deedeecat111
24.03.15,06:13
mala kaviaren, cca 70 m2, chcem podavat aj rychle obcerstvenie, muffins, croissanty, pecivo, hranolky cez obed atd...budem mat jednu zamestnankynu a budem tam pracovat tiez. Jednoducha otazka opati sa mi to robit na zivnost alebo sro?
Mila123
24.03.15,05:35
v tých priestoroch bolo čo predtým?
aká je to lokalita?
aký príjem predpokladáš?
akú dĺžku podnikania predpokladáš?
počiatočná investícia bude aká?
v ktorom meste to bude?
atď...
taiko
24.03.15,05:42
ja by som len doplnil. Ako tieto dve moznosti odzrkadluje Tvoj podnikatelsky plan?
deedeecat111
24.03.15,05:48
nevidim v tom zmyselm mat podnikatelsky plan, je to na dedine, kosicky kraj, myslim ze aj to je uplne jedno, prijem urcite nebude 200000000 :-)
KEJKA
24.03.15,05:51
rob to na živnosť.
taiko
24.03.15,05:52
Hmm, sa mi vidi, ze nevies co to podnikatelsky plan je. Nuz ale ked si myslis, ze Ti ho netreba, tak v tom pripade vela stastia s podnikanim. ;). Aby si nedopadla, ako jedna pani tu pre ttyzdnim, ktora po dvoch tyzdnoch prevadzky potravin, rozmyslala, ci ju ma zavriet, lebo vraj nesla podla jej predstav. :)
deedeecat111
24.03.15,05:55
neviem ci je podnikatelsky plan podstatny pri tom ci mam zalozit zivnost alebo sro , nepredpokladam ze budem mat vyzsi pridem ako 35 000 Eur rocne...
Mila123
24.03.15,06:04
súhlasím
taiko
24.03.15,06:09
tak daj uzitocne :);)
deedeecat111
24.03.15,06:12
preco?
Dáša_
24.03.15,06:53
lebo živnosť je jednoduchšia na prevádzkovanie, účtovanie, zrušenie.... Po pravde, tuším som ešte nevidela takéto niečo na dedine, čo by "vykazovalo" zisk
jslancik
24.03.15,07:03
tak to pozor, nie je dedina ako dedina. sú dediny, ktoré majú pekných pár tisíc obyvateľov, a kaviarne sa tam nemajú problém uživiť. Ale to neplatí pre obce na východ od BB/PP :) A určite nie pre majiteľov bez akéhokoľvek plánu............
jslancik
24.03.15,07:22
jedno-jednoznačne živnosť... Presne kvôli tomu, čo píšu aj ostatní - ľahko založíš aj pozastavíš či zrušíš.

Snažím sa pochopiť dôvod, pre čo chceš do toho skočiť rovnými nohami. Jediný dôvod ma napadá, že by si mala zálusk na vyše 4k príspevku na podnikanie. Lenže to by si neriešila, či to má byť živnosť, alebo s. r. o.. Takže platí ten druhý prípad, tvoja neskúsenosť.

Apropo - podnikateľský plán. Mimochodom - ty chceš mať príjem tých 35k ročne. To je v prepočte na kalendárne dni 100€ tržby na každý-každučičký deň. Dajme tomu, že predáš jeden mafin za euro, denne ich musíš predať sto. Určite je v tvojej dedine sto ľudí, čo si kúpia každý deň mafin/inú rýchlos****u? Takýmto smerom by si mala určite rozmýšľať. Napr. spraviť v dedine anketu (kľudne aj obehnúť dom po dome), či majú potrebu po rýchlom občerstvení. Z výsledkov uvidíš, ako na tom si.

Iná vec by bola, keby ste v dedine mali fabriku s pár desiatkami zamestnancov. Môžeš si počkať na koniec smeny, a urobiť prieskum medzi nimi. A spraviť bufet v dosahu ich obednej prestávky.

