xeva
26.03.15,21:16
V poučení na vyplnenie daňového priznania B sa k príjmom z podnikania v zahraničí uvádza : "Uvádzajú sa tu aj príjmy rovnakého druhu zo zdrojov v zahraničí (napr. z podnikania, autorský honorár, z prenájmu), ktoré sa v prepočte na eurá uvádzajú spoločne s príjmami dosiahnutými na našom území (v tuzemsku). Príjmy zo zdrojov v zahraničí sa uvádzajú bez prípadných odpočítateľných položiek podľa zákonov platných v zahraničí a výdavky vzťahujúce sa k týmto príjmom sa môžu uplatniť len podľa zákona. " Opatrovateľky, pracujúce na rakúsku živnosť, uvádzajú príjmy podľa usmernenia rakúskeho ministerstva financií, ktoré zahrnulo do ich príjmu aj tzv. Sachbezug. Ten ale nie je klasicky príjmom živnostníka v Rakúsku, je používaný u zamestnancov. Rakúski daňoví poradcovia z tohoto dôvodu v DP Sachbezug vo veľkej miere do ich príjmu nezapočítavajú. Pýtam sa - má byť Sachbezug súčasťou príjmu opatrovateľky v slovenskom DP ? Čo znamená v poučení, že príjmy, /v tomto prípade podľa § 6/, sa uvádzajú bez prípadných odpočítateľných položiek - neplatí takáto formulácia k príjmom podľa § 5 ? Myslím si, že by malo byť rovnítko medzi zisťovaním príjmu a uplatňovaním výdavkov, čo sa týka použitej legislatívy.
zanetth
27.03.15,05:43
Neviem či rakúski daňoví poradcovia zahŕňajú Sachbezug do príjmov alebo nie, ale ja sa riadim usmernením rakúskeho ministerstva financií. Opatrovateľka má poskytnuté ubytovanie a stravu v rodine zadarmo (neplatí za ňu, nemá žiadne výdavky súvisiace so stravou a ubytovaním) tak je podľa mňa v poriadku, že si musí do príjmov zahrnúť aj tento nepeňažný príjem v sume ustanovenej zákonom. Podľa spomínaného usmernenia to platí aj pre opatrovateľky pracujúce na živnosť. Väčšina z nich si uplatňuje paušálne výdavky, takže o nejakej odpočítateľnej položke zvlášť za stravu sa nedá uvažovať. Bolo by to možné, len ak by si uplatňovala skutočné výdavky a to v takom prípade, ak by si sama kupovala napr. stravné lístky alebo sa na vlastné náklady nejakým iným spôsobom stravovala a platila si za ubytovanie (ale aj vtedy by si mohla za stravu odpočítať len sumu do výšky stanovenej zákonom).Takže ja si myslím, že Sachbezug má byť súčasťou príjmov tak v rakúskom DP, ako aj v slovenskom DP.
xeva
27.03.15,06:06
Problém je práve v tom, že rakúski daňoví poradcovia hovoria, že keďže to nie je upravené zákonom pre živnostníka, nemá opodstatnenie to do DP dávať. Usmernenie nie je nadradené zákonu, má vysvetľovať, ako v rámci neho postupovať. Práve s uplatňovaním paušálnych výdavkov majú ženy odvody na poistné v Rakúsku neúmerne navýšené, čo sa mi v jednom prípade - keď usmernenie ministerstva hovorí o zahŕňaní cestovného od rodiny do príjmu - aj podarilo úspešne obhájiť /potvrdené písomne od BMF/, prečo a v akých prípadoch nie - a u jednej opatrovateľky s priemerným príjmom to znamená zníženie odvodov o 300-400 EUR na rok, čo je slušná suma. A čo sa týka skutočných výdavkov, ak majú napr. ženy z východu SK, cestujúce do AT potvrdenie o platbách, je takéto určovanie výdavkov rozhodne výhodnejšie. Nemám problém so slovenským DP v prípade, ak sú výdavky určované paušálne. Ale v prípade uplatňovania skutočných postupujem podľa slovenského zákona o dani z príjmu v jednej časti - príjem ale uvediem podľa rakúskeho zákona. Určiť hodnotu odpočítateľnej položky za stravu a ubytovanie nanovo nie je podľa mňa treba - je to určené práve Sachbezugom, ktorý si rodina uplatňuje v rámci nárokovania vrátenia dane z dôchodku ako náklad.
zanetth
27.03.15,08:46
Súhlasím s tým ,že tieto príjmy zvyšujú vymeriavací základ na odvody, ale myslím si, že výška príjmov, či už v SK DP alebo AT DP by mala byť rovnaká. Sachbezug sa do príjmov zahŕňa na základe Sachbezugswerteverordnung ide vlastne o Wert der vollen freien Station, poskytnutie ubytovania pre zamestnanca, čo sa však vzťahuje aj na opatrovateľky pracujúce na živnosť, ktoré žijú v domácnosti opatrovanej osoby. Vo všetkých pokynoch, či už WKO alebo SVA, je uvedené, že na základe tohto poriadku sa do príjmov opatrovateľky musí zahrnúť aj suma Sachbezug (resp. Kost und Logis - všade to nazývajú inak) aj keď pracuje na živnosť. V prípade uplatňovania skutočných výdavkov v SK DP by možno bolo akceptovateľné, že Sachbezug zahrnieš do príjmov a zároveň aj do výdavkov, čiže vlastne sa to vynuluje, aj keď ani to mi hlava neberie, lebo opatrovateľke nevzniknú žiadne výdavky spojené s ubytovaním a stravou, len rodine.. Určite by som v SK DP neuvádzala sumu príjmov bez Sachbezug. Cestovné je zase niečo iné a nedá sa to celkom zovšeobecňovať. To je môj názor, netvrdím, že musí byť správny...
