cusada
24.03.15,11:28
Uzatvorila som životné positenie na meno dieťaťa. Poistenie sme po pár rokoch zrušili. Avšak nejaký čas ešte bežal trvalý príkaz z účtu. Keďže sme vedeli, že musíme počkať na to, kým celý proces prebehne... A teraz sa nevieme dostať k preplatku. Kontaktovala ma pani z poisťovne. Napísala som tam riadne žiadosť o výplatu. Povedala, že mi nemôže vrátiť preplatok, lebo účet je na manžela (obaja ale máme jeden účet, aj keď je vedený na jeho meno, máme spoločne dispozičné práva). Napísala som teda žiadosť, aby ten preplatok vrátila na poštovú adresu, kde si ho vyzdvihnem na pošte na základe predloženia platného občianskeho preukazu. Tak mi dnes napísala, že to nie je možné, vraj má môj manžel ísť k notárovi!!!! dať si overiť podpis a OP s tým, že súhlasí, aby bol tento preplatok vyplatený spätne na jeho účet, prípadne poštovou poukážkou... Môže toto odo mňa vôbec poisťovňa požadovať?????? Zaujímavé, že pri uzatvorení zmluvy ich takéto detaily nezaujímali a momentálne sa neviem už mesiace dostať k svojim peniazom... Keby to bola aspoň nejaká závratná suma... ale pre necelých 100 euro robiť takéto caviky... Však to už pomaly tú sumu zaplatíme u notára a za vybavovanie... Ako mám postupovať? Na pobočke som nepochodila, tam mi núkali ďalšie poistenie a všemožne ma prehovárali. Už ma tam nikto nedostane!!!!! Tí ľudia sú chorí, nikdy viac žiadne poistenie... Ďakujem za akúkoľvek radu, čo ďalej...
kopretinka
24.03.15,11:40
a prečo žiadosť o vyplatenie nebola napísaná v mene manžela?
cusada
24.03.15,11:49
pretože išlo o moju poistku. Len bola platená z účtu, ktorý je vedený oficiálne na meno manžela... Manžel nemôže dostať peniaze, lebo poistka nie je jeho. A ja ich nemôžem dostať, lebo neboli platené z účtu vedeného na moje meno. Podľa logiky poisťovne musí manžel dať vyhlásenie pred notárom, že s mojim postupom súhlasí... Ale nemôže sám zažiadať o peniaze, lebo nie sú z jeho poistky, na to potrebuje môj notárom overený súhlas... ja si pripadám normálne ako debil...
Chobot
24.03.15,12:03
Poisťovňa nemá pravdu. Dôležité je, kto je poistníkom, t.j. kto je uvedený ako platiteľ poistného. Je úplne nepodstatné, z akého účtu je platené poistné. To poisťovňu nemusí vôbec zaujímať.

Pozri sa ešte raz dobre na zmluvu. Mali by tam byť zmluvné strany:

Poistený - dieťa
Poisťovateľ - poisťovňa
Poistník - ten, kto sa zaviazal platiť poistné

Je na mieste poistníka tvoje meno? Ak áno, tak ty musíš požiadať o zrušenie poistky a v žiadosti uvedieš číslo účtu, kam má byť preplatok uhradený.

Ak boli platby realizované po zrušení poistky, už nemôžeme hovoriť o preplatku poistného a nastáva iná situáca. Takéto platby by poisťovňa mala automaticky (alebo aspoň na základe žiadosti) vrátiť späť osobe, ktorá ich hradila (teda z koho účtu sa platili). Ak by si poisťovňa takéto platby nechala, išlo by o neoprávnené obohatenie.

Napíšte sťažnosť (môžete aj v mene vás oboch), kde popíšete, že ste zrušili poistku, ale po zrušení boli realizované ešte platby poistného a že tieto platby žiadate vrátiť späť na účet, z ktorého boli hradené.

