lili1237
30.03.15,11:18
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, aké odvody sa platia, ak je v jednoosobovej sro konateľm, ktorý nemá závislý príjem, iba nárok na podiel zo zisku (dividendy). V SP je nahlásený ako zamestnanec s nepravidelným príjmom, keďže nemal žiadny iný príjem v roku 2014. Od r. 2015 začal podnikať aj na živnosť. Za rok 2014 sro mala vykázanú stratu.
1) Ako je to u SP s nepravidelným príjmom?
2) U ZP sa to ako rieši? Na internet som našla rôzne rozporuplné vyjadrenia (aj právnikov). Je povinné uhradiť aspoň min. výšku poistného alebo nie? Našla som uvedené, že treba platiť poistné mesačne z dividend, ale ak je strata, a žiadne dividendy vyplatené neboli, treba aj tak platiť odvody mesačne?
3) Ako sa zmení situácia po r.2015, kedy sa začalo podnikať na živnosť? Treba sa prihlásiť 2x do SP a platiť ZP si môže vybrať, či zo živnosti alebo ako konateľ?

Ďakujem.
UctoPRO
30.03.15,21:05
Dobrý deň, poslal som vám súkromnú správu.
magdalenaa
30.03.15,21:37
Dobrý večer, ja by som sa chcela spýtať, ako je to v prípade tiež jednoosobovej sro, konateľ /dobrovoľne nezamestnaný - platí si odvody do ZP dobrovoľné odvody v minimálnej výške/ si chce dať vyplatiť zisk /dividendy/ aké povinnosti vyplývajú v účtovaní sro a aké jemu. Aké odvody zaplatí, ak mu bude vyplatený zisk 4000,- Eur?
Ďakujem za usmernenie.