mondes
28.03.15,20:17
Ahojte, mám pred sebou faktúru z ČR vo výške 367 eur bez DPH. Ďalej je tam uvedená odpočítaná záloha 110 eur. Celkom k úhrade je 257 eur. Viem, že do DPH by správne mala ísť celková suma 367 eur. Ale čo v prípade, ak o tej zálohe 110 eur vôbec neúčtujeme (jednoducho chýba doklad o úhrade zálohy). Takže ak by som do záväzkov zaevidovala celkovú sumu faktúry 367 eur, tak zálohu vo výške 110 eur by som musela zaúčtovať interným dokladom ako nedaňový výdavok. Zaujíma ma, či jesprávne samozdaniť celkovú sume 367 eur, ak by som časť z faktúry účtovala ako nedaňový výdavok, alebo v tomto prípade samozdaním len sumu 257 eur a zálohu neriešim? (Ja som postupovala presne tak, že som samozdanila len tých 257 eur.) Môže to takto zostať, alebo musím robiť DDP? Ďakujem veľmi pekne.
Timea13
28.03.15,19:36
Môj názor je, že samozdaniť sa mala celá suma 367 Eur, nakoľko je to suma za celkovú výšku intrakomunitárnej dodávky. Tak to dal aj Čech do súhrnného výkazu.
mondes
28.03.15,19:48
Ďakujem. Ale čo potom v prípade, ak nemáme doklad o úhrade zálohy. Ako to vysporiadam v záväzkoch? Tých 110 eur mi tam bude "visieť" ako neuhradených. Ak však by som to zaúčtovala ako nedaňový výdavok (sme v strate, takže do N to nepotrebujeme), tak v tom prípade máme nárok pri samozdanení na odpočet celej čiastky DPH?
Timea13
28.03.15,20:36
To rozúčtovanie na daňový a nedaňový výdavok vzhľadom k DPH by asi nebolo dobré, pre nárok na odpočet celej výšky DPH, aj keď voči daňovej povinnosti by DÚ asi v plnej výške nenamietal. Je to pre Vás problém vyžiadať od dodávateľa náhradný doklad? Ak áno , dúfam, že sa bavíme o jednoduchom účtovníctve, ja by som to v plnej výške samozdanila, výška zdokladovanej úhrady ide do daňových výdavkov. Ja účtujem v Alfe - zostatok záväzku by som zlikvidovala ručne pridaním úhrady do dokladu - faktúry s poznámkou nezdokladovaná úhrada. A tým to zmizne zo záväzkov.
mondes
28.03.15,20:42
Ďakujem veľmi pekne. No mne ide o to, že ak samozdaním celú čiastku faktúry 367 eur, tak celá čiastka by mala ísť do VOZD. No ja nemám doklad o úhrade zálohy vo výške 110 eur, preto by mi to v záväzkoch svietilo ako neuhradené. Ale mám faktúru, na ktorej je suma 367 eur a odpočítaná záloha 110 eur. Takže k úhrade 257 eur. Nebolo by možné na základe tejto faktúry interným dokladom zaúčtovať tú zálohu do VOZD, aby bol celý nárok na odpočet DPH? Nie je tá faktúra vlastne dokladom o úhrade zálohy, ak je na nej uvedené, že záloha je odpočítaná? Ďakujem za názor.