stumar
24.03.15,13:16
Dobrý deň, môj brat mi vravel, že za minulý rok mu daňový úrad vyplatí nejakých 120 EUR ako daňový preplatok (ak sa tomu tak vraví). To asi preto, že minulý rok dva mesiace nepracoval.

Ako sa prosím vás, daňový úrad k tejto sume dopracoval? Kedy vlastne vzniká takýto preplatok? Ja si tiež pamätám, že ako študent som dostal zaplatené preddavky späť, ale to bolo asi preto, lebo študenti neplatili dane. Ako je to potom? Ako sa to vypočíta? Dakujem



Neviem pridať odpoveď ani komentár, tak vylepšujem otázku: ako presne sa dotyčný dopracuje k daňovému preplatku ? Čo s čím treba sčítať/odčítať?

Preddavky na daň - nezdaniteľná časť, alebo čo ?
kn-alka
24.03.15,12:22
daňový úrad sa k tomu nijako nedopracoval, ale sám daňovník, prípadne jeho zamestnávateľ.

Buď jeho zamestnávateľ spravil ročné zúčtovanie, ak ho tvoj brat požiadal, alebo si sám spravil (dal spraviť) daňové priznanie, v ktorom sa vypočítala daň, prípadne daňový preplatok.

naštuduj si to tu, lebo si nejako totálne mimo:
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/zamestnanci

http://rozhodni.sk/wp-content/uploads/2015/01/Danove-priznanie-k-dani-z-prijmov-FO-typ-A__2014.pdf
kn-alka
24.03.15,12:37
a pozrel si si vlastne tlačivo - daňové priznanie FO typu A ?
tina.mm
24.03.15,12:49
Ak nepracoval dva mesiace, tak mu zamestnávateľ neuplatnil nezdaniteľné minimum vo výške 316,94 EUR za mesiac.
Táto suma vynásobená 19 % predstavuje 60,21 EUR za mesiac, za dva mesiace je to 120,42 EUR. V daňovom priznaní si bude nárokovať celú sumu nezdaniteľného minima - 3803,33 EUR za celých 12 mesiacov, výsledkom bude, že na preddavkoch na daň bude mať zaplatené o približne 120 EUR viac, ktoré mu teraz daňový úrad vráti.
stumar
24.03.15,13:10
Ďakujem Tina. Takto má vyzerať odpoveď.

Mne len nejde do hlavy, že ako môže vzniknúť tak veľký rozdiel medzi vypočítanou daňou v DP a zaplatenými preddavkami. Však tieto dve čísla musia byť veľmi podobné.

To akože keď budem v roku pracovať iba 1 mesiac, tak dostanem daňový preplatok vo výške 11 x 60,21 EUR? To sa potom špekulatívne zamestnám v mojej s.r.o.čke a potom si dám výpoveď.

Nejako tomu neviem porozumieť
tina.mm
24.03.15,14:38
Ak si za ten mesiac dáš vysoký príjem, z ktorého budeš platiť daň minimálne 722 EUR.
Len pozor, aj SRO musí platiť ročne daňovú licenciu, aj keď jej v podstate nevyjde daňová povinnosť.
kn-alka
24.03.15,14:43
daňový preplatok ti vznikne len vtedy, ak si počas roka nejakú daň aj zaplatil