veronika63
30.03.15,12:43
Pracovný pomer mi končí 31.12.2015, nárok na starobný dôchodok mám 10.02.2016, keďže budem nezamestnaná - mám nárok na odchodné a kedy ho uplatniť?
Tweety
30.03.15,10:44
Nevznikne ti nárok na odchodné ak nepožiadaš oň tak, ako sa píše v ZP

§ 76a
Odchodné
(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.
(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.
(3) Odchodné zamestnancovi patrí len od jedného zamestnávateľa.
(4) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť zamestnancovi odchodné, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1.
veronikasad
30.03.15,10:46
Ak do 10. januára nepožiadaš o predčasný starobný dôchodok, nárok na odchodné ti nevznikne. Viď § 76a odst 1 ZP

Treba zvážiť čo je pre teba výhodnejšie, či zobrať odchodné od zamestnávatela s krátením 0,5 % SD, alebo isť na mesiac na UP a počkať na dovršenie dôch.veku (bez nároku na odchodné)