príjmom vyšším ako 13000,- Sk za september až december 2005 alebo sa tieto príjmy berú ako vyňaté v zmysle § 11 ods. 7 písm t zákona č. 580/2004?
ďakujem za odpoveď:)
Barbara
19.05.06,09:28
Majú povinnosť vykonať RZ osobní asistenti s príjmom vyšším ako 13000,- Sk za september až december 2005 alebo sa tieto príjmy berú ako vyňaté v zmysle § 11 ods. 7 písm t zákona č. 580/2004?
ďakujem za odpoveď:)


od 1.9.2005 sa berú ako vyňaté
oprava na základe príspevku p. Mihála, takže od 1.1.2006 sú až vyňaté, kurčapes, veď ja som to myslela dobre a napísala som to zle.SOORRYYY.
na školení jasne povedali, že až od 1.1.2006 sú vyňaté.

už mi asi šibe z toho RZP
Jozef Mihál
19.05.06,12:22
Opravujem Barbaru - príjmy osobných asistentov sú vyňaté až od 1.1.2006.
uzana
25.05.06,09:53
Perfektné polopatistické vysvetlenie prvyplnenie typu B (SZČO)!

No ja stále neviem,že ak mala SZČO v roku 2005 aj niekoľko dohôd o vykonaní
práce, ktoré zdanil vdaň. priznaní typ B a platil zdrav. poistné stále len ako SZČO, aký typ tlačiva použije?


Druhá otázka:
študent popri zamestnaní, pracuje na dohodu , platí si poistné ako samoplatiteľ, použije ktorý typ tlačiva?


Ďakujéééééém Zuzana
Barbara
25.05.06,10:08
Opravujem Barbaru - príjmy osobných asistentov sú vyňaté až od 1.1.2006.


vďaka Vám p. Mihál za opravu, ale už mi asi nemyslí.
Jozef Mihál
26.05.06,10:09
na školení jasne povedali, že až od 1.1.2006 sú vyňaté.
Mimo témy:

Že sme sa na tom školení nevideli, Barbara.
Jozef Mihál
26.05.06,10:11
ak mala SZČO v roku 2005 aj niekoľko dohôd o vykonaní práce, ktoré zdanil vdaň. priznaní typ B a platil zdrav. poistné stále len ako SZČO, aký typ tlačiva použije?

Druhá otázka:
študent popri zamestnaní, pracuje na dohodu , platí si poistné ako samoplatiteľ, použije ktorý typ tlačiva?
1. SZČO neplatí poistné na zdr.poistenie z dohôd, ktoré má popri činnosti SZČO.

2. Podobne zamestnanec (aj zamestnanec - študent) neplatí poistné na zdr.poistenie z dohôd, ktoré má popri činnosti zamestnanca.
Barbara
26.05.06,10:40
Mimo témy:

Že sme sa na tom školení nevideli, Barbara.



p. Mihál nevideli nevideli. lebo my z podniku sme boli na školení, kde prednášala pani z VSZP.

To si pište, keby som bola bývala na Vašom školení, 100 pro, že by som sa s Vami zoznámila. hihihihhi

Škóóda, že sa neuvidíme ani na Krahulách, lebo som nemohla ísť.
Dúfam na budúci rok mi to vynde.

Ináč príjemný pobyt a veľa záčitkov Vám Všem prajem.

Je skoro 2 a tu na Porade je pusto,už ste asi všetci na ceste žeeee??? f duchu budem s Vami celý víkend!!!!!
Jozef Mihál
26.05.06,11:52
Aj ja budem v duchu s Vami i s nimi.
Jozef Mihál
26.05.06,11:53
p. Mihál nevideli nevideli. lebo my z podniku sme boli na školení, kde prednášala pani z VSZP.

Mníchovská zrada šuvix.
ALDA
26.05.06,12:11
Aj ja budem v duchu s Vami i s nimi.

