Peter 18
25.03.15,10:02
11:08
Asi pred pol rokom som dostal list vo veci: pokus o zmier. Jedná sa o dlh, ktorý mala vytvoriť moja matka(†2008) a jej manžel(†2012)(obaja už nebohí). Neviem čo prebiehalo za ich života čo sa toho dlhu týka a súdov, ale mne po šiestich rokoch od matkinej smrti a dva roky po jeho smrti(on mi bol cudzí človek, nikdy som s nimi nežil) prišiel rovno ten list, kde ma vlastne žiadajú o zaplatenie dlžnej sumy. Ja som im odpísal, že ja nie som jeho dedič(pretože v liste ma uvideli ako jeho dediča) a nech si nájdu jeho biologických potomkov v tejto veci. Teraz, po siedmych mesiacoch mi prišiel list zo súdu, kde je napísané, že vymáhatelia žiadajú súd o vydanie platobného rozkazu(ten sa zatiaľ odkladá, lebo bývam inde a súd to postupuje do správneho kraja-ja som to inak vymáhačom napísal, že kde bývam, ale aj tak to poslali tam kde už nebývam)

Takže moja otázka znie. Je toto legálny postup? Je celkom možné, že celý dlh je už premlčaný. Kedy a ako sa mám odvolať na premlčanie, kedže tu na porade som zistil, že keď je už vydaný platobný rozkaz, už sa nedá odvolať na premlčanie. Veď sa so mnou vôbec nesúdili, ale rovno žiadajú exekúciu. To žiaden súd ani neprebehne? Ako je to možné? Stačí ak už nejaký súd prebehol s matkou a jej manželom za ich života(predpokaldám, že prebehol)? Ja som o dlhu nemal ani poňatia. Veď nebol ani ako ťarcha na dedičskom konaní po matkinej smrti. Čo môžem teda teraz spraviť? Už len čakať na list súdu o vydaní platobného príkazu a potom sa odvolať a domáhať sa premlčania?

12:27
A ešte jedna podotázka aj keď nie menej dôležitá: po matkinej smrti prebehlo dedičské konanie, kde sa jej manžel vzdal svojho podielu v prospech mňa(len tam chcel dožiť), tak rozumiem, že ak bol nejaký dlh, tak ten som zdedil s domom, aj keď som o ňom nevedel a nebol ako ťarcha. Lenže to bolo v 2008. Mne sa ozvali prvý krát s tým pokusom o zmier v 2014, kde tvrdia, že ako dedič po matkinom manželovi to mám zaplatiť. Lenže ja som jeho dedič nebol, kedže mne je to cudzí človek a samozrejme som ani na žiadnom dedičskom konaní po jeho smrti nebol volaný a ani nebol. Keď som im volal, tak mi povedali, že ale moja matka bola spoludlžníčkou. No lenže ako píšem tá zomrela už v 2008. Znamená to teda teraz, že keď ona zomrela, spoludlžníkom som sa stal ja, keďže som po nej dedil napriek tomu, že som o tom nevedel a potom keď zomrel jej manžel, tak začali splatenie žiadať rovno odo mňa bez akéhokoľvek súdu a majú teda na to právo? Ako je to teda vôbec s premlčaním v takomto prípade?

12:34
Dlh je cca 11500eur. Čiastka ktorú som zdedil bola v dedičskom konaní vyčíslená na cca 8500eur. Dom som už dávno predal a suma bola vyššia ako tých 11500eur. Má to s tým nejaký súvis? Budem musieť platiť celú dlžnú sumu + naviac aj exekútora alebo tým, že hodnota, ktorú som vtedy zdedil bola len 8500eur a viac nemôžem už platiť? Tak mi bolo povedané od "neprávnika", tak len dúfam, že má pravdu.
misoft
25.03.15,09:08
Peter 18
25.03.15,09:39
Neviem či si si aj prečítal celé obidve vlákna, ktoré som založil alebo len vidíš podobnú tému a užívateľa, ktorý to pridal, tak reaguješ. Ak by si čítal, tak by si si iste všimol, že aj keď sa to stále týka mňa, dedičstva, vymáhačov..tak otázka je o niečom inom. Na túto otázku odpoveď ešte nemám. A ak bude mať niekto podobný problém, ako sa pýtam tu, tak by odpoveď pravdepodobne nehľadal a ani nečítal v predchádajúcom vlákne. Mne je to v zásade jedno kde to napíšem, skôr som len chcel aby to bolo prehľadnejšie kvôli iným.
misoft
25.03.15,09:44
Pokiaľ by si čítal prvé vlákno - Mária27 ti tam dala odpoveď. A PR - podaj odpor voči PR na súde....
http://www.akuhal.sk/?p=282
Peter 18
25.03.15,09:55
Netvrdím, že nedala, ale v tomto vlákne sa pýtam na iné veci. Btw. dik za link. A mám ďalšiu otázku, ktorá sa znova týka mňa, dedičstva a dlhu aĺe je to úplne iná téma. Kde sa mám na to spýtať ak nesmiem stále zakladať novú tému??
dmc
25.03.15,10:01
avalik
25.03.15,10:06
davaj to ako suvisiace otazky ale s vhodnym nazvom ... tu chces riesit naraz dve veci
misoft
25.03.15,10:07
Iný problém = nová otázka. Pokiaľ založíš Debata - dá sa pokračovať v nej. Pri Otázka = 1 otázka, viacej odpovedí. Ďalšia otázka sa pridať nedá, len doplniť popis v názve otázky.
Túto otázku však môžeš prepojiť s predchádzajúcou ako súvisiaca otázka
http://www.porada.sk/t217751-navod-a-tipy-na-pracu-s-novou-poradou.html#post2363089
- časť Súvisiace otázky.
Takto budú obe tieto otázky navzájom prepojené a odkazujúce jedna na druhú.
Peter 18
25.03.15,10:22
Vďaka za link, ale tak tam sa hovorí o ručiteľovi. Moja matka a jej muž boli dlžník a spoludlžník. Na základe toho čo som už počítal, tak to je rozdiel. Tým pádom som tam ani nenašiel odpovede, ktoré hľadám.
Peter 18
25.03.15,10:25
Ďakujem za vysvetlenie. Nechodím sem často, tak sa nevyznám.
Mária27
25.03.15,13:07
Platobný rozkaz je niečo ako skrátené súdne konanie. Ak ti príde platobný rozkaz a včas nezareaguješ, rozsudok nadobudne právoplatnosť a nastúpi exekútor.

Preto treba voči platobnému rozkazu po jeho doručení včas podať Odpor - potom sa platobný rozkaz zruší a predvolajú ťa na súd. tam sa bráň, namietaj premlčanie ...

Nájdi si vzor Odporu, napr.:
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/vzory-zalob-a-zmluv/o/odpor-proti-platobnemu-rozkazu-2-vzor-odporu.html
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/vzory-zalob-a-zmluv/o/odpor-proti-platobnemu-rozkazu-vzor.html
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/sud-a-exekucia/podali-na-mna-zalobu-platobny-rozkaz/odpor-proti-platobnemu-rozkazu/