himalajka
28.03.15,00:06
Už minule som sa radila, čo mám robiť, keď sa mi psychicky chorý brat vyhráža, že mi podpáli dom. Poradené mi bolo, že mám vec dať na prokuratúru. Urobila som tak. Po vyšetrovaní mi bolo odpísané, že sa uznesenie policajta, ktorý vydal obvinenie zrušuje, pretože som to podala neskôr a nie hneď a závažnosť konania obvineného je nepatrná.
Takže brat začal na mňa odvtedy vyslovene útočiť. Včera, keď som mala pracovnú návštevu, ktorú som vo večerných hodinách vyprevádzala, zatvárala som bráničku a v kríkoch oproti už na mňa striehol. Vybehol z tmy a s revom bežal ku mne: "Boha ti! Zabijem ťa ty špina!!" Všetko som pustila, doklady,pero..kričala som hlasno o pomoc a bežala som do domu! Ihneď som ešte v šoku zavolala políciu. Tí prišli až o 25 minút. Ustráchaná som ich čakala v kuchyni. Bála som sa aj ísť otvoriť, až keď som videla modré blikajúce svetlo auta. Rozpovedala som im vec, prehľadali mi záhradu, potom sa dozvonili bratovi, ktorý by inak ani neotvoril, ale videli ho v okne - osvietili ho baterkou. Ten začal vykrikovať, že som ho napadla ja, zbila som ho vraj a dokopala. Bolo mi do plaču, keď mi to policajti vraveli. Vraj je to tvrdenie proti tvrdeniu a dostane sa to maximálne na priestupkové oddelenie. :-( Vyšiel aj môj 80-ročný otec. Na toho začal brat kričať, že "keď henten starý zdochne, ja urobím so sestrou poriadok".
Bojím sa o vlastný život a nepomôže mi ani polícia /tí sa ešte rozčuľovali, že načo ich volám, oni majú veľa papierovačky a na toto nemajú čas/ a prokurátor? Ten si počká až ma zabije a potom to bude pre neho zaujímavé a dostatočne závažné.
Pokiaľ žije otec nejako so strachom chodím von - do záhrady, ale brat už stojí pri mne a pozerá sa. Večer, keď chodím domov, vždy je pri bráne! Sama sa bojím vyjsť na ulicu. Keď nebude žiaden svedok, obávam sa, že ma zabije!
Pomôžte, ak niekto viete. Ďakujem

Chcem si dať namontovať na dom kamery, len to stojí dosť peniažkov, tak šetrím na to. Ibaže človek bez normálneho uvažovania vykoná čo chce i pred kamerami. Jeho agresivita sa stále stupňuje a stupňuje.
alaya1
28.03.15,06:04
Myslim, zeby si mala oslovit media, hned by sa kompetentni rozhybali. A ak chodis von, neviem, ci mas taku moznost mat pri sebe vzdy nejakeho svedka.
arizona
28.03.15,06:41
Podaj pisomnu staznost na necinnost Policie.

http://www.minv.sk/?policia_podanie_staznosti

Policajti sa spravali neprofesionalne,nemozu odmietnut presetrenie,ak si podala trestne oznamenie na cloveka,ktory ta ohrozuje na zivote a vyhraza sa zabitim. Podla spravnosti mali policajti overit,ci ma brat nejake znaky nasilia po bitke,ci kopancoch,ked tvrdil,ze ty si napadla jeho.
Tiez je divne,ze on tá napadol u teba doma,ale uznali jeho verziu,ci zamietli pripad pod koberec,ze je to tvrdenie proti tvrdeniu...
A nakolko to nie je prvy krat,mali by ho dat aj vysetrit psychiatrovi. Ak mas nejakych svedkov na hrube spravanie tvojho brata,mozes ich tiez navrhnut vypocut.
Stoj si za svojim,ziadaj presetrenie,stazuj sa na postup Policie. Jednaj radsej pisomne a vzdy ziadaj,aby ta informovali pisomne...