Máte už oznámenie o zrušení poistky? Nie je tam nejaké dlžné poistné?
kopretinka
24.03.15,12:07
ak je poistka tvoja,tak peniaze sú tvoje,je jedno,kto to platil.
cusada
24.03.15,12:09
oznámenie máme, je tam dokonca tiež drobný preplatok... dve platby šli naviac z účtu v banke, ktorý je vedený na meno manžela. A preto robia taký problém. Pritom dispozičné právo máme obaja, vlastníkmi účtu sme obaja... Automaticky tie platby poisťovňa nevrátila, chcú od nás žiadosť. Tú som im poslala, keďže išlo o moju poistku - ja. Ale chcú ešte žiadosť od manžela potvrdenú notárom aj s overenými kópiami občianskeho preukazu. Aby mali žiadosť odo mňa, aj od neho... Príde mi to naozaj veľmi divné, keďže chcú ešte potvrdenie od notára, plus ma to bude stáť poplatok za overenie občianskeho preukazu... o tom, že teraz musíme ísť ešte k notárovi, ani nehovorím... :(
kopretinka
24.03.15,12:29
aká je to poisťovňa? napíš sťažnosť na riaditeľstvo,s pobočkou sa už ani nebav.Tvoja poistka,tvoje peniaze,je úplne jedno,aký účet.Vôbec nechápem,prečo ti to nevyplatia na meno na poštovú poukážku.
Katy a R
24.03.15,12:39
No keďže si doplnila - že ide o platby, ktoré odišli z manželovho účtu už po skončení poistenia - takže ( aj tibor vyššie píše) nie je to poistné. a stou tvojou poistkou to vlastne už nič nemá.
je pravda, že teraz sa sprísňujú podmienky v platobnom styku a všeličo možné už v tých fin inštitúciách treba dokladať - ale asi najlepšie (podľa mňa) by ste to vybavili cez manželovu banku - on tam požiada o vrátenie tejto platby (uhradil omylom).
Chobot
24.03.15,12:50
V poisťovniach sme bežne vyplácali mylné platby (ako som vyššie písal, tu už neide o preplatok, ale mylnú platbu) a tá ak sa vráti na účet platiteľa, tak poisťovňa nič neporuší. Je zbytočné overovať majiteľa účtu. Z účtu tie peniaze prišli, na ten účet aj majú odísť, ak to nie je predpísané poistné, na ktoré by mala poisťovňa nárok.

Je teraz na tebe, či napíšeš sťažnosť, ktorej lehota na vybavenie je 30 dní a potom ti vrátia peniaze, alebo manžel skočí k notárovi so žiadosťou o vrátenie, kde mu notrá overí podpis (OP nemusí overovať) a ten list im pošle a vyplatia mu peniaze.

Je to ale zbtočná obštrukcia zo strany poisťovňe. Pravdu majú len v tom, že o vrátenie musí požiadať manžel, lebo on je majiteľom účtu a tie peniaze sa vrátia na jeho účet.
kopretinka
24.03.15,12:56
podpis overia aj na matrike
buchač
24.03.15,13:48
Moja otázka bude z tej kategórie " hlúpych "...ale aj napriek tomu sa pýtam:

Ako si /ste vypovedali poistku ?
1. Písomne a poštou ?
2. Alebo osobne ?

Odpoviem si (dedukujem) sám.
Určite to bola tá prvá možnosť.
cusada
24.03.15,14:02
písomne, poštou, s doručenkou...
buchač
24.03.15,14:22
Jááááj moja....také veci sa vybavujú predsa osobne !

Dcéra nedávno rušila poistku, ktorú som ja uzatváral.
Šla osobne na pobočku, kde potrebovali len moje rodné číslo. Spísali tú výpoveď, jedna kópia ostala poisťovni, druhú dostala dcéra.
Už čaká len na peniaze.
Katy a R
24.03.15,20:48
Juraj - nejde o vyplatenie poistky ani poistného. (s tým problém nie je)
jej ide o tie platby, ktoré manžel zaplatil omylom už na neexistujúcu poistku .... (nezrušil trvalý príkaz) Musí to vybaviť manžel.
ja vždy vravím, že lepšie je zaplatiť menej ako viac (keby tam bol nedoplatok, poisťovňa by si to stiahla z plnenia)
avalik
24.03.15,20:59
nech manzel ide do poistovne a osobne poziada o vratenie navyse zaplateneho poistneho = mylnej platby, netreba nic overovat, podpise sa osobne na mieste
buchač
24.03.15,21:11
Katy

Nemyslíš si, že pointa je niekde inde ?
Ide predsa o to, čo som naznačil v predchádzajúcom komente hneď na úvod.

Toto platí aj v dnešnej dobe tých elektronických možností.
Opýtam sa inak.
Kto (normálny) v dnešnej dobe podpíše na diaľku nejakú pôžičku bez nejakého osobného kontaktu priamo v banke ?
Lebo ja nie...no ale ja asi už fakt nie som normálny...
Katy a R
24.03.15,21:24
Napr aj poistka sa dá zrušiť písomne. nemusíš chodiť všade osobne. Doporučený list je OK. Aj zadávateľke poistku vyplatili - aj keď žiadala písomne.
ja som si pred časom vybavila aj vrátenie podobnej platby cez IB. (aj keď to nebolo okamžite). V banke som bola naposledy v roku 2010 .
V tomto prípade je problém ten, že to, čo zaplatil manžel navyše (bez právneho dôvodu - bola to blbosť platiť) žiadala teraz zadávateľka . Musí manžel! to je všetko :)
kopretinka
24.03.15,21:52
podľa toho,čo mi písala súkromne v správe,nedostala absolútne žiadne peniaze.
Katy a R
24.03.15,22:10
Aha! - z poistenia nebol žiadny nárok. (možno bolo len čisto rizikové?? ja som len predpokladala, že mala nárok na niečo nasporené - takže nič nasporené nebolo... len jej zrušili poistku.