angelfromNR
24.03.15,20:44
Dobrý deň, s priateľkou sme začali reálne riešiť hypotéku. Máme vybraný byt, ktorý ešte rekonštruujú. Rekonštrukcia bude prebiehať 2 mesiace a následne požiadame o úver na daný byt. Lenže, obávam sa. Priateľka má 28 rokov, VŠ vzdelanie (Ing.), čistý príjem 440 EUR. Je bez úverovej histórie, bez podlžností. Ja som trochu iný prípad. Rozpíšem:

V roku 2012 som si vzal v banke bezúčelový spotrebný úver 750 EUR. Splatil som ho. Následne v roku 2012 som si vzal na splátky mobilný telefón za 600. Splatil som ho. V roku 2013 som si vzal bezúčelový spotrebný úver 350 EUR. Splatil som ho. V tom istom roku opäť 350 EUR od tej istej banky. Splatil som ho. Taktiež som dostal kreditnú kartu, ktorú som využíval sporadicky. Limit na nej je 500 EUR, už rok som z nej nič nečerpal, je bez dlhu, avšak stále funkčná. V roku 2014 som cez Quatro Car kúpil na leasing auto. 2500 EUR. Tie som vyplatil pôžičkou 3000 EUR. Takže som mal 3000 EUR. Tie som následne refinancoval v inej banke so sumou 4000 EUR. Nakoniec vzhľadom na rodinné udalosti som bol nútený navýšiť si úver na 5500 EUR. Podotýkam, že poctivo som splácal. Splátky som mal na sumu 170 EUR na 36 mesiacov. Pred mesiacom som vyplatil mimoriadne 3300 EUR, ostalo mi 2200 na 35 mesiacov so splátkou 75 EUR.

Minulý týždeň som si požiadal o úver v Mbank na sumu 2200 EUR, nakoľko ich úrok 9.9 % je výhodnejší ako aktuálny 12.9%. A zamietli mi žiadosť. Dôvod som sa nedozvedel. Tak som požiadal v inej banke, kde mi taktiež úver zamietli.


Neviem prečo, nakoľko nikdy som nebol v omeškaní so splátkami a všetko som načas/alebo predčasne vyplatil.

Mám sa báť, že mi neschvália hypotéku?

Momentálne mám už iba 2200 EUR úver a 34 mesiacov splátku 75 EUR. Inak nič iné. Zarábam 645 EUR v čistom, priateľka 450 EUR v čistom. Obaja máme VŠ vzdelanie.

Požiadal som si o výpis z úverového registra bankových, ako aj nebankových inštitúcií a čakám, čo v ňom vlastne mám zaznačené.

Môj poradca ma ubezpečuje, že hypotéku dostanem, že pri hypotéke sú iné podmienky ako pri spotrebmnom úvere a to, že mi neschválili ani on nechápe, že sa musí pozrie´t na úverový register.


Poraďte, mám saobávať, že nedostanem hypotéku? Jedná sa o hypotéku vo výške 56tis EUR so 100% financovaním, prípadne 90% financovaním a 10% sa dorieši stavebným úverom...
vicktor
25.03.15,09:09
Co je to za poradcu? Asi nie zamestnanec banky, ale "dohadzovac"?
Ved nech ti v exceli namodeluje tvoje zadlzenie - sucasne aj buduce.
Na zaciatku sa pytas na hypoteku a na konci ze spotrebak...
Ano, ak ti zamietli spotrebak, tak asi pre velku splatku, ktoru neutiahnes - spotrebak je nakratsiu dobu.
Hypoteka ti moze vyjst kladne, ale aky je pomer 56000 uver verzus znalecky odhad bytu?
Toto vsetko ti ma poskladat ten "poradca", cez net len niekto s vesteckou gulou.
fengsuej
25.03.15,09:12
zaujimave :) moze byt problem aj v tom, ze si uhradil vopred vsetko (banka nezarobila)... i ked tomu by som uplne nerozumel, osobne si myslim ze register je vydieranie spotrebitela. Poradca - ktory je to poradca? V banke? Lebo "pozrie sa" do registra... no neviem o tom, ze by bezny pultovy pracovnik banky mal pristup do uver. registra. Pockaj si na ten svoj a podla toho sa odrazis dalej. Mozes poziadat Narodnu banku - odbor ochrany spotrebitela o presetrenie veci a vysvetlenei zamietnutia - oslovia banku a ona to musi vysvetlit (rataj 4-5 tyz.kym pride odpoved, subjekt- v t. p. banka ma na odpoved 15 prac. dni).

Co sa tyka QuatroCar, urcite tam je co zalovat, mam pestre osobne skusenosti (viac sem nemozem napisat, ked tak cez SS mi mozes napisat a vrele pomozem).

Banke ide o to, aby sla do co najmensieho rizika... mate spolu cca 1100euro. To je je pekne. Myslim si, ze s 90% financ. sa to da. Ak vam nedaju v tejto banke, da ina banka... alebo stav. spor. Zaujiamve je to, ze v uver. registri sa zapisuje aj zamietnuta ziadost aj podana ziadost.... proste uplne kazdy krok. NBS nefunguje ako sud alebo inspekcia, vyziada stanovisko banky k danej veci a posle ho tebe.

A este - neber za kazdu cenu novy uver iba preto, ze ma "lepsi urok" . Pretoze ten aktualny mas urokovo znacne splateny (hovorim o sit., ze beries novy uver v case ked mas v tom aktualnom splatene takmer vsetky uroky) a tym ze vezmes novy uver, ZNOVA platis NAJMA uroky (prve mesiace az roky tvori splatka : 70-80% urok a 20-30% istina). Ma vyznam brat novy uver oproti tomu aktualnemu povedmze do 6 mes. od cerpania.

Ak nieco, mozes aj SS. Prajem vsetko dobre :)
draik
25.03.15,14:40
Ak bude dodržaná pôvodná splatnosť, tak sa úver s nižším úrokom oplatí. Vašu argumentáciu rady používajú banky, aby odradili klienta od refinancovania.
fengsuej
28.03.15,06:51
moment, ja som myslel uver v inej banke...
Ak sa jedna len o "upravu" aktualneho uveru - to je nieco ine (povedzme expiracia fixacie, co v tomto case mnohych potesi :) ) a to sa oplati, suhlasim.