nnanii
24.03.15,16:33
som szčo, účtujem v jednoduchom účtovníctve a mám pohľadávky (z roku 2005 neuhradené faktúry) u jednej sro v sume 700,000 €. minulý rok som na nich podala konkurz (zaplatila som poplatok) a súd konkurz zastavil a potom vymazal ex offo danú spoločnosť pre nemajetnosť. môžem dané pohľadávky cez interný doklad odpísať (samozrejme s priložením dokumentov z obchodného vestníka a orsr, z uznesenia súdu atď.) a bude to mať nejaký vplyv na základ dane. v minulom roku sme v strate -5000 €. prosím o odpoveď a vopred ďakujem :)
Andyke
24.03.15,17:51
Odpíšeš pohľadávku podľa § 19 ods.2 písm.h bod 1:
1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zastavil konkurzné konanie pre nedostatok majetku, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate, a to aj u daňovníka, ktorý neprihlásil pohľadávku, ale sa preukáže uznesením súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesením súdu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate,
- -

Bez dopadu na základ dane.
Odpis urobíš podľa Postupov účt. v JU na zákl. § 14 ods.3.
nnanii
25.03.15,09:01
Dobrý deň,

V súlade s § 17 ods. 12 písm. b) zákona o dani z príjmov základ dane daňovníka s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, sa pri vyradení pohľadávky z účtovníctva zvýši o sumu vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo pri pohľadávke nadobudnutej postúpením o sumu vo výške obstarávacej ceny pohľadávky okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a v § 19 ods. 2 písm. i) zákona o dani z príjmov.

Toto mi odpisala pani z drsr, pre moju 100% istotu, hovori o tom istom ako ty?
Andyke
25.03.15,10:21
Však Ti len potvrdili, čo som napísala.
Pri odpise pohľadávky v JU sa zvyšuje základ dane podľa § 17 ods.12 písm.b.
Výnimka: Ak spĺňaš podmienky uvedené v § 19 ods.2 písm. h (1.-5.bod) a písm.i (Pozn. pre písm.i - iba do 31.12.2014) , tak tieto pohľadávky odpíšeš bez vplyvu na základ dane.
nnanii
25.03.15,11:34
Ďakujem:)