Puska11
24.03.15,07:05
vlani od augusta mi zateká podkrovný byt. Opakovane vyvolávam a urgujem opravu ale stále mi len sľubujú a nič s tým nerobia. byt nie je v mojom osobnom vlastnictve. Mám ale postenú domacnosť. poradte mi prosím Vás, čo mám ešte urobiť aby to konečne opravili. mám úplne zničené steny, už je na nich pleseň. Mám napísať sťažnosť? už som im povedala, že zavolám na nich televíziu a spravím im krásnu reklamu.Ďakujem za odpovede
bettylou
18.07.15,04:16
Ak to nemáš ošetrené v nájomnej zmluve, skús OZ. V plesnivom byte by som nebývala, škodí to zdraviu. daj si to spraviť a potom sa handrkuj
Mária27
18.07.15,10:14
občiansky zákonník

Práva a povinnosti z nájmu bytu
§ 687

(1) Prenajímateľ je povinný odovzdať nájomcovi byt v stave spôsobilom na riadne užívanie a zabezpečiť nájomcovi plný a nerušený výkon práv spojených s užívaním bytu.
(2) Ak nájomná zmluva neurčuje inak, drobné opravy v byte súvisiace s jeho užívaním a náklady spojené s bežnou údržbou uhrádza nájomca. Pojem drobných opráv a nákladov spojených s bežnou údržbou bytu upravuje osobitný predpis. (NV 87/1995 Z.z.)

(3) Práva a povinnosti nájomcu - člena družstva - pokiaľ ide o vykonávanie drobných opráv v byte a pokiaľ ide o úhradu nákladov spojených s bežnou údržbou bytu, upravujú stanovy družstva.

§ 691
Ak prenajímateľ nesplní svoju povinnosť odstrániť závady brániace riadnemu užívaniu bytu, alebo ktorými je výkon nájomcovho práva ohrozený, má nájomca právo po predchádzajúcom upozornení prenajímateľa závady odstrániť v nevyhnutnej miere a požadovať od neho náhradu účelne vynaložených nákladov. Právo na náhradu musí uplatniť u prenajímateľa bez zbytočného odkladu. Právo zanikne, ak sa neuplatnilo do šiestich mesiacov od odstránenia závad.


§ 692
(1) Nájomca je povinný oznámiť bez zbytočného odkladu prenajímateľovi potrebu tých opráv v byte, ktoré má znášať prenajímateľ, a umožniť ich vykonanie; inak zodpovedá za škodu, ktorá nesplnením tejto povinnosti vznikla.



Nariadenie vlády 87/1995
§ 5

(2) Drobnými opravami sú aj opravy bytu, miestnosti neslúžiacej na bývanie, ktorá je súčasťou bytu, ich príslušenstva, zariadenia a vybavenia, ako aj výmeny drobných súčiastok jednotlivých predmetov zariadenia alebo vybavenia, ktoré nie sú uvedené v prílohe tohto nariadenia, ak náklad na jednu opravu neprevýši sumu 6, 64 eura. Ak sa vykonáva na tej istej veci viac opráv, ktoré spolu súvisia, je rozhodujúci súčet nákladov na všetky tieto opravy.