Jožko v duchu nestačííííííííí
Jozef Mihál
26.05.06,12:16
Čo narobíš.
AlzbetaN
31.05.06,09:05
Pán Mihal, prosím o info. mám zahr. konateľa ktorý plati do augusta 910,- Sk nakoľko nelmal žiaden príjem a nebol anii zamestnancom. Od 1. 9. si platil ZP ako samoplatiteľ 575,- Sk. aké tlačivo mám použiť Dakujem Alžbeta
pipera
02.06.06,08:04
ahojte, mam jednu otazku. robim priznanie jednemu dochodcovi co je sudny znalec a na poistovni mi povedali, ze ma vyplnit tlacivo C. ide o tom, ze neviem kde a aky prijem mam napisat. v danovom priznani ma prijem za rok. ako zistim mesacny prijem? rocny vydelim 12 alebo nascitam primy za jednotlive mesiace /sept. - december/? a v tlacive uvediem prijem alebo prijem - vydaj za jednotlive mesiace? dakujem,a ndrea
Jozef Mihál
02.06.06,20:39
a ndrea:
spočítate podľa denníka príjmov (hrubé) príjmy znalca dosiahnuté presne v čase od 1.9. do 31.12.
Jozef Mihál
02.06.06,20:43
Pán Mihal, prosím o info. mám zahr. konateľa ktorý plati do augusta 910,- Sk nakoľko nelmal žiaden príjem a nebol anii zamestnancom. Od 1. 9. si platil ZP ako samoplatiteľ 575,- Sk. aké tlačivo mám použiť Dakujem Alžbeta
X, list XB - SZČO (konateľ), list XC (samoplatiteľ).
pipera
03.06.06,15:22
pan mihal a potom zdanujem iba hrube prijmy, neodratavam z toho reziu? ak ma napriklad stratu aj tak s toho odvediem zdravotne poistenie? dakujem, andrea
Jozef Mihál
03.06.06,22:35
Je to tvrdé, ale samoplatiteľ si platí z hrubého príjmu.

Bez odrátania nákladov.
tomare
04.06.06,08:56
Samoplatiteľ od septembra do decembra. Nemá príjem a zaplatil minimálnu čiastku poistného dopredu v septembri do konca roka. V 10/2005 ochorie až do 12/2005. Pred 9/2005 bol zamestnancom s kolísavým príjmom. Robí ročné zúčtovanie. Má nárok na vrátenie poistného ako samoplatiteľ za obdobie chorobí???
tomare
04.06.06,09:04
Mám samoplatiteľa od 09/2005 do 12/2005
Zaplatil s minima poistné v septembri na celý rok do 12/2005, nemal žiadne príjmi
Pred 09/2005 bol zamestnanec s kalísavým príjmom a robí ročné zúčtovanie
Od 10/2005 bol chorí do 12/2005. Má nárok na vrátenie poistného, ktoré zaplatil ako samoplatiteľ dopredu za obdobie keď bol chorí????
Jana Motyčková
04.06.06,09:16
Za obdobie, kedy bol chorý a poberal nemocenské sa mu kráti minimálny základ. Ak nemocenské nepoberal, minimálny základ sa nekráti. Ak sa kráti minimálny základ a nemal príjem, tak za obdobie samoplatiteľa bude poistné nižšie ako zaplatil predavky, za to obdobie má nárok na vrátenie preplatku. Keďže ale ako zamestnanec mal kolísavé príjmy, tak zo zamestnanie mu vyjde nedoplatok. Treba vypísať RZZP a uvidí, či konečným výsledkom bude preplatok alebo nedoplatok.
pipera
04.06.06,09:24
dakujem pan mihal. je to vazne pre samoplatitelov tvrde. aj ked mi nieje celkom jasne, preco si ma dochodce co podnika vyplnit tlacivo C a nie B. a tym padom je vlastne znevyhodneny.
Jana Motyčková
04.06.06,09:28
dakujem pan mihal. je to vazne pre samoplatitelov tvrde. aj ked mi nieje celkom jasne, preco si ma dochodce co podnika vyplnit tlacivo C a nie B. a tym padom je vlastne znevyhodneny.
Ak podniká a je prihlásený ako SZČO tak vyplňuje B a VZ je základ dane deleno 2,14. C by vyplňoval ak by nebol prihlásný ako SZČO. Súdny znalec podľa mňa mal byť prihlásený ako SZČO v ZP od 1.9. (ale nemám doma zákony, nie som si istá).
maxac
04.06.06,10:59
Ja by som sa chcel opytat, som bol od 1.1. do 31.8. denny student a od 1.9. do 31.12. som externy student. Popritom mam od 22.4. prijmy z podnikania ktore niesu zivnostou a niesom v ZP prihlaseny SZCO kedze nemam zivnost. Moj prijem za tieto mesiace dosiahol 124000. Mam teraz pocitat s hrubymi prijmami ako samoplatitel alebo pocitat vymeriavaci zaklad ako dan.zaklad/2,14
Jana Motyčková
04.06.06,12:06
Podľa toho o aké podnikanie, ktoré nie je živnosťou ide. Citujem zo zákona o ZP platného 1.9.-31.12.2005, ale podobne až na malé výnimky to platilo aj pred 1.9. :

