reny01
27.03.15,19:57
Byvaly manzel vybral pozicky pocas manzelstva a nesplacal ich .Teraz ma kontaktuje banka postupila to advokatovi.Dlznikom je ex. Ako mam postupovat ja .
Staci poslat doklady o rozvode a BSM?
DAKUJEM.
duves
28.03.15,06:36
Ak bývalý manžel vzal úver/y za trvania vášho manželstva a nemali ste zrušenú BSM (alebo zúženú k pôžičke) , tak dlžníkom, resp. spoludlžníkom je automaticky aj druhý z manželov.
Mária27
28.03.15,11:51
Kde je to napísané?
duves
28.03.15,11:54
Mária27
28.03.15,12:47
Záver odkazu:
Z vyššie uvedeného zákonného ustanovenia a judikátov, možno vyvodiť, že peniaze, ktoré nadobudla Vaša vtedy ešte manželka, nepatria do BSM. Vyplýva to najmä z judikátu R 57/1970, v ktorom sa uvádza, že „...a ktorý ich vynaložil v skutočnosti na spoločný majetok zo svojho, sa prihliadne pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva...“ Súd mal teda za to, že ide o vynaloženie prostriedkov zo svojho, ak si manžel požičia výlučne sám finančné prostriedky. Ak by tieto prostriedky použil na kúpu veci počas manželstva, táto vec by patrila do BSM a na jej vklad (t.j. peniaze, ktoré použila) by sa muselo prihliadať pri vyporiadaní BSM a tieto peniaze by sa jej podľa § 150 Občianskeho zákonníka museli vrátiť. O spoločný úver by šlo iba v prípade, ak by ste zmluvu o pôžičke (úvere) podpísali aj Vy. Ak počas manželstva však manželka vykonala nejakú splátku na svoj úver (pôžičku), tak túto sumu (splátku) musí vrátiť do BSM a tá sa bude vyporiadavať.
Mária27
28.03.15,14:55
Ak bývalý manžel zobral pôžičky bez teba, hoci aj počas manželstva, zodpovedá za ne sám, musí ich splatiť sám. Podľa § 147 občianskeho zákonníka by však exekútor mohol pohľadávku vzniknutú počas manželstva uspokojiť z BSM, lebo aj tam je jeho majetok. Ak BSM neexistuje, nemôže žiadať od nedlžníka.

Ak by bol manžel za tie peniaze kúpil nejaké veci do BSM, museli by ste to pri vyporiadaní BSM brať ako jeho peniaze vložené do BSM a dostal by z BSM viac ako polovicu (§ 150). Vy ste si však BSM vyporiadali a jeho dlh zostal len jemu.
O tom je aj priložený judikát.

Nedaj sa. Pošli banke doklad o rozvode a doklad o vyporiadaní BSM.
misoft
28.03.15,15:28
Ale banka (a advokát) už neskúma, či sa pôžička použila len pre jedného, alebo pre oboch! V čase poskytnutia pôžičky mali spoločný majetok! Takže i dlh je spoločný.
misoft
28.03.15,15:30
Poslať môže. Ale sa porovnajú dátumy! Pôžička, rozvod, vysporiadanie BSM - kto je víťaz? Ten so skorším dátumom....
Mária27
28.03.15,16:08
Majetok a dlh sú dva rozdielne pojmy.
Mária27
28.03.15,16:11
Pozri sa na výrok súdu v priloženom linku "pôžička jedného" : Vznikl-li za trvání manželství dluh, z něhož byl zavázán jenom jeden z manželů, který např. uzavřel vlastním jménem smlouvu o půjčce, ...
duves
28.03.15,16:42
Neviem, či čr ma tu tu istu legislatívu ako sr, ale na slovensku je to tak, ako som zalinkoval. Pri existencii BSM je dlh jedneho z manželov automaticky dlhom aj toho druheho.
Mária27
28.03.15,17:28
Nájdi mi tam "je dlh jedneho z manželov automaticky dlhom aj toho druheho" !!!
Pravdou je len to, že
1. si môže zobrať pôžičku be z súhlasu druhého
2. vymáhať splácanie možno z BSM
Mária27
28.03.15,17:29
Ja viem, ktorú legislatívu máme rovnakú - aj ktorú sme mali a dokedy
Mária27
28.03.15,17:29
Ano
reny01
28.03.15,17:52
Este som nasla tuto info...
Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia (exekúcii) uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. To znamená, že v prípade exekúcie môže exekútor siahnuť aj na spoločný majetok, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. A toto je smerodajné. Netreba však zabudnúť aj na to, že exekútor nikdy nemôže siahnuť na majetok, ktorý je vo vašom výlučnom vlastníctve.

http://www.rodinka.sk/vazne-veci/rodinne-financie/manzelske-tajnosti-dlhy-
jedneho-z-partnerov/
Mária27
28.03.15,17:59
presne tak to je ten § 147 ods. 1 občianskeho zákonníka: Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
misoft
28.03.15,18:37
Mária27 - sme na Slovensku. Výroky českých súdov v tomto tu nemajú oporu. Radíš dobre, ale v tomto jsi vedle jak tá jedle...
misoft
28.03.15,18:41
Takže?
Tento tvoj komentár a toto
" Mária27 (Dnes 19:28) Nájdi mi tam "je dlh jedneho z manželov automaticky dlhom aj toho druheho" !!!
Pravdou je len to, že
1. si môže zobrať pôžičku be z súhlasu druhého
2. vymáhať splácanie možno z BSM "
si odporujú...
A pokiaľ je z otázky jasné - dlh vznikom počas BSM! Už sa neprihliada, že sa rozviedli a vysporiadali BSM, dlh vznikol PRED týmto právnym úkonom.
Mária27
28.03.15,20:27
To si sa na akej univerzite naučil, že z BSM sa dá stále platiť aj keď už žiadne BSM nie jel? Môžeš sa lyžovať na vlanajšom snehu?