peterele
28.03.15,12:20
Dobry den, v juni 2013 som si zalozil zivnost, pracoval som ako Elektrikar - co mam aj vystudovane. Po cca 10 mesiacoch v maji 2014 som si dal zivnost pozastavit, od vtedy som nebol nikde zamestnany, za obidve zdanovacie obdobie - mam na mysli aj rok 2013 , 2014 som nedosiahol hranicu zarobku 4000e , cize dan mi vysla nulova. Prave som dostal ponuku ist robit elektrikara pre firmu ktora ma zakazky v Holandsku ale aj nemecku a okrem ozivenia zivnosti , po mne chcu aj pracovne povolenie A1 ktore je podmienkou, dopocul som sa ,ze ak som mal pozastavenu zivnost a teraz si ju obnovim, budem musiet cakat 2 mesiace kym mi toto povolenie slovenske urady vydaju. Kedze som bol prvy rok ako zivnostnik oslobodeny od socialky, co znamena,ze tam ziadne dlhy nemam, to iste plati aj o zdravotke kde dlhy nemam takisto. Moja otazka na vas znie : som povinny po obnoveni zivnosti, cakat tieto 2 mesiace na pracovne povolenie A1 alebo je to inak ? Podla informacii na internete si myslim ,ze splnam kriteria k uspesnemu ziskaniu tochto povolenia A1. Zamer prace je rovnaky aky bol tu v SR - elektrikar, nemam ziadne dlhy, uz uplinula polrocna lehota - cize aj zivnost mozem opat obnovit. Aky ma stat zaujem na tom aby som neziskat toto povolenie co v najkratsej dobe? Za skoru odpoved vopred dakujem. S pozdravom Peter Varholik.
ivka70
28.03.15,12:39
Predpokladam, ze nejde o zaujem nasho statu ale o dodrziavanie pravidiel EU.
Tie predpokladaju, ze si do socialneho systemu nasho statu zapojeny aspon mesiac pred vyslanim. A dalsie tyzdne sa asi caka na vybavenie.
Skus si pozriet tento dokument
http://ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=4944&langId=sk
Anik
28.03.15,13:50
Skôr ako odchádzaš do zahraničia si povinný pracovať vo svojom fachu tu na SVK
aspoň 2 mesiace a je potrebné doložiť aj vystavené faktúry na SP, ktoré by mali dokazovať, že si to naozaj dodržal. A ako píše ivka70 súvisí to s dodržiavaním európskych noriem a SVK sa im musí v tomto smere podriadiť.