xeva
27.03.15,12:32
Rovnaká výška príjmov, práve pri uplatňovaní paušálu, nemusí byť pravidlom. V Rakúsku môže byť príjem nižší. A čo sa týka Sachbezugu - situácia je taká, že v roku legalizácie bolo treba narýchlo upraviť túto "živnosť", /ktorá ani živnosťou vlastne v pravom slova zmysle nie je - sú ku tomu už aj rozhodnutia súdov/ a samotné WKO vydalo narýchlo nejaké materiály , ale nebolo a ani nie je oprávnené na nejaké usmerňovanie v otázke zdaňovania. Na WKO v Sparte, kde je Personenbetreuung zastúpená, sedia iba zástupcovia agentúr a tí sa v prvom rade starajú iba o to, aby sa trojuholník opatrovateľka-agentúra-rodina zabetónoval až do takej miery, že sa zabudne, že Personenbetreuung je vlastne živnosť /vyjadrenie mojej kolegyne, s ktorým ma 100% súhlasím/. A že BMF si je vedomé, že v usmernení, ktoré vydalo, nie je všetko s kostolným poriadkom, o tom svedčí jeho novelizácia v roku 2012.
zanetth
27.03.15,13:21
Veď ok, nehádam sa, netvrdím, že nemôžeš mať pravdu... nikde to nie je ideálne, aj u nás sú niektoré zákony nejasné resp. nezrozumiteľné, že každý si ich môže vyložiť po svojom... ak máš energiu, chuť a čas bojovať a obhájiť si to podľa seba, rozhodne Ti budem držať palce. :-)... Viac sa už k tomu vyjadrovať nebudem.
xeva
27.03.15,16:45
Ďakujem zanetth za komentáre. Budem určite pokračovať. Len neviem, či má význam tu nejaké otázky v tomto smere dávať, keďže okrem teba doteraz nikto nereagoval. Želám ti všetko dobré a ešte raz ďakujem.
miska31
05.02.16,16:47
Kde nájdem to usmernenie rakúskeho ministerstva financií?
zanetth
05.02.16,17:58
hanelie
05.02.16,18:59
Sachbezug je súčasťou príjmov a takisto aj cestovné - cestovné je potom možné odpočítať v skutočných výdavkoch -( inak je zahrnuté v paušáli) -
na SK-u s tým nie je problém - použije sa metóda vyňatia, čo sa týka AT - tam sa nedohádaš, mám tiež takú skúsenosť, proste pre Sachbezug platí usmernenie
xeva
05.02.16,21:46
Súhlasím aj nesúhlasím s vyjadrením hanelie - / pred rokom som tému otvárala s inými vedomosťami /. Sachbezug aj cestovné sú síce podľa informácie BMF súčasťou príjmov z opatrovania, je však na opatrovateľke, ako v rámci možností, ktoré rakúsky zákon o dani z príjmu dáva, s nimi naloží. Pretože nie vždy treba pri zohľadňovaní cestovného hneď siahnuť po skutočných výdavkoch a takto príjem zdaňovať počas určeného obdobia, rovnako ako Sachbezug a príjmy z poistného z poistenia, ktoré je dobrovoľné, sa dá "behandeln" aj inak, ako sa to vo väčšine príkladov v príručkách o opatrovaní ale aj v zaužívanej praxi robí. Pretože tento postup vedie často k vysokým nedoplatkom na poistnom.
hanelie
06.02.16,10:27
k vysokým nedoplatkom na SVA vedie najmä to, že odvody sa vo väčšine prípadov neplatia zo skutočných príjmov - každý má možnosť vypočítať si skutočnú výšku odvodov - a podľa toho sa zariadiť - buď sa na to vykašle, alebo si bude šetriť , pretože kto bude vyzvaný na uhradenie nedoplatkov je čisto náhodná záležitosť ( bola som na školení priamo v SVA Viedeň )
xeva
06.02.16,11:26
s tým, ako nedoplatky vznikajú, samozrejme súhlasím, aj s tým šetrením pre prípad, že na podanie bude vyzvaný - lenže u tých, ktorí daňové priznanie podali je hlavnou príčinou nekvalifikovane urobené daňové priznanie a napr. aj to, že opatrovateľky nedostávajú doklady o zaplatenom cestovnom, o platbách provízií agentúram, ktoré sú často vo výške, ktorá výrazne zníženie odvodov ovplyvní, spravidla až na hranicu minima