katarinka78
29.03.15,20:28
Ahojte, som zivnostnik, nemam vela vydajov, preto si uplatnujem pausalne vydaje, avsak chcem brat uver a aby som v banke podla ich vypoctov dobre vysla, preto si chcem dobrovolne uplatnit mensie vydaje ako 40%. Nenasla som nikde zmienku o takom postupe, je to povolene? podnikala som cely rok.
Tweety
29.03.15,18:32
Sú taxatívne dané.
Mila123
29.03.15,18:35
v tom prípade si daj skutočné......

v ZDP, § 6/10 , sú určené, že daňovník môže , v tom prípade nemusí.....


10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 4, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu v priebehu zdaňovacieho obdobia, uplatňuje tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to počnúc mesiacom, kedy nastali uvedené skutočnosti. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu, ktorý uplatní tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to aj za mesiac, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa odsekov 1 a 2, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu v rozsahu evidencie podľa § 6 ods. 11 písm. a) a d).
katarinka78
29.03.15,19:02
dakujem mila123, kvoli zneniu zakona sa prave pytam, da sa chapat dvojako. " moze, ... nemusi " by mi vyhovovalo, len neviem, ci to nie je vytrhnute z kontextu celej vety... " ak neuplatni preukazatelne..., moze uplatnit vo vyske 40% " to skor vyzera ako bud alebo. skutocne vyjavky nemozem, lebo som nezbierala bloky.
veronikasad
29.03.15,19:04
Pri paušálnych nemáš na výber. Ak si uplatníš preukazatelné (keď splňaš podmienky, môžeš daňovú evidenciu), príjmy musíš priznať všetky, ktoré výdavky zahrnieš - o tom rozhodneš sama ...
veronikasad
29.03.15,19:04
V akej oblasti podnikáš ?
katarinka78
29.03.15,19:05
dakujem tweety za nazor.
katarinka78
29.03.15,19:28
dakujem veronikasad, dan.evidencia neprichadza do uvahy, nemam ziadne doklady a nejake vydaje chcem odpocitat, neratala som s tym, ze to budem robit inak ako na pausal. robim administrativno-kancel.sluzby. dakujem za nazor, nechapem, preco sa nazory uctovniciek tak rozchadzaju, jedna mi to znizenie pausalu poradila.
veronikasad
29.03.15,19:30
Paušál môžeš znížiť jedine tak, že k 40 % nepripočítaš zaplatené poistné. Nemôžeš si znížiť %.
katarinka78
29.03.15,20:04
dakujem veronika, to som nevedela, aj ked ani tak to nevyjde dobre pre mna.
kukučka
29.03.15,20:09
Podnikala si celý rok?
katarinka78
29.03.15,20:20
ano
veronikasad
29.03.15,20:24
Tak urob daňovú evidenciu len s výdavkami na poistné - ak ti to vyjde lepšie.
katarinka78
30.03.15,12:15
dakujem veronikasad, nevyznam sa tu, kde ta mozem nejak ohodnotit? by si si zasluzila :-) ja nie som uctovnik, najlepsie sa mi teda vidi danova evidencia, mohla by som tam prip. dat este telefon, internet do vydajov, aj ked boli platene z inych uctov ako pouzivam na zivnost a mam nahlaseny na DU. len posledna otazka, ak uplatnim danovu evidenciu, nie som povazovana za uctovnu jednotku, teda nic k DP neprikladam, ze?
veronikasad
30.03.15,12:22
Odpovede v komentároch sa hodnotiť nedajú - poďakovala si, "body" nezbieram ...
Ak budeš mať daňovú evidenciu, nemusíš robiť účtovnú závierku. Na str. 3 pod odd. VI. zaškrtneš "Uplatňujem preukázatelné výdavky podľa § 6 odst. 11" a vyplníš tabulku v spodnej časti str.3 (pokračuje aj na str.4).
Môžeš si uplatniť výdavky za tlf. a internet aj keď si ho neplatila z firemného účtu (ak je na IČO), príp. len pomernú časť, ak ho využívaš aj súkromne.
katarinka78
30.03.15,22:46
veronika este raz dakujem za cenne rady :-)