ruutu
28.03.15,14:53
dobry den, chcela by som sa spytat, pracujem vo firme 7,5 roka a vznikli tu zmeny , ktore ma viedli do dlhodobych zdrav.problemov ktore mi stazuju resp.takmer znemoznuju pracovat tu dalej.preto chcem dat vypoved, ale chcem to spravit spravit spravne aby som sa co najviac ochranila.nacitala som si ze mozem dat vypoved dohodou a tam sa odvolat na § 63 pism b, proste chcem dosiahnut vyplatenie 3 mes mzdy na ktoru mam narok vzhladom na dlzku ktoru som tu odpracovala.len som si nie ista ci mam dat klasicku vypoved, alebo vypoved dohodou ......ako sa dopracovat k tomu, aby zamestnavatel pochopil ze si tu neprajem uz pracovat a mam problemy ktore sposobil on neustalymi zmenami ktore ma vedu uz k vaznym zdravotnym problemom...do dnesneho dna som zvazovala len cistu vypoved dohodou ale dnes som sa docitala ten paragr 63 a odstupne.a to ma samozrejme zaujalo,pretoze tuto pracu som mala rada ale vina je zial na strane zametnavatela.......och.snad ma pochopite.
Tweety
28.03.15,14:04
Výpoved dohodou ZP nepozná, ak chceš skončiť PP dohodou podľa par. 60 ZP z organiz. dôvodov aby vznikol nárok na odstupné, to musí navrhnúť zamestnávateľ, ide o jeho organiz. dôvody. Ak organiz. dôvody u zamestnáv. nie sú, určite sa na tom nedohodnete. Môžeš dať výpoved alebo skončiť dohodou bez odstupného.
dmc
28.03.15,14:18
Treba si uvedomiť, že tento postup je možný iba v prípade ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách.
Predpokladom použitia tohto výpovedného dôvodu je existencia organizačnej
zmeny, nadbytočnosť zamestnanca a príčinná súvislosť medzi organizačnou zmenou a nadbytočnosťou zamestnanca. V prvom rade pri uskutočnení organizačných zmien je potrebné, aby zamestnávateľ o organizačnej zmene písomne rozhodol s uvedením dôvodu organizačnej zmeny, počtu a štruktúry zamestnancov, ktorých sa organizačná zmena má týkať.
O výbere zamestnanca, ktorý je nadbytočný rozhoduje zamestnávateľ sám

Zdroj:
http://www.minv.sk/?materialy-a-dokumenty-z-oblasti-personalistiky-a-odmenovania&subor=164380


Až potom je možné uvažovaťo tom, akým spôsobom bude realizované samotné ukončenie pracovného pomeru: (Na dohodu treba súhlas oboch strán)

Odstupné pri skončení pracovného pomeru výpoveďou alebo dohodou je diferencované podľa doby trvania pracovného pomeru. Veľkosť odstupného však závisí aj od toho, či pracovný pomer bol skončený výpoveďou (podľa § 63, odsek 1, písm. a), b), c) ZP alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63, ods. 1, písm. a), b), c) ZP). Zamestnancovi po skončení pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnávateľa z dôvodov uvedených v § 63, ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo písm. c) Zákonníka práce bude patriť odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 2 roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 5 rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 10 rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov,
Zamestnancovi po skončení pracovného pomeru dohodou zo strany zamestnávateľa z dôvodov uvedených v § 63, ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo písm. c) Zákonníka práce bude patriť odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej
ako dva roky
a) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 2 roky a menej ako päť rokov,
b) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej 5 rokov a menej ako desať rokov,
c) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer
zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.,

Zdroj:http://sls.sk/new/uploads/Pravne-okienko.doc
ruutu
28.03.15,14:31
aha, ale mam niekde nacitane ze pri dohode mozem sa opriet o par 63 ods 1 pism b....??
Tweety
28.03.15,14:32
nie, ty nie, tak ako som už uviedla
ruutu
28.03.15,14:34
ok a co tak ochrana zamestnanca, ak sa stane ze je ohrozene jeho zdravie zo strany zamestnavatela, neustalymi zmenami a tlakmi....zaujima ma ako to je zo strany zamestnanca, co ja mozem spravit aby som sa mohla dopracovat k naroku na odstupne...
ruutu
28.03.15,14:35
aha, cize ja nemam ziadnu ochranu z mojej strany.mozem dat vypoved a nedopracujem sa k ziadnemu odstupnemu, aj ked vina nie je na mojej strane..
ivka70
28.03.15,14:35
Ty nemozes spravit nic. Odstupne je ochrana zamestnanca pri zmenach, ktore robi zamestnavatel. Netyka sa rozhodnuti zamestnanca skoncvit PP, nech uz ma na to dovody akekolvek.
dmc
28.03.15,14:37
mozes si zaobstarat dokazy a podat na zamestnavatela zalobu. Dokazne bremeno bude na tebe. Dalsia moznost je obratit sa s podnetom na inspektorat prace.
Tweety
28.03.15,15:07
akú ochranu chceš?
sosak
28.03.15,15:17
ivka70
28.03.15,15:21
O akej vine hovoris?
Ved vypoved ides davat ty ....
zuzana cinova
28.03.15,15:29
No ja som toto tiež riešila nedávno a tiež ma zmiatol text v § 60 ods.2 kde sa píše že dohodu uzatvárajú zamestnanec a zamestnávateľ písomne.....musia byť uvedené dôvody,ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa prac.pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v §63 ods.1 pís.a) až c)
veronikasad
28.03.15,15:54
ruutu, pozerala si v Zákonníku práce o aký výpovedný dôvod ide podľa § 63 odst. 1 písm. b), ktorý uvádzaš v prvom príspevku ?
ruutu
28.03.15,16:48
zdravotne dovody.nie?
ruutu
28.03.15,17:22
co ak zvolim dlhodobu PN? vzniknu tym zamestnavatelovi nejake problemy, kedy bude nachylny sa chciet so mnou dohodnut inak?
veronikasad
28.03.15,17:36
veru nie - sú to organizačné dôvody