Doplnenie: v predoslej teme si pisala,ze brat je schizofrenik. O to doraznejsie trvaj na vysetreni pripadu a taktiez ziadaj aj nariadit psych.vysetrenie brata. Ak sa schizofrenik nelieci a neuziva lieky,moze byt velmi nebezpecny pre okolie. To naozaj cakaju,pokym ta nezabije???
Dáša_
28.03.15,07:07
Nedá sa použiť kamera? Aspoň na začiatok.
lujza.j
28.03.15,07:10
buchač
28.03.15,07:51
Dáši...a ako si konkrétne predstavuješ to snímanie kamerou ?
Dáša_
28.03.15,07:59
napríklad nainštalovať kameru na dom - zrejme sa chodí k domu vyhrážať častejšie
buchač
28.03.15,08:09
Šak hej, ale himalajka píše, že si na kamerový systém šetrí.
No na druhej strane to snímanie nie je až také jednoduché. To namontovanie-snímanie je potrebné nainštalovať v medziach zákona.
----------------------------------------------------
Ale ono je to v takýchto prípadoch aj tak na trt.
Ak je pravda,že brat je na hlavu, tak ho nezastavia ani tie kamery.
----------------------------------------------------
Zákony sú tiež na trt, polícia na všetko nestačí.
...a média ? Tie tiež nie sú všemocné, pokiaľ nezacítia pach krve (ergo sledovanosť), tak sa na to vyprdnú.

Takýchto prípadov je totiž v tomto Kocúrkove plno...

===================================
Ale taký pitbull tiež nie je na zahodenie...;)
Jarka 1
28.03.15,10:50
pár dní dozadu bolo v telke, že na generálnej prokuratúre zriadili novú linku

