bbvlado
24.03.15,12:29
Dobrý deň. Potrebujem poradiť či budem platiť daň z predaja bytu v prípade, že som na základe závetu zdedil 1/2 nehnuteľnosti, pričom nie som priamym dedičom. V byte som nemal trvalý pobyt. Momentálne je spoluvlastníčkou moja mama ( svoj podiel vlastní viac ako 5 rokov), ktorá bola z dedičského konania vylúčená vydedením. Jej mama, po ktorej som 1/2 nehnuteľnosti zdedil mala v mieste trvalý pobyt viac ako 5 rokov. Po vzájomnej dohode chceme predmetnú nehnuteľnosť predať. Ďakujem za radu.
Tweety
24.03.15,11:56
Platí § 9
1,
b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
ivka70
24.03.15,11:57
Nie si priamym dedicom zo zakona, budes platit dan z rozdielu medzi tvojou nadobudacou cenou polovice bytu z dedicstva a predajnou cenou polovice bytu.