reny01
27.03.15,16:06
Mozem Vas poprosit o radu ?
Ex vybral pozicky este pocas manzelstva,neplatil ich.Po rozvode sme vysporiadali BSM.
Banka sa na mna stale obracia s vyzvami.
Dnes mi poslala Slov. sporitelna Oznamenie o zacati vykonu mand.cinnosti,ktoru bude vykonavat advokat.
Co mam robit.Ja som nic nepodpisovala.Moze mi advokat siahnut na prijem,alebo peniaze na ucte?
Aky je tam postup?
Dakujem. Nejedna sa o hypoteku.
misoft
28.03.15,11:09
Môže! Pôžičky realizované počas manželstva - automaticky si spoludlžník! Neskoršie vysporiadanie BSM to už neovplyvní.
Advokát ti však nesiahne - to exekútor! Advokát len v mene banky vykoná potrebné úkony - súd, platobný rozkaz, exekútor....
Mária27
28.03.15,11:41
A to je kde napísané?
Mária27
28.03.15,14:58
Na príjem druhého manžela sa nikdy nesiaha, lebo to nie je vec v BSM. Dlhy jedného manžela by bolo možné uspokojiť z BSM (§ 147 obč.z.) len ak by nejaké BSM existovalo.
misoft
28.03.15,15:02
Ja som to pochopil takto:
Ex- ešte počas manželstva (BSM platí), zobral pôžičky - pretože BSM bolo, spoludlžníkom sa stáva i manželka (majú predsa spoločný majetok!)
Po rozvode sa vysporiadalo BSM, teda čokoľvek sa stane PO vysporiadaní BSM, sa netýka druhej osoby. Ale to, čo sa realizovalo PRED vysporiadaním - to platí!
Banka - akiste na základe mandátnej zmluvy poverila advokáta XY, aby v jej mene konal na vymožení dlhu. Takže v mene banky pán advokát bude konať. A on už nezisťuje, že teraz už nemajú spoločný majetok, v dobe, keď sa to udialo - spoločný BOL! Tak mu to banka dá na papieri a on len zistí, že v tej dobe bola ako spoludlžník aj manželka (teraz ex-manželka).
Nuž a aký je postup pri vymáhaní dlhu?
Výzva, súd, plat. rozkaz, exekútor (a on zablokuje účty). Ale nie advokát.
http://www.aliskova.sk/vymahanie-pohladavok-postup/
P.S. Sa divím, že práve ty sa to pýtaš....
Nie je o tom niečo písané v Občianskom zákonníku?
Mária27
28.03.15,16:07
Kde je napísané, že ak jeden urobí dlh, automaticky je spoludlžníkom aj druhý manžel?
reny01
28.03.15,17:36
Mne tiez tvrila advokatka ,ktora pripravovala BSM ,ze dlhy su len jeho.Aj keby som nieco podpisala a dokazala, ze peniaze neboli pouzite na spolocnu domacnost,tak som v prave.
reny01
28.03.15,17:59
majkii
30.03.15,20:12
reny01, dovolím si praktickú skúsenosť, nakoľko môj kolega absolvuje niečo podobné. Tebou uvedená banka ho považuje za spoludlžníka na hypoúvere bývalej kolegyne (uviedla ho do omylu), nesplácanie z jej strany - najskôr výzvy, potom mandátna spoločnosť nemenovaného advokáta R.K. a potom po navrátení od mandátnej spoločnosti späť banke z čista jasna SMS o debetnej transakcii rovnajúcej disponibilnej sume na účte, zostatok po transakcii = 0,00 EUR. O pár dní prišiel domov pozdrav z banky oznámenie o započítaní pohľadávok. Ak by včas previedol prostriedky na účet v inej banke, vec by sa dostala do konania v ktorom by sa mohol účinne brániť a pritom by nezostal bez peňazí.

Milá reny01, zo zadania vyplýva, že banka ťa považuje za dlžníka bez ohľadu na právnu podstatu a siahne ti na peniaze ak máš účet v tej istej banke formou započítania pohľadávok. Tak sa dostaneš do nevýhody, budeš sa musieť domáhať vrátenia takto neoprávnene započítanej pohľadávky na súde.
Ak nemáš účet v uvedenej banke, banka bude postupovať tak, že bude vymáhať pohľadávku súdom, tam sa ale budeš môcť účinne brániť, a ja si myslím že aj celkom úspešne.
aenri
31.03.15,17:04
A vysporiadali ste si po rozvode aj dlhy? Lebo ked nie tak mas o zabavu postarane. Pôžičky a úvery vzniknute v manzelstve zavazuju len toho, kto je na nich uvedený ako dlžník.

Pokiaľ si nebola spoludlžníčkou ani ručiteľkou, tak na teba priamo nemaju jeho závazky dosah. Druhá vec je majetok z byvaleho BSM, ktore bolo vyporiadane. Na ten moze exekutor pri exekucii siahnut. Ale na tvoj vylucny majetok nie.

A nakoniec advokat ti na nic siahnut nemoze, len exekutor.
reny01
01.04.15,05:39
Ja som si vedoma, ze som nic nepodpisovala, dlznik je uvedeny ex.napriek tomu mi poslali Oznamenie o zacati vykonu..
V BSM sme vseobecne uviedli, ze dlhy berie na seba.
Ako mi moze siahnut na majetok z bývalého BSM, s tym som sa nestretla.
Ziskala som takto byt pri vysporiadani.To znamena ,ze mi moze siahnut na byt ??
Mária27
01.04.15,07:58
Pozri čo ti píše Majkii - aby si nemala peniaze v tej banke