DIDANA
17.05.06,22:10
Zdedil som nehnuteľnosť s ostatnými súrodencami.Rozhodol som sa ju odkúpiť. Hypotekárny úver vybavil a majiteľom nehnuteľnosti je môj syn s manželkou. Ja som poskytol úspory na rekonštrukciu. V súčasnosti nehnuteľnosť prenajímame. Nie je zaradená v obchodnom majetku. Syn je štátny zamestnanec , po dohode s jeho manželkou, mojou nevestou priznáva ona daň z príjmov z prenájmu nehnuteľnosti. Pretože nevesta podniká a má príjmy podľa § 6 odst.1, chcel by som s ňou uzavrieť nájomnú zmluvu na danú nehnuteľnosť napr.za 1 Sk ročne a zdaňovať príjmy z prenájmu ja, pretože všetky rekonštrukčné práce som zabezpečoval ja a aj v súčasnosti všetko okolo prenájmu zabezpečujem ja. Z príjmov uvedeného prenájmu splácam hypotekárny úver, iný súkromný úver aj moje úspory , ktoré som vložil do rekonštrukcie. Je to možné uzavrieť medzi nami takúto nájomnú zmluvu v symbolickej cene, aby som nevestine príjmy nezaťažoval, lebo de facto z prenájmu nemá ona ale ja príjmy.
martinez
18.05.06,06:19
§2 : Predmetom dane je prijem z cinnosti danovnika. Prijmom je penazne a nepenazne plnenie dosiahnute aj zamenou, ocenene cenami bezne pouzivanymi v mieste a v case plnenia alebo spotreby...

Ak sa este jedna aj o obchodny vztah zavislych osob v zmysle obcianskeho zakonnika, provokuje to danovakov... i ked v zakone o dani z prijmov je explicitne upraveny zavisly vztah medzi zahranicnymi zavislymi osobami v §18, cez vseobecne ustanovenia v §2 sa tak ci tak dostaneme k obvyklej cene, ktora by mala byt pouzita pri zdanitelnom plneni...

Ak by ste si urobili najomnu zmluvu na 1,-skk, z hladiska nevestineho podnikania nevidim problem, avsak rozdiel medzi obvyklym prijmom a 1,-skk by mohol predstavovat "nepenazne plnenie", ktore by mohlo byt predmetom dane u Vas.... ale nie je......to by nemal byt problem, pretoze pokial vy fakturujete nizsiu sumu, nevesta si ponizi zaklad dane o nizsiu sumu... cize celkovy efekt na dan v ramci SR je rovnaky...

Podla mojho nazoru mozete prenajimat nehnutelnost svojej neveste za 1,-skk a nemal by byt ziadny problem...
DIDANA
18.05.06,16:03
http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Ďakujem Martinez za fundovanú odpoveď.