andrea.d
25.10.04,09:24
Tento mesiac nam prisla faktura z Talianska za vykonanu (vnutrostatnu) prepravu (po Tal.). Na fakture je uvedeny datum 01.10.2004 (data fattura), v texte je vsak rozpis vsetkych preprav, ktore uskutocnil v mesiaci 9/2004. Su tam uvedene rozne sept.datumy. Ktory datum je podla vas datumom vzniku dan.povinnosti (vstup aj vystup)?

Vopred velmi pekne dakujem.
tibor
25.10.04,08:58
nerobím moc s DPH - ale čítam si priebežne len § v zákone, čo sa ma týkajú. dal by som to do Septembra, kedy boli služby poskytnuté - alebo by som dal dátum prijatia uvedenej faktúry 26.10. - tým pádom ide do Októbrového DPH

tiež mám podobný problém teraz - dnes je 25. a mám ísť podať priznanie, pričom mi ešte neprišla Fa za služby mi poskytnuté z Austrie v septembri. keďže mi neprišla do dátumu daňovej povinnosti - zahrniem ju v nasledujúcom mesiaci...
andrea.d
25.10.04,13:48
A z ktoreho dna by ste pouzili kurz NBS (pre DPH)? 30.09. alebo 01.10.04?
tibor
25.10.04,14:40
ja to mám jednoduchšie s tým kurzom - ak mi príde faktúra za služby za obdobie júl-september - použijem kurz 30.9. - ale či je to tak aj vtedy ,keď mi príde po za to isté obdobie ale s dátumom príchodu 27.10. napríklad...tak neviem...
Luckasari
25.10.04,16:29
no ja by som to takto jednoznačne nepovedala, že to patrí do septembra, nás na školení usmerňovali, že smerodajný je dátum, ktorý uvedie dodávateľ ako dátum daňovej povinnosti - podľa toho by to malo ísť do októbra
ale všeobecne, je problém so službami, lebo nikde nie je presne stanovené, kedy je vzniká daňová povinnosť pri službe - pri tovare je to povedané jasne, no ale služba?!

dúfam, že sa vyjadria aj ostatní poradcovia, aby sme to spolu nejako rozlúskli
Tatiana
25.10.04,20:32
[Ja by som to dala vznik daňovej povinnosti 1.10.2004. Aj keď služby boli uskutočnené v septembri. Veď keď si pozrieš faktúru Slovak telecom, Orange, taktiež fakturačné obdobie majú od 01.09.-30.09.2004 a vznik daňovej povinosti majú vtedy keď vystavia faktúru. Napr. 06.10.2004. Dúfam,že som ti pomohla správne. Ahoj
tibor
26.10.04,05:55
myslíte si, že na zahraničných faktúrach nájdete niečo ako dátum zdaniteľnej povinnosti?...srandisti...
Oldi
26.10.04,08:11
myslíte si, že na zahraničných faktúrach nájdete niečo ako dátum zdaniteľnej povinnosti?...srandisti...
Opatrne s tým výsmechom! Áno ja také fa mám, z Maďarska. V takmer každom zákone o DPH v rámci EÚ je uvedené, že na fa stačí ak je uvedený iba dátum vyhotovanie v prípade, že sa zhoduje s dátumom vzniku daňovej povinnosti.
Preto sa takýto dátum zriedkavo vyskytuje. Zrejme ste sa s tým ešte nestretli tibor, ale to neznamená, že to neexistuje. Takže toľko na margo "srandy".
A nezabudnime ani na opačnú stranu problému. Pokiaľ vystavíme fa do EÚ daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia fa. Preto v uvedenom príklade by som vychádzal tiež z dátumu vystavenia fa, prípadne z dátumu prijatia, keďže ide o službu.
tibor
26.10.04,08:34
nevyznám sa v DPH možno - čítam v zákone, čo sa ma len týka...ale moja reakcia bola na odpoveď od Tatiany, lebo nevidel som nikdy na žiadnej Fa zo zahraničia dátum zdaniteľnej povinnosti - predsa nemôže porovnávať faktúru od ST či Orange so zahraničnou Fa.

podľa prvej otázky je obdobie poskytnutia služby september - ak príde Fa do 25.10. dal by som ju do Septembra.

ja to mám so zahraničím vyriešené tak, že aj oni aj ja som si dal požiadavky na text na Faktúrach - a máme všetky Fa vystavené s dátumom posledného dňa poskytnutia služby - prídu mailom a originál aj o týždeň či dva...

oldi - definuj pojem výsmech, pls...
Oldi
26.10.04,08:46
definícia: ha ha ha :D

btw, tibor, môj príspevok nebol myslený zle... takže sorry...