linka pre týrané ženy a deti:
0800 300 700
tyranie@genpro.gov.sk

Zavolaj si rovno tam, určite poradia a možno aj policajtov postavia do pozoru, aby situáciu nepodceňovali.
himalajka
28.03.15,18:17
svedkov posledného útoku nemám, policajti povedali, že je to tvrdenie proti tvrdeniu a aj tak to skončí na priestupkovom oddelení. Teda od podania trestného oznámenia ma logicky odhovorili. Veď aj keď zbil svoju vlastnú ženu a synovi zlomil ruku, zaplatil na priestupkovom iba 50€ pokutu. Mám asi 1cm zväzok jeho priestupkov obdobného charakteru a bolo mu dokázané iba pár vecí s malou pokutou.
Brat býva v dome cez ulicu. Takže ma napadnúť môže kedykoľvek. Už minule na polícii mi povedali, že oni ho na psychiatriu dať nemôžu, ale môžem ho dať ja. No ja na to odvahu nemám, čo keď ma aj keď sa dostane na liečenie neskôr v zúrivosti napadne?
himalajka
28.03.15,18:22
Nemám svedka. Už som to raz urobila a priamo na prokuratúru. A mala som aj svedka. Zamietli to. A záver? Proti tomuto uzneseniu žiadosť nie je prípustná.
himalajka
28.03.15,18:44
nie som týraná.
arizona
28.03.15,20:23
Nekomunikuj ustne,vsetko na papieri,aby si mala dokaz!!! A nedaj sa odhovorit od nejakeho neschopneho a leniveho policajta od podania trestneho oznamenia! To nemozu odmietnut,musia presetrit! Trvaj na svojom,jednaj razne,nedaj sa odbit. Vyhroz sa im,ze podavas na nich staznost a ze prizves media,snad sa rozhybu. Poznam osobne dva pripady ludi,na ktorych bolo podane trestne oznamenie za vyhrazky smrtou. Jeden skoncil v Leopoldove za mrezami,druhy zatvoreny v psych.ustave. Policia konala okamzite,aby ochranila obet napadnutia
Jarka 1
29.03.15,06:55
A veru si týraná. Týranie nie je len to, že ťa niekto zmláti. Aj psychický teror je psychické týranie. Neboj a zavolaj tam.
misoft
29.03.15,08:45
Chceš naznačiť, že i na prokuratúre to zamietli? Nuž v tom prípade sa obrať vyššie - ak okresná nekoná = krajská prokuratúra.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-153#f5786409
§32, §34, §54
rybička380
29.03.15,13:20
Neviem, či dokážem pomôcť radou, ale pridám aspoň svoju skúsenosť. Sestra, taktiež s diagnózou schizofrénia, sa nám neustále telefonicky i osobne vyhrážala, že sa zle staráme o svoje deti, že sú to vlastne jej deti, písala na nás stále mnoho sťažností na všetky úrady, na ktoré si spomenula. Neustále som bola kontrolovaná zo strany sociálky a mesta, či nezanedbávam výchovu svojich detí. Škôlka, škola, náš detský lekár neustále vypisovali na nás posudky. Bolo to pre nás s manželom veľmi ponižujúce, nie sme žiadne sociálne prípady, obaja so vzdelaním, relatívne s nadštandardnými príjmami, bývanie v samostatnom dome s obytnou plochou 260 m2. Keď sme pochopili, že toto všetko je prejav choroby a dobrým ani zlým slovom nezmôžeme nič, kontaktovali sme sa s jej lekármi a začali sme s nimi spolupracovať. Je to veľmi dlhý proces, celé to trvalo 7 rokov, ale nakoniec sme súdne docielili zbavenie právnej spôsobilosti sestry, keďže všetky tieto jej prejavy boli dôsledkom nedodržiavania liečby nariadenej jej psychiatrom. Teraz je umiestnená v domove sociálnych služieb, stav sa po 2 rokov pravidelnej kontrolovanej liečby výrazne zlepšil, predchádzajúce dobré kontakty spred 10 rokov sa postupne obnovujú, pravidelne si ju berieme k nám domov nielen na návštevy, ale aj počas všetkých sviatkov a jednoducho vtedy, keď máme čas. Deti ju stále majú rady, keďže všetko jej vyčínanie okolo našich detí išlo mimo ich chápania, ona im vždy, keď vie, že po ňu prídeme, niečo kúpi, napečie koláč alebo vlastnoručne vyrobí (je veľmi šikovná na domáce práce). Relatívne dobre sa aklimatizovala aj v domove sociálnych služieb, majú ju tam radi a sama si teraz, keď už je pod správnou liečbou, povie, že vie, že je tam kvôli tomu, lebo neposlúchala a nebrala lieky na svoju chorobu. Bolo to však veľmi ťažké obdbobie.
lujza.j
29.03.15,13:33
na každé rozhodnutie sa dá podať sťažnosť v zákonnej lehote...
..podnet podaný priamo na prokuratúre...je na "vybavenie"zaslaný na mieste príslušné oddelenie PZ...
Peggynka
29.03.15,13:47
Ale asi musia informovať prokuratúru o vybavení,či?
lujza.j
29.03.15,13:52
každý spis dozoruje prokurátor....s každým jedným rozhodnutím orgánu PZ....sa prokurátor stotožní alebo nie...a dá pokyny.....
himalajka
30.03.15,01:28
Veľmi šťastný koniec. To je super. Sa teším s vami. :-) U mňa je to o to iné, že brat je agresívny a majetnícky. Kvôli fiktívnym peniazom a majetku je ochotný zabiť ma. Tiež uvažujem aj o ústavnej liečbe pre neho, lenže keby to malo trvať 7 rokov, určite by som to neprežila. Býva prakticky vo vedľajšom dome a ja som sama, teda s 80-ročným otcom.
himalajka
30.03.15,01:38
áno, na kamerový systém mi už robia rozpočet. Som si vedomá, že nemôžu snímať verejné priestranstvo.Si myslím, že aspoň zaznamená okolie domu. Budem vedieť dokázať vstup na cudzí pozemok, teda, pozriem si, keď budem prichádzať a vychádzať z domu, či tam nie je a nebudem sa tak báť. Taktiež si možno nedovolí rozbíjať vypínače svetiel a pchať zápalky do zámkov.
Aspoň trocha istejšie vchádzanie a vychádzanie. Otázne je, čo urobí, keď budem pracovať v okrasnej záhradke. .-( No musím aspoň niečo málo urobiť. Iné ma nenapadá. Pes asi nie. Bol by chudák stále sám. Som veľmi zamestnaná.