(4) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá

a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách 31) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 27)
b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť, 32)
c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu 33) okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu, 33)
d) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti, 36)
e) vykonáva činnosti, 36a) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
f) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
g) vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť podľa osobitného predpisu 37) mimo pracovnoprávnych vzťahov a obdobných vzťahov, ak túto činnosť podľa svojho vyhlásenia vykonáva sústavne,
h) vykonáva činnosť obchodného zástupcu

Ak vykonávaš niektorú z týchto činností máš byť v ZP prihlásený ako SZČO.
pipera
04.06.06,17:35
ak teda tomu dobre rozumiem, tak ak je to dochodca co podnika a na zivnost robi sudneho znala podnika na zaklade opravnenia prevadzkovat zivnost a tym padom je szco a vyplna tlacivo B. vysvetlila som si to dobre?
Jozef Mihál
04.06.06,18:12
pipera: Dobre.
karpis
05.06.06,06:02
Prosím o Info
SZČO od 1.1.2006 do 28.2.2006
od 1.3. opatrovateľský príspevok
Ako SZČO podáva RZP typ B ale čo s tým príspevkom za opatrovanie?
karpis
05.06.06,06:22
Prosím nikto nevie poradiť?
FijO
05.06.06,07:02
Pán Mihál poprosím o radu
Už som značne zmätený informáciami od miestnej VZSP. Situácia:

Som študent denného štúdia. Úhrn za posledné 4 mesiace minulého roka predstavuje okolo 56 000,-. Jednalo sa o prácu na dohodu u 4 zamestnávateľov dokopy (samozrejme nie naraz) z ktorej som neplatil žiadne odvody. Mám pred sebou formulár typu S, ktorý mi odporučila zamestnankyňa VZSP ...nakoľko mu vôbec nerozumiem...mám otázky:

1, mám správny formulár ? :)
2, musím spolu s RZ odovzdať aj iné doklady? napr: Doklad o výške príjmu od všetkých 4 zamestnávateľov? (Pri práci na dohodu sa často stane, že okrem peniazov na účte a údajov pre účely daňového priznania nemám nič iné ...žiadnu výplatnú pásku, prípadne je už stratená)

ĎAKUJEM. Filip
alušik
05.06.06,07:13
Pán Mihál poprosím o radu
Už som značne zmätený informáciami od miestnej VZSP. Situácia:

Som študent denného štúdia. Úhrn za posledné 4 mesiace minulého roka predstavuje okolo 56 000,-. Jednalo sa o prácu na dohodu u 4 zamestnávateľov dokopy (samozrejme nie naraz) z ktorej som neplatil žiadne odvody. Mám pred sebou formulár typu S, ktorý mi odporučila zamestnankyňa VZSP ...nakoľko mu vôbec nerozumiem...mám otázky:

1, mám správny formulár ? :)
2, musím spolu s RZ odovzdať aj iné doklady? napr: Doklad o výške príjmu od všetkých 4 zamestnávateľov? (Pri práci na dohodu sa často stane, že okrem peniazov na účte a údajov pre účely daňového priznania nemám nič iné ...žiadnu výplatnú pásku, prípadne je už stratená)

ĎAKUJEM. Filip

Nie som síce p. Mihál, ale skúsim odpovedať. Nevidím dôvod, prečo Ti pracovníčka VŠZP dála práve tlačivo S(nejde tu o žiadny súbeh). V Tvojom prípade postačuje C. Doklad o výške príjmu Ti predpokladám zamestnávateľ nevystaví, pretože ten sa vystavuje pre klasických zamestnancov, ktorým sú zrážané preddavky za ZP. K ročnému zúčtovaniu nie je potrebné prikladať žiadne doklady o výške príjmu -treba ich mať len doma odložené pre prípad kontroly zo strany zdravotnej poisťovne. Ak nemáš ani výplatné pásky, tak by som si ich opätovne vyžiadala.
karpis
05.06.06,09:36
Prosím o Info
SZČO od 1.1.2006 do 28.2.2006
od 1.3. opatrovateľský príspevok
Ako SZČO podáva RZP typ B ale čo s tým príspevkom za opatrovanie?
maxac
05.06.06,17:24
Podľa toho o aké podnikanie, ktoré nie je živnosťou ide. Citujem zo zákona o ZP platného 1.9.-31.12.2005, ale podobne až na malé výnimky to platilo aj pred 1.9. :

