petkor
30.03.15,08:48
Odberateľ si od nás nárokoval náhradu škody a my sme mu ju vyplatili - je to pre nás nedaňový náklad?

Je to odberateľ, ktorý od nás odoberal tovar. My sme mu určitý sľúbený tovar nedodali, nemu vznikla z toho titulu nejaká škoda - ako napr. prestoje robotníkov a podobne, fakturoval nám náhradu škody a my sme mu ju započítali s neuhradenými faktúrami. Je pre nás jeho faktúra za náhradu škody ako nedaňový náklad?
Prosím, potrebujem súrnu odpoveď.
Ďakujem
Chrusťa
30.03.15,07:00
v tomto prípade sa ja osobne domnievam, že je to pre vás nedaňový výdavok, kt. nemá veľa spoločného s daňovým výdavkom "na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov" v zmysle §2 zákona o dani z príjmov. V takomto prípade sa často vo firmách tvoria rezervy, kt. sú však pripočitateľnou položkou v daň. priznaní. Ale nech sa k tomu vyjadria aj ostatní, ja by som to osobne považovala za nedaňový výdavok
petkor
30.03.15,07:04
Tak v podstate to bolo započítané s našimi faktúrami, a obchody ďalej pokračovali. Ak by sme to neuznali, tak by už od nás nechceli ďalší tovar.
Ja sa tiež obávam, že by to malo byť nedaňové, ale konateľ hovoril, že sme to mali riešiť formou dobropisu alebo zľavy z ceny. Len to mali byť vystavené iné doklady.
Chrusťa
30.03.15,07:06
zápočet je jedna vec a druhá vec je uznateľnosť výdavku/nákladu/
petkor
30.03.15,07:08
Ja viem. ja som sa obávala toho, že to má byť nedaňové. Ďakujem veľmi pekne za rýchle odpovede.
KEJKA
30.03.15,07:41
Závisí od zmluvy, ktorú máte s odberateľom uzavretú. Predpokladám, že žiadnu, kedže od vás nakupuje iba tovar, a nejakú zodpovednosť ste na seba neprevzali.
Mohli by ste sa obhajovať, že takéto výdavky máte zakalkulované v marži, ale obávam sa, že to neobstojí.
Tiež sa prikláňam k tomu, že škoda bez náhrady je váš nedaňový výdavok.
Ale zmluvná pokuta v prípade nedodania tovaru načas sa môže zmluvne dohodnúť.
Kedže bola uhradená - započítaná, bol by to daňový náklad.
petkor
30.03.15,07:44
A bolo by riešením, ak by sa to bralo ako zmluvná pokuta? Samozrejme, ak by sme to mali uvedené v zmluve. To by po uhradení bol daňový náklad, však?
KEJKA
30.03.15,11:21
zmluvná pokuta v prípade nedodania tovaru načas sa môže zmluvne dohodnúť. A kedže bola uhradená - započítaná, je to daňový náklad.
doplňujem o túto vetu aj odpoveď.
petkor
30.03.15,11:23
Ďakujem veľmi pekne
skovco
30.03.15,13:09
Este ma napada jedno riesenie, dajte mu pre dalsie objednavky zlavu vo vyske tej pokuty - zlava vam ponizi vynosy a teda aj zaklad dane.
petkor
30.03.15,13:17
Presne tak sme to mali urobit, a jeho fakturu za nahradu skody nebrat do uvahy. Ale kedze sa to tyka minuleho roka, na to je uz neskoro. Akosi som to v ramci tolkych dokladov neustriehla :-(.
Ale dakujem za tip, do buducnosti sa zide.