romhiq
28.03.15,20:04
Môže mi riaditeľ štátnej školy zakázať vstup do budovy školy, prípadne vykázať ma z jej priestorov, napriek tomu, že som zapísaný v v knihe návštev, aj keď nenarúšam vyučovací proces ? Ide predovšetkým o novinársku činnosť alebo o občiansku aktivitu.
Na aký zákon sa môžem odvolať.
ivka70
28.03.15,19:07
Moze ti to neumoznit, v ramci bezpecnosti ziakov moze mat taketo opatrenia.
Ak chces robit reportaz, poziadaj riaditela o vstup.
misoft
28.03.15,19:10
A) Neupresnil si, v ktorej dobe sa domáhaš vstupu. Ak je to počas vyučovacieho procesu - kľudne môže.
B) Neupresnil si, o akú presnú aktivitu ide. Ak ide o zbieranie "kuriozít" - tak môže. Ak chceš informácie - tak postupuj podľa zákona o prístupe k informáciám. Ak chceš osobnú návštevu - ohlás sa.
C) Po škole žiadna osoba, ktorá tam nie je zamestnaná, nemá bez doprovodu a bez vedomia čo hľadať. Škola nie je holubník.
romhiq
28.03.15,19:21
takže škola je nedobytná pevnosť, v ktorej si riaditeľ môže robiť čo chce, šafáriť ako chce z mojich peňazí a ja ako občan tohto štátu nemám právo ani vstúpiť do tej budovy ?
ivka70
28.03.15,19:29
Skola je v prvom rade vychovna institucia, ktora zodpoveda za bezpecnost deti v case vyucovania.
Jej kontrolu a pripadne safarenie s peniazmi riesia ine organy, nie samozvany obcas s pastikom obcianskej ci novinarskej aktivity.
A pobytom v budove skoly tak ci tak safarenie s peniazmi neodhalis.
buchač
28.03.15,20:01
...vyber si ...;)

§ 153
Školský poriadok

(1) Riaditeľ školy alebo školského zariadenia vydá školský poriadok po prerokovaní s orgánmi školskej samosprávy a v pedagogickej rade. Školský poriadok upravuje najmä podrobnosti o
a) výkone práv a povinností detí, žiakov a ich zákonných zástupcov v škole alebo v školskom zariadení, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
b) prevádzke a vnútornom režime školy alebo školského zariadenia,
c) podmienkach na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
d) podmienkach nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje, ak tak rozhodne zriaďovateľ.
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/skolsky-zakon/
------------------------------------------------------------------------------

§ 4
Akademické slobody a akademické práva

(3) Na zabezpečenie akademických práv a akademických slobôd na vysokých školách sa zaručuje nedotknuteľnosť akademickej pôdy vysokých škôl okrem prípadov ohrozenia života, zdravia, majetku alebo prípadov živelnej pohromy. Akademickú pôdu tvorí priestor vymedzený nehnuteľným majetkom, ktorý vysoká škola vlastní, spravuje, má v nájme alebo kde sa plní poslanie a hlavné úlohy vysokých škôl a fakúlt. Vstup orgánov činných v trestnom konaní na akademickú pôdu povoľuje rektor.
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-vysokych-skolach/
bodliak
28.03.15,20:05
Škola nie je verejný priestor. Takže Ťa tam nemusí vôbec pustiť.