(4) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá

a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách 31) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 27)
b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť, 32)
c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu 33) okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu, 33)
d) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti, 36)
e) vykonáva činnosti, 36a) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
f) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
g) vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť podľa osobitného predpisu 37) mimo pracovnoprávnych vzťahov a obdobných vzťahov, ak túto činnosť podľa svojho vyhlásenia vykonáva sústavne,
h) vykonáva činnosť obchodného zástupcu

Ak vykonávaš niektorú z týchto činností máš byť v ZP prihlásený ako SZČO.
no je to prijem z Oriflame, ked som si pozeral tak je to nejaka zmluva o zasielkovom predaji
Jana Motyčková
05.06.06,18:03
no je to prijem z Oriflame, ked som si pozeral tak je to nejaka zmluva o zasielkovom predaji
Kde si ten príjem uviedol v daňovom priznaní?
karpis
06.06.06,10:49
Prosím o Info
SZČO od 1.1.2006 do 28.2.2006
od 1.3. opatrovateľský príspevok
Ako SZČO podáva RZP typ B ale čo s tým príspevkom za opatrovanie?
Prosím Vás nikto mi nevie poradiť
Jana Motyčková
06.06.06,11:31
Opatrovateľský príspevok je vyplácaný podĺa zakona o Sociálnej pomoci a myslím si, že spadá pod §6/2 písm.b) zákona o dani z príjmov - príjem z činnností ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním - a teda by mal ísť do vymeriavacieho základu SZČO pre ZP.
Katarina
06.06.06,11:45
Opatrovateľský príspevok je vyplácaný podĺa zakona o Sociálnej pomoci a myslím si, že spadá pod §6/2 písm.b) zákona o dani z príjmov - príjem z činnností ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním - a teda by mal ísť do vymeriavacieho základu SZČO pre ZP.


Peňažný príspevok za opatrovanie podľa § 9 ods.2 písm. b je oslobodený od dane z príjmu, tak by nemal vstupovať do § 6 daňového priznania.
karpis
06.06.06,12:02
Prosím o Info
SZČO od 1.1.2006 do 28.2.2006
od 1.3. opatrovateľský príspevok
Ako SZČO podáva RZP typ B ale čo s tým príspevkom za opatrovanie?
Volala som na ZP a bolo mi povedané že má urobiť tlačivo X, XB,XD
XB zo živnosti
ak mala príjem presahujúci 13000 od 1.9.05 do 31,12.05 za opatrovanie tak
XD prísp. za opatrovanie od 1.9.2006 do 31.12.2006
Jana Motyčková
06.06.06,12:07
Ona bola zamestnancom? D vyplňuje iba zamestnanec, ak má príjem podĺa §6 popri zamestnaní. Ak je to zdaniteľný príjem, potom treba zahrnúť do B, ten kto robí B už nikdy nerobí D, všetko zahrnie do B. Ale neviem, či je to zdaniteľný príjem, ako píše Katarína.
Jana Motyčková
06.06.06,12:11
Moju odpoveď nevidím, takže skúsim zopakovať - D vypĺňa iba zamestnanec ak má popri zamestnaní príjem podľa §6. Ten kto vypĺňa B nikdy nevypĺňa D, všetko zahrnie do B. Takže D urćite nie !!!
Ale ako píše Katarína, je to zdaniteľný príjem podĺa §6 ?
maxac
06.06.06,12:43
Kde si ten príjem uviedol v daňovom priznaní?
No dal som ze prijem ktory nie je zivnostou ani podnikanim. Nikde inde to nepasuje a ani na danovom urade mi nevedela poradit.
Jana Motyčková
06.06.06,12:55
Takže by si mal byť od 1.9.2005 prihlásený ako SZČO na ZP (viď §11 ods.4 bod e) zákona o ZP - už sm ho citovala). V takom prípade doporučujem spätne sa prihlásiť ako SZČO k 1.9. a urobiť RZZP na tlačive B a tam je VZ základ dane /2,14.
maxac
06.06.06,15:21
Takže by si mal byť od 1.9.2005 prihlásený ako SZČO na ZP (viď §11 ods.4 bod e) zákona o ZP - už sm ho citovala). V takom prípade doporučujem spätne sa prihlásiť ako SZČO k 1.9. a urobiť RZZP na tlačive B a tam je VZ základ dane /2,14.
Mas pravdu len sa chcem este opytat preco od 1.9. ? pred novelou ked som mal tieto prijmy od 22.4. a bol som zaroven denny student tak platil stat?
Jana Motyčková
07.06.06,08:46
Mas pravdu len sa chcem este opytat preco od 1.9. ? pred novelou ked som mal tieto prijmy od 22.4. a bol som zaroven denny student tak platil stat?
Ten bod e) tan bol vložený v novele k 1.9., predtým si nebol považovaný za SZČO.
maxac
08.06.06,12:55
Ten bod e) tan bol vložený v novele k 1.9., predtým si nebol považovaný za SZČO.
Posledna otazka :)
cize na prijmy do 31.8. sa neprihliada, platil za mna stat a do RZZP dam len prijmy od 1.9.?
maxac
08.06.06,13:29
mam tym na mysli ci mam pocitat s prijmami ktore som dostal od septembra do decembra alebo s pomerom prijmov pripadajucich na posledne 4 mesiace
Jana Motyčková
08.06.06,16:29
Ono je to takto (oficálny výklad) prihlásený ako SZČO máš byť od 1.9., ale vymeriavací základ je základ dane podľa §6 za celý rok. Už sme to tu párkrát rozoberali.
maxac
09.06.06,10:40
no prave ma v ZP nechcela prihlasit ako SZCO, tvrdila ze podla nich niesom SZCO ked nemam pracovnu zmluvu, licenciu na 2 pilier alebo niesom obchodny zastupca, aj som jej nadiktoval ten paragraf ale mudra bola, cim jej to mam dokazat ona nepozna ten registracny formular s oriflame, tam vzadu je len malymi pismenkami ze je to zmluva o zasielkovom predaji
hulala
09.06.06,14:27
Dobry den!

