daska64
18.05.06,06:26
Prosím poraďákov o názor, kto je podľa vás zodpovedný za zápisnicu z valného zhromaždenia. Koho povinnosťou je tento dokument zabezpečiť (nemyslím prepísať na PC - to môže sekretárka). Ja tvrdím, že je to povinnosťou konateľa , on zase že to má vraj robiť účtovníčka.
Prosím o vaše názory.
Ďakujem a prajem krásny deň.
tibor
18.05.06,04:42
u nás to prebieha nasledovne:
VZ na začiatku schváli predsedu VZ, overovateľov aj zapisovateľa.

čiže podľa mňa nesú zodpovednosť za zapisovanie akcionári, resp. ten, kto má od nich Poverenie na zastupovanie na VZ.

mimochodom - máme šablónu, kde meníme len na základe bodových poznámok z VZ čísla účtovnej závierky, rozdelenie zisku, odmeny DR, prípadne nejaké iné veci a celá úprava Zápisnice oproti minulej trvá asi 10-15 min aj pre nešikovného človeka ako som ja...(:
Lila
18.05.06,05:00
Ja len v skratke: Ak bola účtovníčka na VZ a bola týmto VZ aj poverená ako zapisovateľ, tak niet čo riešiť.
Ale ruku na srdce: Kto už len pozve na VZ svojho účtovníka, veď to je smiešne!
daska64
18.05.06,05:35
Veď práve, že to účto robím externe, t.zn. že nie som zamestnancom firmy a teda môj kontakt s konateľom je len keď mi donesie doklady na spracovanie - prípadne pošle ich po ekonomke, ktora robi firme mzdy. Myslím že to aj nejaký zákon vymedzuje, že je to povinnosťou konateľa firmy :-?
Zgongol
19.05.06,08:20
Spísať zápisnicu z VZ je povinnosťou zapisovateľa. Zvoliť zapisovateľa je povinnosťou VZ viď §127a OBZ. Zapisovateľom môže byť ktokoľvek - konateľ, sekretárka, účtovníčka, skladník či osoba stojaca úplne mimo spoločnosti. Nikdy som sa nestretol s prípadom, že by valné zhromaždenie zvolilo za zapisovateľa osobu, ktorá vopred odmieta zápisnicu spísať. Ale mohlo by to byť zaujímave sa nad tým zamyslieť.
Danila
26.05.06,16:41
Súhlasím s príspevkom od Zgongola a dodávam, že zápisnicu o valnom zhromaždení podpisuje predseda valného zhromaždenia a zapisovateľ. Ten je jedným z orgánov valného zhromaždenia, ktorého volia spoločníci na začiatku valného zhromaždenia. V praxi je zaužívaný a všeobecne akceptovaný podpis overovateľa zápisnice.Aj keď zákon neustanovuje lehotu, v ktorej je potrebné zápisnicu vyhotoviť, mali by konatelia zabezpečiť vyhotovenie zápisnice a jej zaslanie všetkým spoločníkom bez zbytočného odkladu.
MirkaV
02.06.06,05:21
Nemáte náhodou niekto urobený taký vzor ... ako napísať zápisnicu o rozdelení HV? Ďakujem
Danila
04.06.06,08:14
Pôsobnosť na rozdelenie čistého zisku má podľa § 125 ods.1 písm.b Obchodného zákonníka valné zhromaždenie. Valné zhromaždenie musí rozhodnúť, akú sumu z čistého zisku
- ponechá spoločnosť na účte 428 - Nerozdelený zisk minulých rokov
- prevedie do rezervného fondu
- prevedie do fondov, ktoré spoločnosť musí vytvárať zo zákona
- pužije na neuhradenú stratu z minulých rokov
- vyplatí spoločníkom ako podiely na získu

Vzor č.1

Vážený pán/i
.....


Pozvánka na valné zhromaždenie
spoločnosti ........

Valné zhromaždenie sa bude konať
dňa ..............
adresa : ...............

Program: 1. Otvorenie
2. Voľba predsedu a zapisovateľa
3. Rozhodnutie valného zhromaždenia o rozdelení čistého zisku
4. Záver

V Bratislave ......... XY
konateľ spoločnosti


Vzor č. 2

Zápisnica z valného zhromaždenia
spoločnosti .............,
ktoré sa konalo dňa ..............
Prítomní:

Spoločníci: ..........

Program:
Viď pozvánka

K bodu l/ :Zasadnutie VZ otvoril XY, konateľ spoločnosti, ktorý skonštatoval, že pozvánka na VZ s predpísanými náležitosťami bola zaslaná všetkým spoločníkom v 15 dňovej lehote podľa § 129 ods.1 Obchodného zákonníka.
K bodu 2/: XY navrhol za predsedu VZ ........ a za zapisovateľku ..........
U z n e s e n i e č.1
VZ zvolilo za predsedu Vz.... a za zapisovateľku VZ .......
Hlasovanie: Za...
Proti....
Zdržalo sa: .....

K bodu 3/ Predmetom tohto bodu rokovania VZ bolo rozdelenie HV za r.
Podklady boli zaslané všetkým spoločníkom v časovom predstihu spolu s pozvánkou. Spoločníci súhlasili, aby sa o rozdelení HV hlasovalo en block.

VZ prijalo nasledovné uznesenie:
U z n e s e n i e č. 2

Rozdelenie HV vo výške....... Sk bude nasledovné:
- ponechá v spoločnosti na účte 428 - suma..... Sk
-prevedie do rezervného fondu .....suma ..Sk atď

Hlasovanie: Za - ..... hlasov
Proti - ..... hlasov
Zdržalo sa- ... hlasov

K bodu 4/: Zasadnutie VZ ukončil.......

V Bratislave.......... JM AN
predseda zapisovateľka