Kajuska17
28.03.15,20:43
K 1.1.2014 sme prešli z jednoduchého účtovníctva na podvojné kvôli zápisu živnostníkov do obchodného registra (úprava zákona pre prepravcov nad 3,5 tony).
V postupoch píšu, že je potrebné otvoriť začiatočné stavy podľa výkazu majetku a záväzkov, čo som tiež urobila - pričom stav záväzkov a pohľadávok (321,311) je uvedený s DPH. Ďalej je v postupoch uvedené, že je potrebné zaúčtovať účtovné prípady zo zmeny metódy účtovania a to buď: 491/648 alebo 548/491. V prospech účtu 648 by vraj mal byť zaúčtovaný zostatok na 311 (ale tu mi už nie je jasné, či to má byť s DPH alebo bez DPH? logiku mi dáva bez DPH, keďže sme platcami DPH a DPH sme odviedli v 4.Q/2013) + zostatok na účte 112 (uvedené je že už zaplatený materiál, ale aj tu mi dáva logiku skôr nezaplatený a bez DPH, keďže v jednoduchom účtovníctve je gro v dni uskutočnenia platby, čiže zdanené neboli už len nezaplatený materiál, ale ten nie je práve zahrnutý v sume na účte 321?). V prospech účtu 548 by vraj mal byť zase zaúčtovaný zostatok na 321 (ale tu mi tiež dáva logiku bez DPH). Prosím preto o radu, ako skutočne postupovať.

Ďalej by ma zaujímalo aj zaúčtovanie Dane z príjmov FO a Dane z MV za rok 2013, keďže v roku 2013 to nebolo zahrnuté do výdajov (platba prebehla až v roku 2014) - (postup v jednoduchom účtovníctve) - a v podvojnom účtovníctve by malo byť zaúčtovanie zase: 591/341 pri vzniku účt.prípadu a pri úhrade 341/221 a tak isto pri MV: 531/345 a 345/221 pri úhrade, ale keďže sa v tomto prípade prechádzalo z jednoduchého účtovníctva, tak sa v predchádzajúcom roku nikde neevidoval tento nákladový účet (591, 531) a tým pádom nebola znížená o tieto sumy ani daň z príjmov, preto je možné si to uplatniť až tento rok, alebo aký je postup v tomto prípade? Ale ak som sa dobre dočítala, tak daň z príjmov nie je možné uplatniť si ako daňový náklad/výdavok, potom otázkou ostáva asi len daň z MV.

Tak isto by sa týkala tématiky aj otázka zdravotného a sociálneho poistenia za 12/2013, ktorá tiež nebola do výdajov/nákladov 2013 uplatnená, keďže platba tiež prebehla až v januári.

Ďakujem.
Kabaka123
29.03.15,05:54
celkom nerozumiem ankete... v ankete nie je otázka a obidve odpovede sú rovnaké...