Presla som si celu temu, no nenasla som odpoved na moj pripad, preto vasm velmi pekne prosim o radu. Moj manzel za rok 2005 nemal ziaden prijem a bol samoplatcom ZP po cely rok. Bol aj konatelom po cely rok, no bez odmeny. Je potrebne aby daval rocne zuctovanie?

Dakujem velmi pekne.
Katija
09.06.06,19:27
Dobry den!

Presla som si celu temu, no nenasla som odpoved na moj pripad, preto vasm velmi pekne prosim o radu. Moj manzel za rok 2005 nemal ziaden prijem a bol samoplatcom ZP po cely rok. Bol aj konatelom po cely rok, no bez odmeny. Je potrebne aby daval rocne zuctovanie?

Dakujem velmi pekne.Konatelia mali byť zo zákona v období 1-8/2005 prihlásení v ZP ako SZČO. Kto bol SZČO v roku 2005 musí podať RZZP. Keď nemal príjmy vyplní typ X s listami XB za obdobie 1-8/2005 a XC za obdobie 9-12/2005.
hulala
10.06.06,13:46
Ak je to vycerpavajuca odpoved na moju otazku, dakujem velmi pekne.
pipera
10.06.06,19:18
ahojte. mam este jeden problem. stale mi vrta v hlave ten sudny znalec. volal mi /je dochodca a popri dochodnku je aj sudny znalec/ ze sa radil s jednym danovym poradcom a ten mu tvrdi, ze sudny znalec sa nemusi zaregistrovat na platenie poistenia. zdovodnil to, ze podla §2 ods 1 obchodného zakona a ani podla § 2 zákona 455/1991 živn. zákona nieje ani živnostnik a ani nepodnika a tym padom sa nemusi registrovat a platit nemocenske. neviete mi niekdo poradit? vychadza mu velky nedoplatok a nebol by rad keby platik a predsa len nemusi. pa andrea
Melnick
10.06.06,19:37
Znalci neprihlásení ako SZČO uvádzajú celý svoj základ dane za celý rok 2005. ZD = P - V .
Ak sa mýlim, určite ma niekto opraví.
pipera
10.06.06,19:47
ahoj, mam pocit, ze sa mylis. uvadzaju prijem za 9,10,11 a 12 ale iba prijem. nemaju narok na odpocet nakladov. to som zistila, ale on mi teraz tvrdi to, co som pisala hore. pa
Jana Motyčková
10.06.06,19:58
ahojte. mam este jeden problem. stale mi vrta v hlave ten sudny znalec. volal mi /je dochodca a popri dochodnku je aj sudny znalec/ ze sa radil s jednym danovym poradcom a ten mu tvrdi, ze sudny znalec sa nemusi zaregistrovat na platenie poistenia. zdovodnil to, ze podla §2 ods 1 obchodného zakona a ani podla § 2 zákona 455/1991 živn. zákona nieje ani živnostnik a ani nepodnika a tym padom sa nemusi registrovat a platit nemocenske. neviete mi niekdo poradit? vychadza mu velky nedoplatok a nebol by rad keby platik a predsa len nemusi. pa andrea
Nemocenské a zdravotné poistenie je rozdiel. Na ZP sa musel zaregistrovať od 1.9.2005. SZČO má VZ = základ dane za celý rok deleno 2,14. Ak nie je prihlásený ako SZČO, tak ten dôchodca by bol samoplatiteľom a VZ by bol jeho hrubý príjem za 9-12.
pipera
10.06.06,20:04
aha dik. pomylila som sa. samozrejme som myslela zdravotne. ja som zistila to co pisete, len on ma dnes presviedcal o inom a tak si to tu preistotu overujem.
Jana Motyčková
10.06.06,20:08
Treba si to overiť hlavne v zákone.
§11 ods 4 písm c) " Za SZČO je považovaná osobá, ktorá
c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu33) okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu,33)

