6847
18.05.06,09:12
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť ohľadom možnosti výpovede nájomnej zmluvy bytu? V občianskom zákonníku sa uvádza, že výpovedná lehota je tri mesiace. Nakoľko som mal v minulosti s nájomcom problémy s platobnou disciplínou a nedodržiavaním domového poriadku chcem s ním uzatvoriť zmluvu, v ktorej by bola výpoveď v niektorých prípadoch okamžitá. Obstála by takáto výpoveď na súde?
Je možné v zmluve stanoviť nasledovné podmienky?

Prenajímateľ môže dať nájomcovi výpoveď i okamžite v prípade ak:
a) Prenajaté priestory dá nájomca bez súhlasu prenajímateľa do prenájmu tretej osobe.
b) Ak sa nájomca dostane do omeškania s úhradou nájomného o viac ako 5 dní odo dňa splatnosti nájomného. V tomto prípade sa nájomník zaväzuje zaplatiť pomernú časť nájmu ku dňu vysťahovania
c) Nájomca užíva prenajaté priestory v rozpore s touto zmluvou, alebo všeobecne záväznými právnymi predpismi, najmä z dôvodov uvedených v § 711 ods. 1 písm. c) Občianskeho zákonníka.
d) Ak nájomca napriek písomnej výstrahe užíva prenajatý byt spôsobom, že prenajímateľovi vzniká škoda, alebo mu hrozí značná škoda
Okamžitá výpoveď vyžaduje písomnú formu a je účinná do 3 dní po jej doručení, pričom za doručenie výpovede sa považuje aj jej uloženie ako podanej listovej zásielky na pošte.
2. Po podanej výpovedi, alebo tri mesiace pred skončením nájmu a odovzdaním veci je nájomca bytu povinný umožniť záujemcovi o prenajatie bytu jeho prehliadku v prítomnosti prenajímateľa (prenajímateľ vopred telefonicky dohodne návštevu s nájomníkom).
Nájomcovi vzniká povinnosť po skončení nájmu odovzdať byt prenajímateľovi v stave v akom ho prevzal s prihliadnutím na bežné opotrebenie. O odovzdaní bytu prenajímateľovi sa spíše zápisnica, v ktorej sa uvedie stav bytu v čase jeho odovzdania s uvedením vád, ktoré vznikli v dôsledku nadmerného opotrebenia bytu a nedodržovania povinnosti riadnej údržby a opravy bytu. Prenajímateľ odovzdá nájomníkovi kľúč od bytu, od predného a zadného vchodu domu a poštovej schránky po podpísaní tejto zmluvy. Nájomník sa zaväzuje po skončení nájomného pomeru uvedené kľúče vrátiť. Pri meškaní s odovzdaním bytu po skončení nájmu sa nájomca zaväzuje uhradiť prenajímateľovi zmluvnú pokutu vo výške 1.000,--Sk za každý deň neoprávneného užívania bytu.

Ďakujem
Oliver
Denisse1711
24.07.10,17:57
Toto by veru aj mňa zaujímalo, lebo niektorí nájomcovia sú naozaj hrozní. Teraz máme problém, boli sme na kontrole bytu a katastrofa je slabé slovo! Koberce smrdia močom od psov a tak otrasné. No a toto by aj mňa zaujímalo či sa dať okamžitá výpoveď (Občiansky zákonník§711 ods.1 písm.c) a či by ozaj obstála pred súdom....
ďakujem Denisa
Mária27
25.07.10,15:47
Na mnohé otázky máš odpoveď priamo v zákone, pozorne to prečítaj. Nájom bytu je chránený, preto si do zmluvy nemôžeš dať hocičo. Ako prenajímateľ môžeš dať výpoveď z dôvodu v § 711, lehoty a spôsob doručenia výpovede v 710 ...
a) najhoršie sa dokazuje, že to dal do prenájmu: bude tvrdiť, že je to návšteva, že mupolieva kvety a vetrá, kým je dočasne preč ...
b) podľa § 711 ods. 5 dokonca zanikne dôvod výpovede, ak je v hmotnej núdzi a zaplatí dodatočne
c) je to výpovedný dôvod, plus žiadať náhradu škody, ohlásiť priestupok ...
d) náhradu škody žiadaš, odvracať sa dá len bezprostredne hroziaca škoda (nie "možná").

Výpoveď sa v zmysle § 710 doručuje podľa § 46 obč. súdneho poriadku - s doručenkou doručením, alebo keď sa ti vráti po úložnej dobe nedoručené.

To ostatné je vlastne obsiahnuté v paragrafoch.

§ 685
(1) Nájom bytu vzniká nájomnou zmluvou, ktorou prenajímateľ prenecháva nájomcovi za nájomné byt do užívania, a to buď na dobu určitú, alebo bez určenia doby užívania; nájomná zmluva spravidla obsahuje aj opis príslušenstva a opis stavu bytu. Nájom bytu je chránený; ak nedôjde k dohode, možno ho vypovedať len z dôvodov ustanovených v zákone.
bb72
26.07.10,19:09
Ja davam byt do prenajmu na dobu urcitu a to na 6 mes. a pokial je najomnik normaly tak ju predlzim / normalny najomnik sa tazko hlada :) / a za omeskanie s najmom su urcene penale. Zda sa mi to celkom rozumne aj ked tazko povedat lebo v nasom state podvodnikov a zdochliakov zakon chrani a majitel bytu je bezocivec co pyta peniaze od chudaka co nema na najom lebo nepracuje alebo musel prepit peniaze peto ze je tak nestastny ze sa to ani vypovedat neda.
bb72
26.07.10,19:17
No a este aj tu zo senior member urobili zo mna juniora - to sa robi ? :)
Mária27
26.07.10,20:00
No a este aj tu zo senior member urobili zo mna juniora - to sa robi ? :)
Veď máš len dnešné dva príspevky. Kedy si bol senior?
Denisse1711
02.08.10,08:13
S tým úplne súhlasím...a ešte teraz v auguste to bude 3. mesiac čo nezaplatila a my prenajímatelia sme tí najhorší aj keď tá druhá strana nájomcovia si neplnia svoje povinnosti.
bb72
05.08.10,11:28
Sam som sa juniorom urobil - prihlasil som sa ako uzivatel pod menom ktore som zabudol a za svet som si nemohol spomenut a teraz som sa pod nim nevedomky prihlasil pricom mam uz nove meno belo72 - hlava derava ale aspon vidno ze uz som senior :) Takze si musim odpovedat na otazku ci sa to robi - ze to sa nerobi a hlavne by to nemala robit vlastna hlava :)