hooky
24.03.15,20:14
Zaujmalo by ma akú zmluvu mam uzavriet ako SZCO s dochodcom , ked mi pomaha pri mojej cinnosti ?
Mila123
24.03.15,19:31
určite podľa ZP, napr.
1/ PZ
2/ DoVP
3/ DOPČ
hooky
25.03.15,06:07
to mi je jasne predpoklad, je ze za rok to nebude viacej 1500€ , mna by skor zaujmalo ci je podla ZP zmluva kde netreba platit popredu odvody kedze je to osoba poistena? Ď.
kn-alka
25.03.15,06:18
nie, neexisuje - odvody sa platia vždy :)
hooky
25.03.15,06:49
aj ked je to dochodca a na konci zdanovacieho obdobia nebude musiet ani podat DP
kn-alka
25.03.15,07:04
pýtal si sa na odvody, nie na daň :P

Ak je starobným dôchodcom, nemôže si uplatňovať nezd.časť, takže mu musíš strhávať daň.
Ak počas roka nezarobí viac ako cca 1900 €, na konci roka podá DP a daň mu bude vrátená.
hooky
25.03.15,13:01
Stale sa pytam na Zmluvu aku zmluvu mam uzavriet , kedze po dnesnom zistovani na soc.ialke starobný dochodca , ktorý ma pribuzensky pomer s SZCO vykona pre neho jednorazovu výpomoc , potrebuje aku zmluvu?
a je to treba aj nahlasit na socialke , alebo nie? kedze je tam pribuzensky vztah ( ale to je skor asi otazka na inšpektorát prace mi povedali na soc.)

aby som dal prikl. Matka pomaha pri praci SZCO jednorazovo ju vyplati , aku zmluvu ma uzavriet ? Treba to ohlasit na Soc. alebo nie ?
kn-alka
25.03.15,13:04
sám nevieš, čo chceš, už ti Mila odpovedala: 1. pracovná zmluva, 2. dohoda o vykonaní práce, 3. dohoda o pracovnej činnosti

je jedno, či je to tvoja mama, otec, milenka alebo suseda - platí zákonník práce!!!

Ak bude vypomáhať zadarmo:
http://www.podnikajme.com/rady-odbornikov/pracovnopravne-vztahy/2013/09/24/vypomoc-rodinnych-prislusnikov-v-podnikani
hooky
25.03.15,13:26
konecne perfektna a zrozumitelna odpoved :) , akurat mi este nie je jasne ci ju treba nahlasovat na Soc . alebo nie kedze na soc mi povedali ze k tomu sa skor vyjadri insp. prace a to som nesthol zistil kedze maju kratku pracovnu dobu :( ale aj tak dakujem za snahu pomoc
kn-alka
25.03.15,13:31
ak ide o vypomáhanie zadarmo nikam nič nenahlasuješ

a k tomu tvojmu "konečne" - keďže si v otázke nezadal túto podstatnú informáciu, že sa jedná o mamu - odpovede si sa nedočkal