33) Napríklad zákon č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov, zákon č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 578/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 10/1992 Zb. o súkromných veterinárnych lekároch a o Komore veterinárnych lekárov Slovenskej republiky v znení zákona č. 337/1998 Z. z., zákon č. 466/2002 Z. z. o audítoroch a Slovenskej komore audítorov, zákon Slovenskej národnej rady č. 78/1992 Zb. o daňových poradcoch a Slovenskej komore daňových poradcov v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti (Notársky poriadok) v znení neskorších predpisov, zákon č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
pipera
10.06.06,20:13
inac ja som studovala, dokonca som sa bola informovat aj v poistovni a zistila som to co mi pisete /treba to vypocitat z hrubeho prijmu za 9-12/. ale dnes som bola zaskocena jeho telefonatom a hlavne sa mi to nezdalo, preto ma zaujima, ci sa niekdo stretol s podobnym nazorom.
LubenaK
13.06.06,18:07
Podľa toho, čo som si tu prečítala, tak sprostredkovatelia II. piliera - na základe povolenia a mandátnej zmluvy - sa museli od 01.09.2005 prihlásiť ako SZČO a platiť preddavky? Čo ak túto činnosť robí dôchodca? Zaráta sa mu príjem za celý rok alebo iba za IX.-XII.?
mirria
15.06.06,07:19
Zdravím Vás všetkých, potrebovala by som poradiť. Môj muž, z jedného dňa na druhý, prešiel z pozície zamestnanec na szčo. Chcela by som sa spýtať, ako sa dopracujeme k výške zdravotného a sociál. poistenia. A aké kroky by mali nasledovať, iba zo strany szčo. Som v tomto amatér a chcem, aby to mal v poriadku.
Jozef Mihál
15.06.06,21:43
Podľa toho, čo som si tu prečítala, tak sprostredkovatelia II. piliera - na základe povolenia a mandátnej zmluvy - sa museli od 01.09.2005 prihlásiť ako SZČO a platiť preddavky? Čo ak túto činnosť robí dôchodca? Zaráta sa mu príjem za celý rok alebo iba za IX.-XII.?
Ak niekto podáva RZ ako SZČO, zaráta sa mu základ dane z podnikania za celý rok 2005.
Muška
15.06.06,22:22
Zdravím Vás všetkých, potrebovala by som poradiť. Môj muž, z jedného dňa na druhý, prešiel z pozície zamestnanec na szčo. Chcela by som sa spýtať, ako sa dopracujeme k výške zdravotného a sociál. poistenia. A aké kroky by mali nasledovať, iba zo strany szčo. Som v tomto amatér a chcem, aby to mal v poriadku.
Musíš napísať viac.Kedy sa stal SZČO?
Píšeš totiž do témy RZZP.....tak neviem či bol už v roku 2005, alebo len teraz začal a nevieš si poradiť s poistením.

Ak začal - tak SP - platí iba dobrovoľne
ZP - platí minimálne 966,- Sk.

