chia
26.03.15,18:03
Zamestnanec na dobu určitú má nárok na pomernú časť dovolenky za každý odpracovaný mesiac v aktuálnom roku, čiže 1/12 za každých 21 odpracovaných dní. Keď ukončí PP 28.februára nemá v mesiaci február ešte odpracovaných 60 dní. Má nárok aj na dovolenku za mesiac február, keď ešte nesplnil podmienku 60 odpracovaných dní? Ďakujem vopred za radu.
veronikasad
26.03.15,18:05
kolko dní, vrátane sviatkov odpracoval do dňa ukončenia prac.pomeru ?
Tweety
26.03.15,18:08
Má nárok na D za odpracované dni, za každých 21 dní 1/12 z ročného nároku.
chia
26.03.15,18:31
A čo keď mesiac február nemá 21 pracovných dní, ale len 20?
veronikasad
26.03.15,18:38
Neposudzuje sa kažý mesiac samostatne, ale počet dní ku dňu posúdenia nároku v danom kal.roku spolu - napr. k 28.2, súčet 01-02/15, vrátane sviatkov.
chia
26.03.15,19:04
Takže by mala mať nárok aj za február ak tomu dobre rozumiem. Program v ktorom pracujem mi totiž tú dovolenku pre zamestnanca nepripočítal nakoľko mesiac február je kratší ako ostatné mesiace a má len 20 pracovných dní. Pokiaľ by zamestnanec skončil v mesiaci marec dorátal by nárok na dovolenku za tri mesiace. , čiže aj tú, ktorú mu predtým nepripočítal.
veronikasad
26.03.15,19:10
V profile máš mzdárka, bolo by vhodné naštudovať si § 100 a nasl. Zákonníka práce, aby si vedela aký je rozdiel medzi dovolenkou za odpracované dni a pomernou časťou dovolenky za kal.rok.
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2015-a.html#101
chia
26.03.15,20:29
V profile mám mzdárka, ale niekedy zákony proste potrebujete odkonzultovať s odborníkmi, lebo nie všetci ich rovnako pochopíme. Ďakujem za radu a odkaz na Zákonník práce.