moncahe
27.03.15,10:19
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať aké vzdelanie musí mať učiteľka v cirkevnej materskej škôlke. Máme takýto problém. Roky naša pani kuchárka (cca. 50 ročná) sa po zimný prázdninách zrazu stala pani učiteľkou bez pedagogického vzdelania. Dožadovali sme sa vysvetlenia od pani riaditeľky no jej odpoveď znela,komu sa nepáči môže zo škôlky odísť a ani nechcela na podnet rodičov zorganizovať rodičovské združenie a o danej situácií nás informovať. Keď som sa jej viac krát pýtala, či je to takto v poriadku tvrdila mi, že teraz si robí školu a môže v škôlke učiť. Viacerý rodičia sme z toho pohoršený nakoľko naše deti ju neberú ako p. učiteľku ale p. kuchárku a tak ju aj volajú. A ešte by som sa chcela informovať koľko detí môže byť umiestnených v jednej triede. Do včerajšieho dňa naše deti v počte 24 mali 2 miestnosti jednu hraciu a na jedenie a druhú na spanie. Od včerajšieho dňa cez noc a oboznámenia rodičov majú už len jednu malú miestnosť,kde vykonávajú všetky činnosti a do druhej prisťahovali ďaľších 15-20 malých 2-3 ročných. Tieto deti sa v miestnostiach tlačia používajú spolu jednu malú kúpelku aj miestnosť na prezliekanie. Poi včerajšom hrubom nátlaku na riaditeĺku nech nám vysvetlí čo sa deje sme dostali odpoveď, že keď sa nám nepáči môže škôlku zavrieť. Viete nám pomôcť kde sa môžeme obrátiť s týmito sťažnosťami? Za promptnú odpoveď vám veľmi pekne ďakujem
sosak
27.03.15,09:41
Sťažnosťami môžeš akurát docieliť zatvorenie MŠ, ktorú navštevuje tvoj syn. Pani riaditeľka sa snaží vyhovieť ďalším rodičom umiestniť ich deti, aby mohli pracovať. V Rožňave nie je dostatok kapacít predškolských zariadení. Určite by som neriešil vzdelanie, resp. ako volajú deti pani kuchárku, ktorá diaľkovo študuje, ale aký má prístup ku deťom.
.................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. .................................................. ..

Doplnenie : jeden sa nestačí diviť, po prečítaní komentárov, koľko netolerancie a neochoty riešiť konkrétne zo zainteresovanými. Však cirkevná MŠ má svojho zriadovatela, konkrétne Cirkevný zbor ECAV na Slovensku. Mimochodom, keby si sa pozrela na vebstránku, tak by si videla, že riešia personálne obsadenie v predmetnej MŠ : http://www.ecav-rv.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=124:hadame-uiteaku-pre-ecm&catid=2:oznamy
Tak aspoň tvoj záujem o vzdelanie pracovníkov MŠ je ale úplne irelevantný, možno si napálená, že nezobrali teba.
Toto som vedel už pred mojou prvou odpoveďou a čakal som reakcie. :D
ninka24
27.03.15,09:58
Určite tie počty na triede nie sú v poriadku! Aby takéto "zlúčenie" mohlo prebehnúť, musia mať stanovisko hygienika, ktorý určí podľa veľkosti priestoru - triedy v m2, koľko detí sem môžu umiestniť! To že nieje kapacita, neznamená, že natlačia 24 detí do jednej miestnosti a už vôbec nie je v poriadku, že s ďalšou triedou používajú jedno spoločné sociálne zariadenie ( mám na mysli počet umývadiel a WC) !!! Na počty detí v MŠ sú jasné pravidlá a kritériá vyplývajúce zo zákona! Je potrebné sa obrátiť na zriaďovateľa MŠ. V takejto situácii si koledujú akurát o dosť veľký problém! Ďalšia kapitola je "Kuchárko - Učiteľka" je nemysliteľné, aby deti v MŠ vyučovala osoba, bez pedagogického vzdelania - aj keď je otázne, či je tam prijatá ako vyučujúci, alebo asistent vyučujúceho. Neviem prečo v našej spoločnosti panuje názor, že v MŠ sa učiteľky s deťmi "hrajú" a túto prácu môže vykonávať ktokoľvek.....!!!!!! ????