Ostatné platby sa mu budú odvíjať od podania prvého daňového priznania ako SZČO.
baninka
16.06.06,07:17
Dobry den, prosim vas p. Mihal mohli by ste podat svoje stanovisko? Uz som obvolala niekolko poistovni a mam viacere vysvetlenia:
z-nec bol 9 mesiacov v zahranici, legalne pracoval - zda sa mi ze tieto prijmy sa ignorujup ri RZ ZP
potom bol 2 mesiace (okt.-nov.) nezamestnany -titul samoplatiteľ?
potom v decembri pracoval 2 týždne na prac. zmluvu - výšku zárobku ešte neviem ale pravdepodobne nad 3250.- za ten december.
Má si robiť RZ? Mne vyšlo, že ak by zarobil v tom decembri nad 3250.- tak áno a konkrétne na tlačive C. Ďalej sa nepohnem - čo v tom tlačive C uvedie? len príjmy zo zamestnania alebo aj titul samoplatiteľa a koľko platil do poisťovne?
Upečiem vam koláč po 30.6.2006 a po voľbách za tieto rady, urobíme si na Kolibe piknik s ostatnými poraďákmi....
Ďakujem krásne.
Sylvia K
16.06.06,07:28
Pekný deň, poprosila by som o radu aké tlačivo mám použiť : * od r.2003 do 03/2006 poberateľka rodičovského príspevku; zamestnaná od 01.11.2005 do 31.12.2005, živnosť mala pozastavenú do 31.12.2005 (oznámené aj ZP), podávala daňové priznanie kde bol príjem zo živnosti 0,- Sk. Použijem tlačivo na RZZP typ S+SA,SB alebo typ A. Veľmi pekne Ďakujem.
Jana Motyčková
16.06.06,14:45
Dobry den, prosim vas p. Mihal mohli by ste podat svoje stanovisko? Uz som obvolala niekolko poistovni a mam viacere vysvetlenia:
z-nec bol 9 mesiacov v zahranici, legalne pracoval - zda sa mi ze tieto prijmy sa ignorujup ri RZ ZP
potom bol 2 mesiace (okt.-nov.) nezamestnany -titul samoplatiteľ?
potom v decembri pracoval 2 týždne na prac. zmluvu - výšku zárobku ešte neviem ale pravdepodobne nad 3250.- za ten december.
Má si robiť RZ? Mne vyšlo, že ak by zarobil v tom decembri nad 3250.- tak áno a konkrétne na tlačive C. Ďalej sa nepohnem - čo v tom tlačive C uvedie? len príjmy zo zamestnania alebo aj titul samoplatiteľa a koľko platil do poisťovne?
Upečiem vam koláč po 30.6.2006 a po voľbách za tieto rady, urobíme si na Kolibe piknik s ostatnými poraďákmi....
Ďakujem krásne.
Tých prvých 9 mesiacov nebol na Slovensku zdravotne poistený, takže to s RZZP nič nemá.
2 mesiace keď bol samoplatiteľ - ak nemá za tie dva mesiace príjem podľa §5 a §6 (okrem prenájmov) vyšši ako 6500 nemusí robiť RZ.
zamestnanie - ak tam nemá príjem vyšší ako 43095 nemusí robiť RZ
Jana Motyčková
16.06.06,14:47
Pekný deň, poprosila by som o radu aké tlačivo mám použiť : * od r.2003 do 03/2006 poberateľka rodičovského príspevku; zamestnaná od 01.11.2005 do 31.12.2005, živnosť mala pozastavenú do 31.12.2005 (oznámené aj ZP), podávala daňové priznanie kde bol príjem zo živnosti 0,- Sk. Použijem tlačivo na RZZP typ S+SA,SB alebo typ A. Veľmi pekne Ďakujem.
Už som na to kdesi odpovedala, keďže celý rok bola živnosť pozastavená, nemusí podať RZ, ak príjem zo zamestnania v žiadnom mesiaci neprekročil 43095.
Jozef Mihál
16.06.06,18:35
Dobry den, prosim vas p. Mihal mohli by ste podat svoje stanovisko? Uz som obvolala niekolko poistovni a mam viacere vysvetlenia:
z-nec bol 9 mesiacov v zahranici, legalne pracoval - zda sa mi ze tieto prijmy sa ignorujup ri RZ ZP
potom bol 2 mesiace (okt.-nov.) nezamestnany -titul samoplatiteľ?
potom v decembri pracoval 2 týždne na prac. zmluvu - výšku zárobku ešte neviem ale pravdepodobne nad 3250.- za ten december.
Má si robiť RZ? Mne vyšlo, že ak by zarobil v tom decembri nad 3250.- tak áno a konkrétne na tlačive C. Ďalej sa nepohnem - čo v tom tlačive C uvedie? len príjmy zo zamestnania alebo aj titul samoplatiteľa a koľko platil do poisťovne?
Upečiem vam koláč po 30.6.2006 a po voľbách za tieto rady, urobíme si na Kolibe piknik s ostatnými poraďákmi....
Ďakujem krásne..
Viď vyššie príspevok č.66 od somij, absolútny súhlas.
princezna
19.06.06,08:05
Prosim neviete mi niekto poradit, prečo sa neda vyplniť tlačivo S, keď tlačivo A a B sa da pekne vyplniť ? Neviem kde robim chybu, ale ani rodne číslo neviem zadať.
paulikovaj
21.06.06,14:07
Reagujem na odpoveď SOMIJ č. 66.
Píšeš, že samoplatca pokiaľ nemal príjem, nemusí podávať RZ. V inej odpovedi som sa zas dočítala, že napr. SZČO 01-08/05, ukončil živnosť a od 1.9.2005 do 31.12.2005 je samoplatca bez príjmu, tak taký musí dať S, SB a SC. Zle som to pochopila, alebo v tom nemám hľadať logiku?
Ďakujem.
dr.kuko
21.06.06,20:50
Neviem mne to v klude ide vyplnit, ale skus dat viac info, kde Ti to nejde vyplnit, co Ti tam nejde a pod.
snakan
22.06.06,09:34
ak som bola samoplatitel za cely rok 2005, no nemala som ziaden prijem ani som nic nepoberala,bola som vedena ako dobrovolne nezamestnana, tyka sa ma rocne zuctovanie? myslim ze nie, no chcem si byt ista a spat kludne. dakujem. janette
Jana Motyčková
22.06.06,10:32
ak som bola samoplatitel za cely rok 2005, no nemala som ziaden prijem ani som nic nepoberala,bola som vedena ako dobrovolne nezamestnana, tyka sa ma rocne zuctovanie? myslim ze nie, no chcem si byt ista a spat kludne. dakujem. janette
Nerobíš RZZP.
FijO
28.06.06,11:31
Pán Mihál nepadla tu takáto otázka, možno preto že ostatní su chápavejší ako ja ...ale mohli by ste mi prosím vysvetliť ten príklad, ktorý uvádzate v dokumente k tejto téme? ...konkrétne:

