bui
17.05.06,13:59
Musi by k fakturacii na sluzby aj nejaka zmluva?...nejaky podklad... Na zaklade ktorej sa fakturuje? Alebo nemusi a staci ked rovno vystavim fakturu za programovacie prace....?
Tweety
17.05.06,12:25
Musi by k fakturacii na sluzby aj nejaka zmluva?...nejaky podklad... Na zaklade ktorej sa fakturuje? Alebo nemusi a staci ked rovno vystavim fakturu za programovacie prace....?
Samozrejme, že musíme mať podklad k fakturácii, buď zmluvu, objednávku, alebo nejaký pracovný list, atď.:cool:
bui
18.05.06,05:55
a plati to aj pri doslej fakture od dodavatela? ze musi byt nejaky podklad?
Tweety
18.05.06,05:57
a plati to aj pri doslej fakture od dodavatela? ze musi byt nejaky podklad?
Áno, platí to aj opačne, také sú obchodné vzťahy, obojstranné.:cool:
bui
18.05.06,12:05
a ked vystavujem fakturu na tovar...nestaci mi vydajka zo skladu?...musi byt objednavka?...
bui
18.05.06,12:27
ale my napr. prideme do BGS firmy kupit tovar v hotovosti....vystavia nam fakturu a ziadnu objednavku im nedavame...normalne si na mieste vyberieme tovar...

tovar sa nemoze objednat aj ustne? telefonicky?
Tweety
18.05.06,13:13
ale my napr. prideme do BGS firmy kupit tovar v hotovosti....vystavia nam fakturu a ziadnu objednavku im nedavame...normalne si na mieste vyberieme tovar...

tovar sa nemoze objednat aj ustne? telefonicky?
Ak je to tak, potom podkladom k ich fakturácii je výdaj zo skladu, a na základe toho a faktúry príjmete tovar na sklad.:cool:
ayya
18.05.06,15:47
nemusi byt objednavka, ani vydajka zo skladu pripojena k doslej fakture... zalezi na tom, ako je vystavena ta faktura, co vsetko obsahuje v texte ...

objednavka moze byt ustne, napr. v metre ani taka nie je - iba prides k pokladni s vybratym tovarom a povies napr. "dobry den" :p ... ale v metre ti vystavia fakturu, ktora presne popisuje co si nakupila - teda polozku po polozke, vsetko sa da prepocitat a "odfajfknut" ;)
metro si robi svoje vydajky samostatne, nezavisle od toho, ze tebe vyda fakturu - tu sa vam "prekrizili" dve temy imho... fakturacia a skladova evidencia

ak ty fakturujes programovacie prace a nemate uzatvorenu pisomnu zmluvu, tak si daj zalezat na tom, aby na fakture bolo co najpresnejsie v texte popisane, co si im dodala (v kusoch :) hodinach, v rozsahu) - ak zmluvu mate, tak sa na nu v texte faktury pripadne aj odvolaj poznamkou
a vhodne bude, ak ti podpisu prevzatie faktury - tym sucasne potvrdia aj to, ze od teba na fakture uvedenu a rozpisanu pracu prevzali, aj v pripade dodatocnych reklamacii ten podpis moze byt vhodny :)

Vlastne ide o to, aby sa v pripade kontroly dalo dokazat, na oboch stranach aj u dodavatela aj u odberatela - aky tovar, alebo sluzby boli dodane. Takze k fakture mozes pripojit aj zmluvu, ale nemusis (ak to odberatel od teba neziada) a ak tam mas odvolavku na zmluvu a vies okamzite siahnut do fascikla, v ktorom mas pripadne vsetky ostatne zmluvy zalozene, ocislovane, odatumovane .... tak pri kontrole nebude problem... ;)
bui
19.05.06,12:53
takze ani k tovaru..ak napisem na fakturu presny nazov tovaru, pocet kusov a cenu..nemusim vystavovat dodaci list?
Paula
19.05.06,13:07
takze ani k tovaru..ak napisem na fakturu presny nazov tovaru, pocet kusov a cenu..nemusim vystavovat dodaci list?
Takto to vidím ja:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=142391&postcount=34
dogicka
19.05.06,14:38
Ja si myslím, že k faktúre za služby nemusí byť vždy zmluva. Pokiaľ ide o opakované dodávanie služieb jednému zákazníkovi, príp. ide o väčšiu stavbu a pod. tam je namieste napr. Zmluva o dielo, ktorá chráni aj odberateľa aj dodávateľa. Ale v prípade SZČO, ktorý poskytujú napr. drobné stavebné práce pre FO-občanov, je to podľa mňa zbytočné.
bui
19.05.06,14:48
mna ani tak nezujimalo aky podklad ma byt k fakture kvoli istote medzi dodavatelom a odberatelom...akor ma zujimalo, ci nieco vyzaduju danovaci...aby uznali naklad..vynos snad uz len uznaju:)
dogicka
19.05.06,14:56
Náklad by mal súvisieť s príjmom. To znamená, na dodávateľskej faktúre by malo byť dostatočne jasne napísané, že vynaložený náklad súvisí s dosiahnutými príjmami, napr. ja ako SZČO mám vyšlé faktúry za prevedené služby na stavbe XY, pomáha mi pri práci iný SZČO, vystaví mi došlú faktúru, na ktorej by malo byť jasne napísané, že došlá faktúra je za služby prevedené na uvedenej stavbe XY.
To je len taký príklad, dúfam že zrozumiteľný.
evina
19.05.06,14:56
mna ani tak nezujimalo aky podklad ma byt k fakture kvoli istote medzi dodavatelom a odberatelom...akor ma zujimalo, ci nieco vyzaduju danovaci...aby uznali naklad..vynos snad uz len uznaju:)

Zmluvu mať písomne uzatvorenú nemusíš, iba v prípadoch, v ktorých to uvádza OZ. Ty si musíš vedieť obhájiť takýto výdaj alebo náklad...
http://www.porada.sk/showpost.php?p=212256&postcount=16
dogicka
19.05.06,14:58
Zmluvu mať písomne uzatvorenú nemusíš, iba v prípadoch, v ktorých to uvádza OZ. Ty si musíš vedieť obhájiť takýto výdaj alebo náklad...
http://www.porada.sk/showpost.php?p=212256&postcount=16

Práve som chcela dopísať, že je to o hlavne o obhájení si pri daňovej kontrole. Evina si rýchlejšia...