Takisto si spočítaj, koľko budeš mať náklady - minimálna mzda s odvodmi zamestnávateľa je dajme tomu 500€ mesačne. Ak by si dokázala mať mega maržu 100% (50c nákup a euro predaj), tak len 10 dní v mesiaci robíte na výplatu pre zamestnanca. Ďalšie dni robíte na nájom, tvoje odvody do zdravotnej poisťovne, energie... Si si istá, že ti ostane niečo aj na živobytie?

Nečakaj, že to bude vynášať od začiatku. Minimálne pol roka to budeš musieť dotovať niekoľkými stovkami až tisíckami mesačne. Máš finančnú rezervu niekoľko tisíc eur (3-5k)?

Už chápeš, na čo je dobrý podnikateľský PLÁN? Je to plán - aby si videla, čo musíš spraviť, aby si prežila. Aby si po mesiaci nezistila, že nemáš z čoho platiť faktúry, mzdu, atď. Totiž jedna nevýhoda živnosti je tá, že ručíš celým svojím majetkom. Takže exekúcia cobydup. Prípadne ešte horšie - "vymáhači" od dodávateľských firiem - na východe to môže znamenať hocičo (určite nie rozhodcovský súd :))

***pre odborníkov - nezvolil som učebnicový prístup, išlo skôr o zrozumiteľnosť pre laika***
Dáša_
24.03.15,07:26
no ved ale ja hovorím o oficiálne vykazovanom zisku :)
deedeecat111
24.03.15,10:31
moj pripad je ten, ze ta kaviaren je sice v dedine, ale je pri hlavnej ceste na hlavnej trase Kosice- Ba, takze ja sa nespolieham na ludi z dediny, tych tam ani nehccem, ja chcem vyuzit velmi vyhodne miesto- lokalizacne, mam perfektne parkovisko priamo z hlavnej cesty, co sa tyka toho planu viem ako to funguje, sama som robila manazerku v lodnyne v restauracii, robila som podnikatelske plany... v tomto pripade mi ide fakt v jednoduchosti o to ci mat sro, alebo zivnost, pretoze vsetci mi radia sro, koli tomu ze tam su mensie naroky na odvody, ked tam budem zamestnana a este jedna vypomoc... pri zivnosti by som platila cca 400 eur mesacne na odvody, ..nie? pri sro, platim odvody tej jednej vypomoci- teda mojmu zamestnancovi, a ja neplatim nic za seba, nechapem ako potom mozem disponovat peniazmi napr v tej sro, ked si dam vyplatu, alebo teda ten zisk raz za rok na moj osobny ucet, .a ako potom za ake peniaze nakupujem Tovar ? atd\?
jslancik
24.03.15,10:49
takže si v obraze, to je dobre. Dobré miesto je základ. K tomu nejaký pekný billboard/reklama pri ceste, a máš vystarané.
Pri živnosti by si prvý rok platila iba zdravotné poistenie pár desiatok eur mesačne - za seba. za zamestnanca komplet odvody z jeho výplaty (odvody za zamestnávateľa). Peniazmi môžeš disponovať.
Pri s. r. o. - vo veci zamestnanca je to jedno, ty by si mohla byť konateľ, alebo aj zamestnanec.
S peniazmi je to komplikované. Peniazmi môžeš disponovať aj predtým - aj pre vlastnú potrebu, ale účtovníčka nebude nadšená. S platením faktúr a podobných vecí pre firmu nie je problém z firemných peňazí. Z tohto pohľadu je to jednoduchšie mať živnosť.
Snáď som sa nikde zásadne nepomýlil, ale veď ma opravia kompetentní :)
jslancik
24.03.15,10:50
a na živnosť môžeš dostať príspevok, za splnenia určitých podmienok. Hoď sa na 6 mesiacov na úrad práce, a dostaneš potom niečo cez 4 tisíc eur, za určitých podmienok.
deedeecat111
01.04.15,18:07
no to som skusala, daju mi len nejakych 4, a aj to mam vyhradene ze co a za kolko maximum mozem kupit...co je dost na h..o , pretoze ked chcem aby ta kaviaren vyzerala dobre, nemoem tam kupit stol za 10 eur a stolicku za 5, takze som sa na to vykaslala,