Gabika13
17.05.06,14:15
Ahojte, potrebovala by som radu.Chceme dať výpoveď pracovníčke ktorá ma uzatvorený prac. pomer s prac. časom kratším ako 20 hodín týždenne. Pracovníčka je ZPS, potrebujem k výpovedi súhlas NUP avšak požadujú odo mňa dôvod výpovede, čo však podľa § 48 ods.6 nie je potrebné. Ak máte nejaké skúsenosti poraďte mi prosím.Ďakujem
Netka
17.05.06,13:01
§ 66

Zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou a zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou s ťažším zdravotným postihnutím podľa osobitného predpisu (ďalej len "zamestnanec so zmenenou pracovnou schopnosťou") môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom Národného úradu práce, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok alebo z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).
Ďalej: Pracovný pomer na kratší pracovný čas, par. 49 odsek 6: Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 20 hodín týžednne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 15 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.
Chobot
17.05.06,13:03
Ahojte, potrebovala by som radu.Chceme dať výpoveď pracovníčke ktorá ma uzatvorený prac. pomer s prac. časom kratším ako 20 hodín týždenne. Pracovníčka je ZPS, potrebujem k výpovedi súhlas NUP avšak požadujú odo mňa dôvod výpovede, čo však podľa § 48 ods.6 nie je potrebné. Ak máte nejaké skúsenosti poraďte mi prosím.Ďakujem

Skúsenosť nemám, ale podľa § 49 ods. 6 skutočne nie je potrebné uviesť dôvod, ak je to skrátený úväzok do 20 hodín. Ak to ten spomínaný PP spĺňa, skúste odpísať na NUP odvolanie, že v súlade s tým paragrafom nie je nutné uvádzať dôvod.
Gabika13
17.05.06,16:30
Dakujem za odpovede, aj podla mna je to tak, no pracovnicka na NUP zaujala zaujimave stanovisko vraj par.49 jej nic nehovori....
endrju
17.05.06,19:10
...Pracovníčka je ZPS, potrebujem k výpovedi súhlas NUP avšak požadujú odo mňa dôvod výpovede, čo však podľa § 48 ods.6 nie je potrebné... Pracovníci úradu práce žiadajú od Vás splnenie povinností podľa §66 Zákonníka práce aj na základe §49 ods 7) Zákonníka práce. V §49 ods. 7) sú vymenované konkrétne ustanovenia Zákonníka práce, ktoré sa nevzťahujú na pracovný pomer uzavretý na menej ako 20 hodín týždenne (§49 ods 6. Zákonníka práce).
§66 sa v zozname nevyskytuje a je nutné dodržiavať ho aj pri pracovných pomeroch uzavretých na menej ako 20 hodín týždenne.
Dôvod ukončenia pracovného pomeru je v uvedenom prípade potrebné uviesť preto, aby nevznikli pochybnosti o tom, či úrad práce nekonal nad rámec zákona.
Konkrétne:
- pri výpovedi z dôvodov uvedených v §63 ods 1) písmená a alebo e alebo pri výpovedi z dôvodu dosiahnutia dôchodkového veku by úrad práce konal nad rámec zákona, ak by udeľoval súhlas.
- v zozname (§49 ods. 7) sa nevyskytuje ani §63, na ktorý sa odkazuje §66.
- ak by bol §63 vymenovaný v §49 ods. 7., úrad práce by sa mohol spýtať iba na to, či nejde o výpoveď z dôvodu dosiahnutia dôchodkového veku.
- úrad práce sa z uvedených dôvodov musí presvedčiť o tom, že nejde ani o výpoveď podľa §63 ods. 1) písmeno a alebo e.

Na záver citát §49 ods. 7) Zákonníka práce:
(7) Na pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa odseku 6 sa nevzťahujú ustanovenia § 48 ods. 2 až 4, § 62, § 64 ods. 1 písm. a), b), d) a e), § 71 ods. 2, § 73, § 74, § 76 a § 240 ods. 7.

Dúfam, že moje vysvetlenie je dostatočne zrozumiteľné. :)
BEBANT
17.05.06,19:20
Vy ste ozaj prišiel ako hurikán endrju :))) mimotemy
endrju
17.05.06,19:23
:eek: .
ewap
19.05.06,07:50
Zdravím. Chcem sa opýtať v súvislosti s touto témou, či je nutný súhlas ÚP alebo sa to musí hlásiť, ak o rozv. PP požiada zamestnanec. Zmluvu má na 20 hod. týždenne. Ďakujem
jankasm
19.05.06,08:26
Myslím, že nie. V zákone sa píše len o súhlase pri výpovedi, ktorú dáva zamestnávateľ.