"Oddiel V. nevypĺňa, pretože jej vymeriavací základ uvedený v položke č.26 je 16420 Sk"

1, Ako ste sa prepracovali k číslu 16420,- (r.41)
2, Kedy sa vypĺňa V. oddiel

na mojom príklade: súčet HM = 50 000,- odvody = 0,-

ďakujem vopred za Vašu odpoveď
Jozef Mihál
28.06.06,11:41
FijO, ten súčet HM 50000 chápem ako sumu, ktorú máte v RZ typ C v r.26, OK?

Potom oddiel V. sa vo Vašom prípade nevypĺňa, viď vysvetlivku č.4 k tlačivu typ C. (nájdite si buď na Porade alebo inde kompletné tlačivo typ C, vrátane vysvetliviek).

r.41 sa tiež v takomto prípade (ak r.26 je väčší ako 16420) nemusí vyplniť, viď vysvetlivka č.7.

Ak som ho vyplnil, tak 16420 preto, lebo to je:

4 (mesiace) x 4105

4105 = 0,6315 x 6500, zaokr. na celé Sk nahor.

Ak sa vrátim k Vášmu RZ.

r.26 = 50000
V.oddiel prázdny
r.41 prázdny
r.42 = 50000
atď.
hulala
25.05.07,13:46
Dobry den, chcem sa opytat, ci mam pouzit toto tlacivo pre manzela, ktory bol dobrovolnym platitelom zdrav. poistenia po cely rok 2006. Poklada sa za samoplatitela alebo za platcu podla paragrafu 11, ods. 2?
Dakujem.
Jana Motyčková
25.05.07,15:40
Samoplatiteľ = platca podĺa §11 ods. 2 zákona. V zákone pojem "samoplatiteľ" nie je. Týmto pojmom sa "ľudovo" označujú platitelia podľa §11 ods. 2.

Dobrovoľný platcovia ZP zatiaľ u nás neexistujú, takže ak si platí poistné sám (a nie je SZČO), je platiteľ podľa 11 ods.2, t.j. samoplatiteľ.
Jozef Mihál
25.05.07,16:56
Dovolím si všetkých čitateľov tejto témy, i iných tém k ročnému zúčtovaniu v "PoradaBlogu" upozorniť, že informácie tu uvedené a k nim diskusia, sa týkajú zúčtovania za rok 2005 a preto ich tak aj treba chápať.