Ak sa osobnosť dieťaťa nerozvíja a nevzdeláva už ani v MŠ pod odborným pedagogickým vedením, na čom chceme stavať rozvoj a vzdelanie po nástupe do ZŠ ?
ninka24
27.03.15,10:05
Absolútne nesúhlasím! To že v Rožňave nieje dostatok kapacít nieje problém rodičov, ale zriaďovateľa! Však predsa oni pred začatím každého nového školského roka majú zoznamy detí, ktoré majú nárok na predškolskú dochádzku a sú povinný túto situáciu riešiť! - či už rozšírením kapacít, alebo prijať do MŠ len tie deti ktoré sú v predškolskom veku! A tak isto je omyl, že vzdelanie nieje podstatné. To že pani kuchárka má skvelý vzťah k deťom ešte neznamená, že dokáže tie deti aj vzdelávať!
alaya1
27.03.15,10:10
So staznostou sa obrat na zriadovatela skoly.
Mariana B.
27.03.15,10:16
No myslím si, že to nie je v poriadku - jednak kvalifikácia "učiteľky" a jednak počet detí, ktoré využívajú spoločné WC a umývadlá.
Zákon 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch:
.
.
.
§ 7
Kvalifikačné predpoklady
.....
(2) Požadovaným stupňom vzdelania pre učiteľa podľa § 13 písm. b), c), d), f) a g) a pre odborného zamestnanca je najmenej vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Požadovaným stupňom vzdelania pre
a) učiteľa základnej umeleckej školy a korepetítora je aj vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa
alebo vyššie odborné vzdelanie,
b) učiteľa materskej školy, vychovávateľa a pedagogického asistenta je aj vysokoškolské
vzdelanie prvého stupňa alebo úplné stredné odborné vzdelanie,
Mariana B.
27.03.15,10:24
Prístup riaditeľky, že na sťažnosti rodičov odpovedá, že keď sa im nepáči, tak môžu odísť alebo škôlku môžu zavrieť, je neprofesionálny.
A vnímať škôlku tak, že "veď hlavne nech to deti cez deň prežijú, je jedno kde sú a kto sa o nich stará", tiež nepokladám za celkom správny prístup.
ninka24
27.03.15,11:24
citácia zákona je správna, len doplním posledné podstatné slovo "Kvalifikačné predpoklady ..... učiteľa materskej školy, vychovávateľa a pedagogického asistenta je aj vysokoškolské
vzdelanie prvého stupňa alebo úplné stredné odborné vzdelanie" pedagogické!
ninka24
27.03.15,11:29
Ešte doplním, že každá MŠ má schválenú kapacitu detí, ktorú musia dodržať počas školského roka. Nemôžu príjmať nové deti do bezvedomia! Však majú nejaký rozpočet, z ktorým musia hospodáriť.
alaya1
27.03.15,11:31
moncahe - my si tu tykame vsetci :)
sosak
27.03.15,13:09
Zainteresovaní vedia, doplnil som vo svojej odpovedi.
sosak
27.03.15,20:09
moncahe, píšeš.akoby som ja mal niečo spoločné s cirkevnou MŠ. Jsi vedle, jako ta jedle. Doporučujem ti, aby si si preštudovala, ako ťažko sa realizoval projekt rozšírenia ECMŠ v Rožňave : http://www.ecav-rv.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=15&Itemid=19
http://www.ecav-rv.sk/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=10:ecm-projekt-novy-stav&Itemid=18
Ako si ty prispela, alebo pomohla k zriadeniu tejto MŠ, keď vieš iba kritizovať a útočiť a vidieť iba " svoje " práva? Niektorí rodičia, vlastnými rukami pomáhali pri obnove priestorov. Môžeš byť rada, že ti niekto dal zadarmo informácie, ktoré sú voľne prístupné a ktoré si sama nevieš nájsť.